Euroleague: Έκανε πάρτι με κατοστάρα ο Παναθηναϊκός επί της Βιλερμπάν – «Κυνηγά» την 5η θέση

Ιανουάριος 25, 2020

Άτυπη ρεβάνς για την ήττα του πρώτου γύρου, επί γαλλικού εδάφους, πήρε ο Παναθηναϊκός απέναντι στη Βιλερμπάν, διευρύνοντας σε 3-0 το αήττητο σερί του στη Euroleague.

Οι «πράσινοι» επικράτησαν άνετα με 100-88 της ομάδας του Ζβέζνταν Μίτροβιτς στο ΟΑΚΑ, για την 21η αγωνιστική της διοργάνωσης, βελτιώνοντας σε 13-8 το ρεκόρ τους και πλησιάζοντας σε απόσταση αναπνοής τη Μακάμπι Τελ Αβίβ και την 5η θέση της κατάταξης (τους χωρίζει μία νίκη). Στον αντίποδα, οι Γάλλοι, οι οποίοι κοιτάζουν με τα… κυάλια την οκτάδα, υποχώρησαν σε 8-13 (5η σερί ήττα).

Αυτή τη φορά ο Παναθηναϊκός δεν είχε διάθεση για… κυνηγητό στο «σπίτι» του και με διάρκεια σε άμυνα και επίθεση στο πρώτο ημίχρονο, φρόντισε να καθαρίσει νωρίς την αναμέτρηση. Μάλιστα, η διαφορά των 17 πόντων (52-37), με την οποία πήρε το δρόμο προς τα αποδυτήρια, ήταν και η μεγαλύτερη σε ημίχρονο στις εφετινές αναμετρήσεις του στην Euroleague.

Οι Ιωάννης Παπαπέτρου (21π.) και Τζίμερ Φριντέτ (22π.) οδήγησαν την «πράσινη» επίθεση, τη στιγμή που ο Νικ Καλάθης έδινε τη… συνηθισμένη του παράσταση στη δημιουργία (17 ασίστ) και ο Γιώργος Παπαγιάννης (12π.) επιβεβαίωνε την ανοδική πορεία του με career high σε μπλοκ (5) στην Euroleague.

Από τους Γάλλους των 13 λαθών ξεχώρισε ο Τεό Μαλεντόν με career high σε πόντους (19π.).

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 52-35, 73-58, 100-88

Με τον Παπαγιάννη κυρίαρχο της «πράσινης» ρακέτας (3 μπλοκ, 2 ριμπάουντ) και τους περιφερειακούς του Παναθηναϊκού σε… κέφια, το «τριφύλλι» ήλεγξε με το… καλημέρα το ρυθμό, «οικοδομώντας» μία ικανοποιητική διαφορά (9-2 στο 4΄, 18-10 στο 7΄). Ωστόσο, από τη στιγμή που έκατσαν στον πάγκο για ανάσες οι Καλάθης, Παπαγιάννης, ο Παναθηναϊκός έχασε την αμυντική συνοχή του, οι Γάλλοι περιφερειακοί βρήκαν τα ελεύθερα μακρινά σουτ και με σερί 0-8 ισοφάρισαν στο 9΄ σε 18-18, για να μπουν στη δεύτερη περίοδο στο -2 (20-18).

O Παναθηναϊκός μπήκε συγκεντρωμένος στο δεύτερο δεκάλεπτο και βρίσκοντας ρυθμό από τα 6.75 με Ράις, Παπαπέτρου και τον Παπαγιάννη σταθερή αξία στην άμυνα κοντά στο καλάθι (έφτασε τα 4 μπλοκ) απάντησε με επιμέρους σκορ 15-2 για το 35-20 στο 15΄. Χωρίς να χάσουν επαφή με το τρίποντο και τον Καλάθη να δίνει ρεσιτάλ στη δημιουργία (έφτασε τις 11 ασίστ), οι «πράσινοι» κυριάρχησαν μέχρι το ημίχρονο, παίρνοντας το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +17 (52-35).

Με τους Παπαπέτρου, Φριντέτ να μη… χαλαρώνουν επιθετικά στην τρίτη περίοδο και τη δημιουργία να… χτυπάει κόκκινο, ο Παναθηναϊκός εκτόξευσε γρήγορα τη διαφορά στο +23 (69-46 στο 25΄) και μπήκε πρόωρα σε… τροχιά νίκης (73-58 στο 30΄). Δίχως να χρειαστεί να κοιτάξει… πίσω, το «τριφύλλι» μετέτρεψε σε σόου επιθετικών ικανοτήτων το τέταρτο δεκάλεπτο, φτάνοντας χωρίς άγχος στο τελικό 100-88.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μπολτάουζερ, Γκαρθία, Ζαμοΐσκι

Οι συνθέσεις:

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ρικ Πιτίνο): Τόμας 10 (2), Ράις 14 (4), Παπαγιάννης 12, Ράουτινς, Παπαπέτρου 21 (4), Βουγιούκας 2, Τζόνσον, Φριντέτ 22 (2), Καλάθης 10, Ουίλι 2, Μήτογλου 4, Μπέντιλ 3 (1)

ΒΙΛΕΡΜΠΑΝ (Ζβέζνταν Μίτροβιτς): Τζάκσον 2, Τέιλορ 6, Τζέκιρι 6, Μαλεντόν 19 (3), Λομάζ, Νουά 2, Ζαν-Σαρλ 16 (2), Ντιό 14 (4), Μπακό 2, Λάιτι, Στρέιζελ 14, Πέιν 7 (1)