Εθνική κατάντια: Τραγική η Ελλάδα έχασε με 3-2 από την Αρμενία

Ιούνιος 12, 2019

Οι πέντε αλλαγές που έκανε ο Αναστασιάδης σε σχέση με το ματς με την Ιταλία δεν πρόσφεραν κάτι διαφορετικό και όλοι έγιναν στο ίδιο έργο θεατές
Ο στόχος επανόδου της Εθνικής σε τελική φάση μεγάλης διοργάνωσης, εν προκειμένω στο Euro 2020, χάνεται για άλλη μια φορά.

Κακή και απόψε η ελληνική ομάδα, έχασε 2-3 (54΄ Ζέκα, 87΄ Φορτούνης – 8΄ Καραπετιάν, 33΄ Γκαζαριάν, 74΄ Μπαρσεγκιάν) στο ΟΑΚΑ από την Αρμενία γνωρίζοντας δεύτερη συνεχή εντός έδρας ήττα και «κατρακύλησε» στην τέταρτη θέση του 10ου ομίλου, παραμένοντας στους 4 βαθμούς.

Ένας όμιλος που ξεκαθάρισε αρκετά απόψε, με την Ιταλία να κάνει το «4 στα 4» νικώντας 2-1 τη Βοσνία (με ανατροπή), τη Φινλανδία να περνά με 2-0 από το Λιχτενστάιν και να παραμένει δεύτερη (9β.), ενώ οι Αρμένιοι έφτασαν στους 6 βαθμούς και πέρασαν τρίτοι.

Ο Άγγελος Αναστασιάδης πριν από το ματς με την Αρμενία είχε βάλει την εξίσωση τον εαυτό του, τους διεθνείς και το Θεό. Δεν είχε όμως υπολογίσει το ποδόσφαιρο και έτσι η ήττα της Ελλάδας με 3-2 γκρεμίζει από νωρίς τα όνειρα που είχε για πρόκριση σε τελική φάση.

Κάποια ελπίδα φάνηκε να δίνει η ευκαιρία του Φορτούνη στο 6΄, που με ωραίο τεχνικό σουτ ανάγκασε τον Αϊραπετιάν σε σπουδαία απόκρουση (κόρνερ), αλλά μόλις δύο λεπτά αργότερα οι ελπίδες διαψεύστηκαν! Οι Αρμένιοι έφυγαν στην αντεπίθεση, ο Σιόβας δεν πρόφτασε τον Καραπετιάν, ο Βλαχοδήμος έκανε αργά την έξοδο και ο επιθετικός των φιλοξενούμενων τον πέρασε και από πλάγια δεξιά άνοιξε το σκορ, σημειώνοντας ταυτόχρονα το πρώτο γκολ της Αρμενίας απέναντι στην Ελλάδα, σε επίσημο αγώνα!

Στο 17ο λεπτό ο Μαυρίας αποχώρησε τραυματίας, ο τρίτος κατά σειρά καθώς είχαν προηγηθεί στις προπονήσεις που προηγήθηκαν Δώνης και Σταφυλίδης, η ελληνική ομάδα εξακολουθούσε να υστερεί σε ταχύτητα, φρεσκάδα κι ενέργεια και στο 33΄ δέχθηκε το 0-2 από τον πρώην επιθετικό Ολυμπιακού και Κέρκυρας, τον Γκεβόρκ Γκαζαριάν: ο Φορτούνης έκανε λάθος στη μεσαία γραμμή, οι Αρμένιοι με δύο πάσες έβγαλαν τον επιθετικό τους στην περιοχή, εκείνος «άδειασε» τον Παπασταθόπουλο και νίκησε τον Βλαχοδήμο, αποδεικνύοντας για πολλοστή φορά τα πολύ μεγάλα κενά σε αμυντική αλλά και ανασταλτική λειτουργία.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ελλάδα ξεκίνησε ασκώντας μεγάλη πίεση, αφού όμως είχε ήδη σπαταλήσει 45 λεπτά. Η διαφορά φάνηκε αμέσως, καθώς το γρήγορο γκολ ήρθε στο 54΄ από σουτ του Ζέκα, αλλά η δημιουργία ανήκε στον Φορτούνη, που έκανε έξοχη προσπάθεια από δεξιά και «σέρβιρε» στον συμπαίκτη του, ο οποίος σούταρε από τον άξονα και το ύψος της μεγάλης περιοχής. Αφού πέρασε χωρίς άλλη απώλεια τη 15λεπτη πίεση που δέχθηκε, η Αρμενία «καθάρισε» τον αγώνα σε άλλη μια αντεπίθεση: στο 74΄ ο Μχιταριάν πλάσαρε στο δεξί δοκάρι, στο ριμπάουντ υπήρξε αδράνεια και ο Μπαρσεγιάν σκόραρε για το 1-3, για να διαμορφώσει το τελικό σκορ με ένα έξοχο σόλο ο Φορτούνης στο 87΄.

Σημειώνεται ότι για τέταρτο συνεχόμενο παιχνίδι (Βοσνία, Τουρκία, Ιταλία και Αρμενία) η Ελλάδα δέχεται δύο ή πάνω από δύο γκολ στο πρώτο ημίχρονο (σ.σ. Ιταλία) κάτι που φανερώνει και το γεγονός ότι ο Αναστασιάδης με δική του ευθύνη δεν μπόρεσε να βρει ένα σταθερό κορμό παικτών και οι πειραματισμοί σε κάθε ματς μόνο ωφέλιμοι δεν ήταν για την εθνική.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Κρίστο Τόχβερ (Εσθονία)

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Πέλκας, Ζέκα, Μασούρας – Μκριτσιάν, Καραπετιάν

ΕΛΛΑΔΑ (Άγγελος Αναστασιάδης): Βλαχοδήμος, Μαυρίας (17΄ Κώτσιρας), Κούτρης, Σιόβας, Παπασταθόπουλος, Ζέκα, Σάμαρης (75΄ Σιώπης), Πέλκας (68΄ Κολοβός), Μασούρας, Φορτούνης, Κουλούρης.

ΑΡΜΕΝΙΑ (Αρμέν Γκιουλμπουνταγκιάντς): Αϊραπετιάν, Χαρογιάν, Γκριγκοριάν, Μκριτσιάν (55΄ Χοβσεπιάν), Γκαζαριάν (83΄ Γκαζαριάν), Μπαρσεγιάν, Χοβανισιάν, Μιχιταριάν, Χαμπαρτσουμγιάν, Καραπετιάν (70΄ Μπαμπαγιάν), Ισκανγιάν.