Dream Team! "Χρυσές" ΗΠΑ, διέλυσαν τη Σερβία

Αύγουστος 22, 2016
Ήταν το απόλυτο φαβορί και το επιβεβαίωσαν με τον πιο εκκωφαντικό τρόπο στον τελικό του τουρνουά μπάσκετ των Ολυμπιακών Αγώνων του Ρίο.
Πραγματοποιώντας τρομερή εμφάνιση, οι ΗΠΑ διέλυσαν τη Σερβία με 96-66 και κατέκτησαν το τρίτο σερί χρυσό μετάλλιο. Ασημένια η ομάδα του Σάσα Τζόρτζεβιτς, η οποία δεν ήταν καθόλου ανταγωνιστική στον τελικό.

Τρομερός ο Κέβιν Ντουράντ, πέτυχε 30 πόντους και ήταν ασταμάτητος πίσω από την γραμμή του τριπόντου, double-double από τον Κάζινς (13 π., 15 ρ.), ο οποίος κυριάρχησε στο ζωγραφιστό, έγραψε ιστορία ο Καρμέλο Άντονι που έγινε ο πρώτος Αμερικανός μπασκετμπολίστας που κατακτά 3 χρυσά μετάλλια.

Ο αγώνας:

Οι Σέρβοι κατάφεραν να είναι ανταγωνιστικοί μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο, όταν δηλαδή οι Αμερικανοί αδυνατούσαν να βρουν τον στόχο από την περιφέρεια, χάνοντας το ένα σουτ πίσω από το άλλο. Η ομάδα του Μάικ Σιζέφσκι προηγήθηκε, βέβαια, με 19-15, έχοντας κάνει πάρτι στα ριμπάουντ, ενώ όταν άρχισουν να μπαίνουν τα σουτ στο δεύτερο δεκάλεπτο, το παιχνίδι τελείωσε.

Ο Κέβιν Ντουράντ πήρε... φωτιά, άρχισε να ρίχνει τρίποντες "βόμβες" από παντού, παρασύροντας στον ρυθμό του και τους υπόλοιπους συμπαίκτες του, οι οποίοι διέλυσαν τη σερβική άμυνα. Η διαφορά εκτοξεύτηκε στο +23 (52-29) στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, με το δεύτερο μέρος να αποτελεί τυπική διαδικασία.

Οι Αμερικανοί, πάντως, όχι μόνο δεν χαλάρωσαν αλλά πάτησαν ακόμα περισσότερο το γκάζι ,ανεβάζοντας τη διαφορά πάνω από τους 40 πόντους. Στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο Σιζέφσκι έβαλε τη δεύτερη πεντάδα και οι Σέρβοι βρήκαν την ευκαιρία να κατεβάσουν τη διαφορά στους 30 πόντους.