Σοκ στην Τούμπα! “Φονιάς” του ΠΑΟΚ ο Κλάασεν και ο Άγιαξ

Αύγουστος 04, 2016

Η Τούμπα ήταν κατάμεστη, ο ΠΑΟΚ ανώτερος του Άγιαξ, αλλά η πρόκριση... χάθηκε. Με δυο γκολ του Κλάασεν -το ένα από ανύπαρκτο πέναλτι- ο “Αίαντας” έφυγε με τη νίκη από την Θεσσαλονίκη και έστειλε τον “δικέφαλο του Βορρά” στα πλέι οφ του Europa League. Μεγάλες χαμένες ευκαιρίες από τον Αθανασιάδη, που άνοιξε το σκορ – Δοκάρι οι γηπεδούχοι στο 1-1.

Δεν τα έβαζε και το... πλήρωσε! Στα πλέι οφ του Europa League θα συνεχίσει την ευρωπαϊκή του πορεία ο ΠΑΟΚ. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης ηττήθηκε με 1-2 από τον Άγιαξ στην Τούμπα στη ρεβάνς του Γ΄ προκριματικού γύρου του Champions League (1-1 το πρώτο παιχνίδι στο Άμστερνταμ) και αποκλείστηκε από τη συνέχεια της διοργάνωσης.

Ο Αθανασιάδης έδωσε προβάδισμα στο «δικέφαλο του Βορρά», αλλά στη συνέχεια έχασε σημαντικές ευκαιρίες για να "καθαρίσει" το ματς και ο "νόμος του ποδοσφαίρου"... έδρασε για μια ακόμη φορά.. Ο Κλάασεν "χτύπησε" δυο φορές, η πρώτη από ανύπαρκτο πέναλτι, χαρίζοντας τη πρόκριση στον "Αίαντα", που για δεύτερη φορά απέκλεισε την ελληνική ομάδα ε αυτή τη φάση.

Το ξεκίνημα του ματς ήταν... ιδανικό για τον ΠΑΟΚ, που κατάφερε να βάλει -μόλις στο 4'- “φωτιά” στην κατάμεστη Τούμπα. Ο Γκάρι Ροντρίγκες εκτέλεσε το κόρνερ από τα δεξιά, η μπάλα πέρασε απ' όλους και ο Αθανασιάδης από κοντά μπήκε με τη μπάλα στα δίχτυα!

Ο Πίτερ Μπος... τρελάθηκε με το νωθρό ξεκίνημα της ομάδας του, πέταξε το σακάκι του και οι παίκτες του “συνήλθαν”, πίεσαν ψηλά, πήραν την κατοχή της μπάλας και ανάγκασαν τους Θεσσαλονικείς να οπισθοχωρήσουν.

Η εικόνα αυτή όμως φάνηκε να... βολεύει τους παίκτες του Ίβιτς, που δεν άφησαν ανοικτούς διαδρόμους και “χτύπησαν στην αντεπίθεση, κυρίως από τα αριστερά με τις προσπάθειες του Ροντρίγκες. Στο 15' ο εξτρέμ του “δικέφαλου του Βορρά” βρήκε τον Τσίμιροτ αλλά το σουτ του τελευταίου έδιωξε με τάκλιν ο Βέλτμαν.

Ο ΠΑΟΚ πήρε... φόρα, αλλά ο Αθανασιάδης σπατάλησε δυο απίστευτες ευκαιρίες. Στο 23' Ροντρίγκες έκανε το γύρισμα στην μεγάλη περιοχή, αλλά ο Έλληνας επιθετικός νικήθηκε στο τετ-α-τετ από τον Σίλεσεν. Τρία λεπτά αργότερα, ο Αθανασιάδης βγήκε και πάλι μπροστά στον Ολλανδία τερματοφύλακα, αλλά το σκαφτό του σουτ πέρασε άουτ.

Οι Θεσσαλονικείς δεν έστειλαν την μπάλα στα αντίπαλα δίχτυα ούτε στο 32' με το πλασέ του Σαχόφ (πέρασε μόλις άουτ) και παραλίγο να το... πληρώσουν στο επόμενο λεπτό. Έπειτα από σέντρα, ο Κασιέρα πήρε τη μπάλα με το χέρι μέσα στην περιοχή, ο διαιτητής δεν σφύριξε, όμως, οι παίκτες του ΠΑΟΚ σταμάτησαν αλλά πριν σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα ο φορ του Άγιαξ, ο Γλύκος έπεσε στα πόδια του και μπλόκαρε τη μπάλα.

Το... σοκ όμως ήρθε με τη λήξη του ημιχρόνου. Ο διαιτητής είδε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Λέοβατς στον Βέστερμαν και ο “Αίαντας” από το πουθενά έφτασε στο 1-1, με την εύστοχη εκτέλεση του Κλάασεν. Το σφύριγμα για το ημίχρονο έφερε απίστευτη γιούχα από τον κόσμο προς τον Άγγλο διαιτητή, Άντονι Τέιλορ.

Ο “δικέφαλος του Βορρά” είχε το πάνω χέρι και στην επανάληψη, με τον Άγιαξ όμως να μην κλείνεται στην άμυνα του. Ο Ίβιτς πέρασε στο 70' τον Μυστακίδη για να κάνει την ομάδα του πιο απειλητική και έξι λεπτά αργότερα ο Έλληνας επιθετικός εκμεταλλεύτηκε την αμυντική ασυνεννοησία των Ολλανδών, αλλά έστειλε με κεφαλιά την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι.

Ο Σέρβος τεχνικός είδε την ανωτερότητα του ΠΑΟΚ, ρίσκαρε βάζοντας και τον Μπίσεσβαρ, αλλά στο 88' η Τούμπα σιώπησε, όταν το “ξερό” σουτ του Κλάασεν έστειλε για δεύτερη και... φαρμακερή φορά την μπάλα στα δίχτυα του Γλύκου.

Το 1-2 ήταν το τελικό αποτέλεσμα το οποίο έστειλε τους Θεσσαλονικείς στα πλέι οφ του Europa league. Η εικόνα όμως της ομάδας του Ίβιτς έκανε τον κόσμο που βρέθηκε στην Τούμπα να της προσφέρει απλόχερα ένα θερμό χειροκρότημα...

ΠΑΟΚ (Βλάνταν Ίβιτς): Γλύκος, Μάτος, Τζαβέλλας, Κρέσπο, Λέοβατς, Χαρίσης (84’ Μπίσεσβαρ), Τσίμιροτ, Σάχοφ (89’ Κουλούρης), Ροντρίγκες (70’ Μυστακίδης), Τζάλμα, Αθανασιάδης.

Άγιαξ (Πίτερ Μπος): Σίλεσεν, Τετέ, Βέλτμαν, Βίργκεβερ, Βέστερμαν, Ντάικς, Γκούντελι, Ράιντεβαλντ, Κλάασεν, Κασιέρα, Ντόλμπεργκ (64’ Ελ Γκάζι).