Δεν άντεξε στην Κρεμαστή η Δόξα Καρδάμαινας

Σεπτέμβριος 16, 2019

Με ένα τέρμα του Λευτέρη Δράκου στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, ο Φοίβος επικράτησε (1-0) της μαχητικής Δόξας Καρδάμαινας στο γήπεδο της Κρεμαστής και ξεκίνησε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο τις αγωνιστικές του υποχρεώσεις στο πρωτάθλημα της Α' Κατηγορίας. Πάλεψε όσο μπορούσε η ομάδα του Στάθη Γκουντελίτσα που είχε σε εξαιρετική ημέρα τον Γιακούμαρο και τις ευκαιρίες της για να σκοράρει στην Κρεμαστή.

Oι γηπεδούχοι μπήκαν καλά στο παιχνίδι και από τα πρώτα λεπτά, κατάφεραν να πάρουν την κατοχή της μπάλας, γεγονός που τους επέτρεψε να φτάσουν με αξιώσεις στην περιοχή του Γιακούμαρου. Το σύνολο του Μιχάλη Πολιά κατάφερε να φανεί απειλητικό μόλις στο 3' όταν ο Καμπούρης με ωραίο γύρισμα, βρήκε τον Μαντικό στο ύψος της μεγάλης περιοχής και ο τελευταίος με πλασέ, ανάγκασε τον Γιακούμαρο να πραγματοποιήσει την πρώτη του μεγάλη επέμβαση και να απομακρύνει σε κόρνερ.

Η πίεση του Φοίβου συνεχίστηκε και στο 10' μετά από σέντρα του Δράκου, ο πολύ καλός Κιοσέογλου σηκώθηκε ψηλότερα όλων, πήρε την κεφαλιά, όμως η μπάλα κατέληξε πάνω από τα δοκάρια της Δόξας. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι φιλοξενούμενοι ισορρόπησαν το παιχνίδι και έκλεισαν τους χώρους προς την εστία του Γιακούμαρου. Ο Φοίβος προσπάθησε να παίξει το ποδόσφαιρο, το οποίο θα ήθελε, όμως η άμυνα των φιλοξενούμενων βρήκε απαντήσεις σε όλες τις προσπάθειες των "κυανοκίτρινων".

Με την συμπλήρωση 30' λεπτών ο Μιχάλης Πολιάς έριξε στη μάχη τον Μπανουσάι, γεγονός που άλλαξε δραματικά την εικόνα των γηπεδούχων στο παιχνίδι. Παρ' όλ' αυτά ένα λεπτό αργότερα, η Δόξα έφτασε μία ανάσα από το (0-1), όταν ο Χατζηαντωνίου με ωραία κάθετη πάσα τροφοδότησε τον Ατσαλάκη, όμως το πλασέ του τελευταίου από θέση τετ-α-τετ, κατέληξε στο σώμα του πλύπειρου Κεφάλα, ο οποίος βγήκε και κάλυψε την εστία του από βέβαιη παραβίαση.

Αμέσως μετά από τη φάση των "μελανόλευκων", ο Φοίβος ανέβασε αισθητά την απόδοση του και παίζοντας καλό ποδόσφαιρο έφτασε αρκετές φορές στην περιοχή της Δόξας. Στο 38' ο Χατζησάββας με ωραία βαθιά μπαλιά, βρήκε τον Μπανουσάι, ο τελευταίος επιχείρησε να κρεμάσει τον Γιακούμαρο, όμως το πλασέ του δεν είχε την κατάλληλη δύναμη και κατέληξε στα χέρια του έμπειρου πορτιέρε. Λίγα λεπτά αργότερα και συγκεκριμένα στο 41' ο Δράκος πήρε την κεφαλιά μετά από σέντρα του Καμπούρη, όμως η μπάλα κατέληξε πάνω από τα δοκάρια, ενώ δύο λεπτά αργότερα, ο Χατζησάββας με παράλληλη πάσα τροφοδότησε τον Δράκο, που από την μικρή περιοχή, δεν κατάφερε να βρει δίχτυα.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι γηπεδούχοι κατάφεραν να λύσουν τον γόρδιο δεσμό, όταν στο 48' ο Καμπούρης έκανε τη σέντρα από την αριστερή πλευρά και ο Δράκος με πολύ ωραία κεφαλιά, νίκησε τον Γιακούμαρο και έδωσε το προβάδισμα στον Φοίβο (1-0). Το τέρμα του Δράκου έδωσε διαφορετικό "αέρα" στους ποδοσφαιριστές του Μιχάλη Πολιά, οι οποίοι στο 55' έφτασαν μία ανάσα από το δεύτερο τέρμα, όταν Δράκος και Κιοσέογλου "έκρυψαν" τη μπάλα και την "εμφάνισαν" στα πόδια του Κιοσέογλου, που με ψηλοκρεμαστό σουτ μέσα από την μεγάλη περιοχή, δεν μπόρεσε να βρει στόχο. Η πίεση του Φοίβου συνεχίστηκε και λίγα λεπτά αργότερα ο Χατζησάββας υποδέχθηκε τη μπάλα στον χώρο της μεσαίας γραμμής, έκανε ατομική κούρσα μέχρι και την μικρή περιοχή του Γιακούμαρου, όμως το σουτ που επιχείρησε, σταμάτησε στα χέρια του πορτιέρε της Δόξας. Η μεγαλύτερη στιγμή για τους "κυανοκίτρινους" ήρθε στο 73', όταν ο Δράκος έκανε το παράλληλο γύρισμα στον Μπανουσάι, ο οποίος από αρκετά πλεονετική θέση δεν κατάφερε να νικήσει τον εξαιρετικό Γιακούμαρο, που απομάκρυμε εντυπωσιακά με τα πόδια.

Στο τελευταίο μέρος της αναμέτρησης, η Δόξα προσπάθησε να "κλέψει" τον βαθμό της ισοπαλίας και στο 77' έχασε τη δική της ευκαιρία, όταν το πλασέ του Μυξολούφη, κατέληξε λίγο δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Κεφάλα. Ο Φοίβος βρήκε διαδρόμους προς την εστία της Δόξας, όμως η τελική προσπάθεια των παικτών του δεν ήταν η καλύτερη δυνατή, με αποτέλεσμα το (1-0) να παραμείνει μέχρι και το τελευταίο σφύριγμα της αναμέτρησης.

Αντωνάς, Σταυρούλιας, Κωτσόπουλος

ΜVP
O Λευτέρης Δράκος ήταν ο πολυτιμότερος ποδοσφαιριστής από πλευράς νικητών. Ο υψηλόσωμος επιθετικός σημείωσε το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης και έδωσε τους τρεις πολύτιμους βαθμούς στην ομάδα του στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος.

Στο ύψος του
Ο Γιάννης Γιακούμαρος πραγματοποίησε ακόμα μία εξαιρετική εμφάνιση με τη φανέλα της Δόξας. Ο έμπειρος γκολκίπερ κατάφερε με τις επεμβάσεις του να κρατήσει την ομάδα του στην διεκδίκηση του αποτελέσματος μέχρι και το τέλος της αναμέτρησης.

ΦΟΙΒΟΣ ΚΡΕΜΑΣΤΗΣ (Μιχάλης Πολιάς): Κεφάλας, Ταφάνι, Καμπούρης, Θεοδοσίου, Κοντογιώργος (30' Παϊζάνος), Αθανασίου, Μαντικός, Αζεμάι (30' Μπανουσάι), Χατζησάββας, Κιοσέογλου (92' Πρέτσι), Δράκος (92' Καρίκης).

ΔΟΞΑ ΚΑΡΔΑΜΑΙΝΑΣ (Στάθης Γκουτελίτσας): Γιακούμαρος, Χατζηπαναγιώτης, Κάρλος, Καράλιαμης, Κατσαρός (84' Καλούδης), Μποϊλής, Ατσαλάκης (64' Χατζησεβαστός), Πης, Καϊσερλής (80' Κόμπος), Χατζηαντωνίου, Μαύρος (69' Μυξολούφης).