Ποιο Brexit; ΟΥΑΛΙΑ - ΒΕΛΓΙΟ 3-1

Ιούλιος 02, 2016

Η μοναδική σημαία που «λείπει» από εκείνη της Μεγάλης Βρετανίας είναι την Ουαλίας.

Κι όμως είναι αυτοί που κρατάνε ψηλά το ποδοσφαιρικό λάβαρο του νησιού! Η Ουαλία νίκησε με 3-1 το Βέλγιο και προκρίθηκε για πρώτη φορά στην ιστορία της στα ημιτελικά του Euro όπου ήδη περιμένει η Πορτογαλία.

Οι Ουαλοί παρότι βρέθηκαν πολύ γρήγορα πίσω στο σκορ από τους Βέλγους (δείτε εδώ την εξέλιξη του αγώνα), άντεξαν το... σφυροκόπημα στις ενάρξεις των δύο ημιχρόνων και εν τέλει εκμεταλλευόμενοι τις αδυναμίες των αντιπάλων του πέτυχαν μια ιστορική νίκη-πρόκριση. Αξίζει άλλωστε να σημειωθεί πως η τελευταία φορά που η Ουαλία «προχώρησε» σε μεγάλη διοργάνωση ήταν πριν από 60 περίπου χρόνια όταν είχε φτάσει ως τους «8» του Μουντιάλ του 1958.

Οι Βέλγοι άρχισαν εξαιρετικά το παιχνίδι και μόλις στο 7ο λεπτό έχασαν τριπλή ευκαιρία για να ανοίξουν το σκορ. Ωστόσο αυτό το κατάφεραν λίγο αργότερα με τον Ναϊνγκολάν στο 13' να πιάνει ένα... άπιαστο σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή και να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα για τον 0-1.

Ποιο Brexit; Η Ουαλία!

Η Ουαλία ανέβασε στη συνέχεια την απόδοσή της, απείλησε με τον Τέιλορ στο 26' και εν τέλει στο 30' ο Ουίλιαμς με κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ έφερε το παιχνίδι στα ίσια (1-1).

Το δεύτερο μέρος άρχισε και πάλι με το Βέλγιο να είναι ιδιαίτερα κινητικό και να δημιουργεί φάσεις όμως η Ουαλία ήταν εκείνη που βρήκε σκορ. Στο 55' ο Ρόμπσον Κανού στόπαρε μέσα στη μεγάλη περιοχή και με υπέροχο τακουνάκι άλλαξε πορεία «αδειάζοντας» δύο αμυντικούς πριν στείλει την μπάλα στα δίχτυα με σουτ για το 2-1.

Στο 82' οι Βέλγοι ζήτησαν ορθά πέναλτι στο μαρκάρισμα του Ουίλιαμς στον Ναϊνγκολάν, όνως είδαν το παιχνίδι να χάνεται οριστικά τρία λεπτά αργότερα όταν ο Βόουκς που είχε περάσει στη θέση του σκόρερ Ρόμπσον Κανού διαμόρφωσε το τελικό 3-1!

ΣΚΟΡΕΡΣ: 31' Άσλεϊ Ουίλιαμς, 55' Ρόμπσον-Κάνου, 86' Βόουκς - 13' Ναϊνγκολάν

ΟΥΑΛΙΑ: Χένεσεϊ, Νιλ Τέιλορ, Τσέστερ, Άσλεϊ Ουίλιαμς, Μπεν Ντέιβις, Γκάντερ, Λέντλεϊ (78' Άντι Κινγκ), Τζο Άλεν, Ράμσεϊ (90' Κόλινς), Μπέιλ, Ρόμπσον-Κάνου (80' Βόουκς).

ΒΕΛΓΙΟ: Κουρτουά, Μενιέ, Αλντερβάιρελντ, Ντινάιερ, Ζορντάν Λουκακού (75' Μέρτενς), Ναϊνγκολάν, Βιτσέλ, Ντε Μπράινε, Καράσκο (46' Φελαϊνί), Αζάρ, Ρομελού Λουκακού (83' Μπατσουγί).