Euroleague-Final Four 2015: Η Ρεάλ Μαδρίτης αντίπαλος του Ολυμπιακού στον τελικό

Μάιος 16, 2015

Η Ρεάλ Μαδρίτης νίκησε στον δεύτερο ημιτελικό του φάιναλ φορ της Ευρωλίγκας 96-87 την Φενερμπαχτσέ Ούλκερ κι έτσι η «οικοδέσποινα» της διοργάνωσης θα είναι η αντίπαλος του Ολυμπιακού στον μεγάλο τελικό της Κυριακής.

Τα δεκάλεπτα: 20-21, 55-35, 76-59, 96-87

Χέρι-χέρι ξεκίνησαν οι δύο ομάδες τον αγώνα με την Φενέρ βέβαια να διατηρεί οριακά το προβάδισμα, μέχρι που ο Ρούντι έβαλε μπροστά τη Ρεάλ για πρώτη φορά (9-8). Ένα παρόμοιο σουτ, απ’ τον Σέρχιο αυτή τη φορά, ήταν αυτό που κράτησε μπροστά στο σκορ τη βασίλισσα (14-12) κι ενώ η ομάδα του Ζοτς έπαιζε πολύ μυαλωμένα… Αγιόν και Βέσελι έκαναν θραύση κάτω απ’ την ρακέτα, με τον Τσέχο να δίνει το προβάδισμα στους Τούρκους (18-19). Κι αυτοί ήταν που τελικά έκλεισαν την πρώτη περίοδο μπροστά, χάρη στο buzzer beater του Πρλέτζιτς (20-21) σε ένα ματς ιδιαίτερα μυαλωμένο και με έμφαση για «παιχνίδι» μέσα στη ρακέτα.

Ο Λάσο έριξε στον αγώνα τον Νοτσιόνι κι αυτός αποδείχθηκε λίρα εκατό! Έδωσε την απαιτούμενη ενέργεια και στις δύο άκρες του παρκέ στη Ρεάλ. Έπαιζε άμυνα για δύο, σκόραρε, μοίραζε στον εκπληκτικό Αγιόν και οι Μαδριλένοι έφταναν στο 29-21 μέσα σε δύο λεπτά. Η Φενέρ είχε χάσει τον… μπούσουλα σε άμυνα κι επίθεση, η Ρεάλ «σκότωνε» και ο Ρίβερς έφερνε διψήφια επίπεδα για πρώτη φορά (34-23).

Ο Γκάουντλοκ προσπαθούσε να κρατήσει όρθια την ομάδα του, αλλά η βασίλισσα είχε πάει σε άλλο επίπεδο. Με τρομερή κυκλοφορία μπάλας και «βομβαρδισμό» από μακριά, ήρθε σαν φυσιολογική εξέλιξη το 42-27 απέναντι σε μια ανήμπορη Φενέρ (με τον Ζοτς… μελιτζανί). Το απίθανο κρεσέντο από μακριά (τρία σερί τρίποντα, τα δύο εξ’ αυτών του Ρίβερς) έγραψαν το εκκωφαντικό 53-34, προτού γίνει το 55-35 του ημιχρόνου με επιμέρους σκορ 35-14 στη δεύτερη περίοδο κι ενώ οι Ισπανοί είχαν 18 ασίστ και 0 λάθη!!

Αμ, δε, είχε κι άλλο! Το «πάρτι» απ’ τα 6,75 συνέχιζε ακμαιότατο για τη Ρεάλ και δύο τέτοια από Γιουλ-Ρούντι έστειλαν το ματς στο… ασύλληπτο 61-35! Βέσελι και Γκάουντλοκ προσπαθούσαν να μετριάσουν τον διασυρμό για την Φενέρμπαχτσε, ενώ ο Μπογκντάνοβιτς με συνεχόμενους πόντους… μείωσε σε 66-48. Η… παραχαλάρωση της Ρεάλ κράτησε στο… κόλπο την ομάδα του Ζοτς, αφού το -26, έγινε -14 (67-53) με το σερί να φτάνει στο 6-18. Οι παίκτες του Λάσο έδειχναν να ‘χουν «αράξει» πάνω στη διαφορά που είχαν χτίσει, ωστόσο Σέρχιο Ροντρίγκεθ και Αγιόν αποκατέστησαν την τάξη (76-57), προτού ο Μπογκντάνοβιτς (που είχε πάρει μπροστά) διαμορφώσει στο 30’ το 76-59 που κακά τα ψέματα κρατούσε σταθερά αφεντικό τη Ρεάλ.

Προς στιγμήν ο Μπιέλιτσα -σαν MVP που αναδείχθηκε της φετινής Ευρωλίγκας- θέλησε να ανάψει το… φιτίλι της ανατροπής και μείωσε σε 82-67 κι ενώ το ματς είχε πλέον πολύ ένταση. Δυνατές μονομαχίες, νεύρα που έφεραν και την τεχνική ποινή-αποβολή του Σέρβου. Οι Μαδριλένοι είχαν επαναπαυτεί στο μεγάλο τους προβάδισμα και ο Γκάουντλοκ έκανε «παπάδες», προσπαθώντας να γυρίσει μόνος του ένα… χαμένο ματς (84-72). Ό,τι κι αν έκανε ο Αμερικανός (που έφτασε τους 19 με δύσκολες προσπάθειες), οι περιφερειακοί της Ρεάλ είχαν το «αντίδοτο» και κρατούσαν την ομάδα τους στο +12 (89-77), τρία λεπτά πριν το τέλος. Οι παίκτες του Ζοτς έκαναν την… απέλπιδα προσπάθεια για… ολυμπιακή ανατροπή, μείωσαν και στους 10 μετά από πάρα πολύ ώρα (92-82), όμως προφανώς δεν ήταν αρκετό για να αποτρέψουν τους πανηγυρισμούς στο κλειστό με τη Ρεάλ να παίρνει την πρόκριση με το τελικό 96-87, που διαμορφώθηκε απ ‘τον Γκάουντλοκ (26π.).

Ρεάλ Μαδρίτης: Ρίβερς 17 (5), Ρούντι 12 (2), Νοτσιόνι 12 (1), Ματσιούλις 2, Ρέγες, Σέρχιο Ροντρίγκεθ 13(7 ασίστ), Αγιόν 18 (8/11 δίποντα, 7 ριμπάουντ, 6ασίστ), Κάρολ 7(1), Γιουλ 12 (9 ασίστ), Μπουρούσης 1, Σλότερ 2

Φενερμπαχτσέ/Ούλκερ: Γκάουντλοκ 26 (9/11 δίποντα), Ζήσης 2, Μπιέλιτσα 11, Ερντέν, Μαχμούτογλου 6, Μπογκντάνοβιτς 12 (2), Τσετίν, Σαβάς 2, Ζόριτς 6, Βέσελι 20, Σιπάχι, Πρέλτζιτς 2