Euroleague, Εφές-Ολυμπιακός 75-65: Τα έχασε όλα στην Πόλη

Φεβρουάριος 22, 2019

Ο Ολυμπιακός, ήταν ανταγωνιστικός μέχρι ενός σημείου, αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό για να αποφύγει την 4η σερί ήττα του που τον θέτει εκτός διεκδίκησης της 4ης θέσης, με την Εφές να καλύπτει και τη διαφορά των επτά πόντων, με την οποία είχε χάσει στο πρώτο ματς
Η Εφές ξεκίνησε με 2/2 τρίποντα και στο 3'30'' το σκορ ήταν 10-3 καθώς ο Ολυμπιακός είχε μόλις ένα εύστοχο τρίποντο από τον Γουέμπερ! Οι ερυθρόλευκοι βρήκαν απάντηση με τον Μιλουτίνοφ (10-5), αλλά Μόερμαν και Σίμον απάντησαν με 2 νέα τρίποντα για να φτάσει η Εφές στο +9 (18-9 στο 6'). Το ματς φάνηκε να ξεφεύγει, αλλά ο συγκινητικός Γουέμπερ απάντησε με έμμεσο τρίποντο, ενώ ο ο Μιλουτίνοφ προσέθεσε ακόμη δύο καλάθια μειώνοντας σε 18-16 στο 8' για να ισοφαρίσει ο Γκος λίγο αργότερα και με καλάθι του Πανανικολάου στο 9'30'' ο Ολυμπιακός πέρασε για πρώτη φορά μπροστά (18-20) για να κλείσει το 10λεπτο στο 18-22 με κάρφωμα του ΛεΝτέι (και το συνολικό σερί του Ολυμπιακού στο 0-13!).

Το ερυθρόλευκο σερί έφτασε στο 0-17 (18-26 με δύο καλάθια του Βεζένκοφ), αφού η Εφές έμεινε άποντη στο πρώτο δίλεπτο της Β' περιόδου. Ο Ολυμπιακός συνέχισε στον ίδιο καλό ρυθμό στο β' δεκάλεπτο έχοντας σταθερά μια διαφορά 4-6 πόντων, που θα μπορούσε να είναι και μεγαλύτερη αν απέφευγε κάποια αβίαστα λάθη στην επίθεση. Στο τελευταίο δίλεπτο όμως κι η Εφές βρήκε καλάθια από τον Άντερσον και τα λάθη των ερυθρόλευκων συνεχίστηκαν με αποτέλεσμα το ημίχρονο να κλείσει με την Εφές να προηγείται με 36-35.

Η εκκίνηση της 3ης περιόδου ήταν εφιαλτική για τον Ολυμπιακό που δέχθηκε ένα γρήγορο 4-0 (40-35) για να μειώσει με τον Γκος (40-37) και να βρεθεί στο -10 (47-37) με συνεχόμενα λάθη... Σε εκείνο το σημείο ο Στρέλνιεκς πήρε τους ερυθρόλευκους στις πλάτες του και με μεγάλα καλάθια διαμόρφωσε το 51-47 στο 27' για να ρίξει τη διαφορά στο καλάθι ο Τουπάν με 2/2 βολές, όμως και πάλι ο Ολυμπιακός άρχισε τα λάθη στην επίθεση με τον Σιμόν να τα εκμεταλλεύεται και το σκορ στην 3η περίοδο είναι 56-49!

Η Εφές στις αρχές της 4ης περιόδου μεγάλωσε τη διαφορά (61-52), για να εμφανιστεί στο ματς ο Πρίντεζης και με τα δύο πρώτα του καλάθια συν 2/2 βολές το σκορ έγινε 62-59 κι ενώ απομένουν 5' και 45'' για το τέλος του αγώνα. Στο επόμενο δίλεπτο όμως οι Τούρκοι έφεραν το παιχνίδι μέσα στη ρακέτα, πήραν και 1-2 σφυρίγματα για να ξεφύγουν εκ νέου με 10 πόντους (73-63) 80 δευτερόλεπτα πριν το τέλος... Ο Ολυμπιακός είχε μόνο να παλέψει για τη διαφορά (είχε κερδίσει με 7), ωστόσο στο 73-65 ο Στρέλνιεκς αστόχησε και με 2/2 βολές του Σιμόν διαμορφώθηκε το τελικό 75-65.