Ένα βήμα πιο κοντά στην άνοδο η Δόξα Καρδάμαινας (Video)

Μάιος 20, 2019

Με μεγάλο πρωταγωνιστική τον τερματοφύλακα, Γιάννη Γιακούμαρο, η Δόξα Καρδάμαινας κατάφερε να περάσει δια πυρός και σιδήρου από τον Θεολόγο, επικρατώντας του Δαμάγητου με 1-0 παραμένοντας έτσι στην κορυφή της ειδικής βαθμολογίας των μπαράζ.

Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης σημείωσε ο Καράλιαμης, ενώ οι γηπεδούχοι αστόχησαν σε πέναλτι με τον Σαπαλίδη.

Το ματς

Σε θέση οδηγού με το «καλημέρα» μπήκε στην αναμέτρηση η Δόξα, αφού μόλις στο 2ο λεπτό κατάφερε να πάρει γρήγορα το προβάδισμα, όταν μετά από εκτέλεση φάουλ του Πόγια ο Καράλιαμης με προβολή από το ύψος του πέναλτι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Όσο περνούσε η ώρα ο Δαμάγητος ανέβαζε στροφές με τους φιλοξενούμενους να προσπαθούν να χτυπήσουν κυρίως στην κόντρα. Στο 16' ο Γιακούμαρος σταμάτησε το σουτ μέσα από την περιοχή που επιχείρησε ο Καμπούρης. Στο 22ο λεπτό ο τερματοφύλακας της Δόξας απέκρουσε και πάλι το σουτ που δοκίμασε αυτή την φορά ο Αξιώτης. Με την συμπλήρωση μισής ώρας παιχνιδιού, η ομάδα του Στάθη Γκουντελίτσα έχασε μεγάλη ευκαιρία να κάνει δυο τα τέρματα της. O Πης εκμεταλλεύτηκε την μπαλιά του Χατζηπαναγιώτη στην πλάτη της άμυνας, όμως παρότι πρόλαβε την έξοδο του Μάτση, το ψιλοκρεμαστό σουτ που δοκίμασε πέρασε άουτ. Ο Δαμάγητος έφτασε μια ανάσα από την ισοφάριση στο 37' με τον Γιακούμαρο να σταματάει με διπλή προσπάθεια τις προσπάθειες των Σαπαλίδη και Λοκάκη από κοντά. Δυο λεπτά αργότερα, το πλασέ του Κόμπου βρήκε αρχικά στα πόδια του Μάτση και εν συνεχεία στο δοκάρι. Η τελευταία καλή στιγμή του πρώτου μέρους σημειώθηκε στο 44ο λεπτό με τον Γιακούμαρο με νέα μεγάλη επέμβαση να λέει και πάλι «όχι» στον Σαπαλίδη.

Στην επανάληψη το παιχνίδι εξελίχθηκε σε επιθετικό μονόλογο του Δαμάγητου, όμως η Δόξα με την βοήθεια της τύχης, της εξαιρετικής αμυντικής λειτουργίας, αλλά και το «τείχος» που ύψωσε στην εστία του ο Γιακούμαρος κατάφερε να κρατήσει το υπέρ τους προβάδισμα μέχρι το τέλος. Στο 48' το πλασέ του Λολάκη εξουδετέρωσε ο πορτιέρο των φιλοξενούμενων. Στο 52' Ο Μέμα ανατράπηκε μέσα στην περιοχή από τον Καλλούδη με τον κύριο Γιαννουκά να υποδεικνύει την άσπρη βούλα. Την έσχατη των ποινών ανέλαβε να εκτελέσει ο Σαπαλίδης, όμως το «α λα Πανένκα» πέναλτι που επιχείρησε βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι. Η Δόξα απείλησε για πρώτη φορά στο δεύτερο μέρος στο 57' με το σουτ του Πη μέσα από την περιοχή να φεύγει άουτ. Στο 63' ο Πης βρέθηκε σε θέση βολής απέναντι στον Μάλτση, με τον τερματοφύλακα του Δαμάγητου να τον σταματάει με τα πόδια και να κρατάει «ζωντανή» την ομάδα του. Στο 70' ο Πης στην κόντρα με μια ατομική προσπάθεια προσπάθησε να νικήσει τον Μάλτση, δίχως αποτέλεσμα. Στο 77ο λεπτό μετά από γύρισμα του Σαπαλίδη, ο Λολάκης έκανε την προβολή, με την μπάλα μετά και την παρέμβαση του Γιακούμαρο να βρίσκει για δεύτερη φορά το οριζόντιο δοκάρι. Ένα λεπτό αργότερα, το σουτ του Βασιλείου απομάκρυνε ο Μάλτσης, ενώ στο 80' έπειτα από κόρνερ του Αξιώτη, ο Καβάζης πήρε την κεφαλιά με τον Γιακούμαρο να αποκρούει εντυπωσιακά σε κόρνερ. Η αφόρητη ζέστη κούρασε τους ποδοσφαιριστές των δυο ομάδων, με αποτέλεσμα να μείνουν από δυνάμεις στα τελευταία λεπτά με αποτέλεσμα το τελευταίο σφύριγμα του κ. Γιαννουκά να βρίσκει την Δόξα Καρδάμαινας να πανηγυρίζει ένα μεγάλο τρίποντο και να περιμένει τον Αστέρα στην Κω, ώστε να παλέψουν την τελευταία αγωνιστική για την άνοδο.

MVP

Ο Γιάννης Γιακούμαρος αναμφίβολα ήταν ο κορυφαίος ποδοσφαιριστής της αναμέτρησης. Ο τερματοφύλακας της Δόξας αποτέλεσε τον «φύλακα άγγελο» της ομάδας του και με εντυπωσιακές επεμβάσεις κατάφερε να κρατήσει απαραβίαστη την εστία του.

Στο ύψος του

Ο Λάκης Αξιώτης έτρεξε πολλά χιλιόμετρα για τους γηπεδούχους, προσπαθώντας να δημιουργήσει για τους συμπαίκτες του. Από κοντά του σε απόδοση και ο Καμπούρης.

Διαιτητής: Γιαννουκάς

Βοηθοί: Σπάρταλης, Σταυρούλιας.

Δαμάγητος Θεολόγου (Νώντας Αξιώτης): Μάτσης, Καβάζης, Σαπαλίδης, Αξιώτης, Λαθούρης, Λολάκης, Καμπούρης Π., Γουμαράς, Καψαλάκης, Μεμά, Καρπαθάκης (69' Παπακωνσταντίνου).

Δόξα Καρδάμαινας (Στάθης Γκουντελίτσας): Γιακούμαρος, Χατζηπαναγιώτης, Κόμπος, Κατσαρός, Καράλιαμης, Μποϊλής, Πόγιας, Καλλούδης, Τσέλα, Βασιλείου, Πης (88' Παντελής).