Ελλάδα – Φινλανδία: Θλίψη… και η μία ευκαιρία για να μείνει στο Eurobasket 2017

Σεπτέμβριος 06, 2017
Έχει μία ακόμη ευκαιρία Ελλάδα. Να νικήσει αύριο την Πολωνία και να συνεχίσει το ταξίδι της ως τον Βόσπορο! Αλλιώς, bye bye Eurobasket 2017 για την Επίσημη Αγαπημένη, η οποία ηττήθηκε και από την Φινλανδία που την εξευτέλιζε μέχρι το τελευταίο δεκάλεπτο, με 77-89.

Το live του Ελλάδα – Φινλανδία
Επειτα από δύο διαδοχικές «σφαλιάρες» από Γαλλία και Σλοβενία δεν μπόρεσε να επανέλθει ούτε τώρα στις νίκες αν και μείωσε τους τέσσερις πόντους στο τελευταίο δεκάλεπτο.
Η «γαλανόλευκη» (ρεκόρ 1-3) δεν ήταν ανταγωνιστική στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης με την Φινλανδία στην 4η αγωνιστική του 1ου ομίλου και πλέον αύριο (6/9, 17:30), απέναντι στην Πολωνία παίζει την πρόκρισή της μέσω της τέταρτης θέσης. Σε διαφορετική περίπτωση, η Εθνική μπάσκετ επιστρέφει στην Ελλάδα… δαρμένη και γδαρμένη.
Η άμυνα ήταν άγνωστη λέξη στο παιχνίδι της Επίσης… ηττημένης, η επίθεση ήταν κάτω του μετρίου και η αναμέτρηση έδειχνε από τα τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης ότι πρόκειται για πάρτι των Φινλανδών… Η πρόβλεψη επιβεβαιώθηκε ύστερα από 40 λεπτά γεμάτα απογοήτευση για την εμφάνιση των Ελλήνων διεθνών, ακόμα κι όταν άγγιξαν την ανατροπή στην τελευταία περίοδο, τρέχοντας επιμέρους σκορ 13-2 και μειώνοντας σε 65-69 στο 36΄.
Τι ακολούθησε; Αντιαθλητικό φάουλ του Μάντζαρη, τεχνική ποινή για διαμαρτυρία στον πάγκο της Εθνικής, τρίποντο του Μάρκανεν και… ήττα.
Τώρα μένει να νικήσει η Ελλάδα την Πολωνία, αύριο. Και ίσως η ήττα με τους Φινλαδούς αποδειχθεί βολική καθώς η τέταρτη θέση εξυπηρετεί την Ελλάδα στην περίπτωση που προκριθεί. Η τρίτη θέση την… έστελνε πάνω στην Ισπανία στους «8», όμως η τέταρτη θέση της… προσφέρει για αντίπαλους στους «16» τη Λιθουανία και στα προημιτελικά την Κροατία. Βέβαια, ο Κώστας Μίσσας πριν από το ματς με τη Φινλανδία έλεγε ότι η ομάδα θα παίξει για τη νίκη.

Ο αγώνας
Η κακή περιφερειακή άμυνα της Ελλάδας, έκανε εύκολη τη ζωή των Φινλανδών, καθώς οι Χαφ και Κόπονεν βρήκαν τα ελεύθερα σουτ από τα 6.75 και ο φωτεινός πίνακας έγραψε στο 6΄ το +13 για τους «οικοδεσπότες» (3-16). Η Εθνική από την άλλη ήταν απογοητευτική τόσο στην άμυνα, όσο και στην επίθεση (1/8δ., 6/14 βολές στο α’ δεκ.) και μπήκε στη δεύτερη περίοδο στο -9 (14-23).
Με τη μάχη των ριμπάουντ χαμένη για την Ελλάδα (13 έναντι 21 της Φινλανδίας), τους παίκτες του Χένρικ Ντέτμαν να έχουν στήσει το δικό τους πάρτι μέσα στην ελληνική ρακέτα η εικόνα της αναμέτρησης δεν είχε ανατροπές μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, η λήξη του οποίου βρήκε το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα στο -12 (33-45).
Στο τρίτο δεκάλεπτο, παρακολουθήσαμε… ελληνική τραγωδία. Με τον Κόπονεν να εκτελεί κατά ριπάς από τα 6.75 και τον Μαρκάνεν να μην έχει αντίπαλο μέσα στην ελληνική ρακέτα η «γαλανόλευκη» δέχθηκε επιμέρους σκορ 3-11 και στο 24΄ βρέθηκε στο -20 (36-56). Τυπικής διαδικασίας το υπόλοιπο της αναμέτρησης με την Εθνική να μην πείθει με την απόδοση της, ακόμη κι όταν προσπάθησε για την ανατροπή στο τελευταίο δεκάλεπτο μειώνοντας σε 65-69 στο 34΄, μετά από επιμέρους σκορ 13-2.
Ένα αντιαθλητικό του Μάντζαρη, μία τεχνική ποινή στον ελληνικό πάγκο και ένα τρίποντο του Μάρκανεν βοήθησαν την Φινλανδία να ξεφύγει και πάλι με +10 (65-75 στο 36΄) και να μην απειληθεί μέχρι το τέλος της αναμέτρησης.