Μοιρασιά στις Καλυθιές

Οκτώβριος 14, 2019

Ισόπαλες χωρίς τέρματα έμειναν Απόλλων Καλυθιών και Α.Ο Πυλίου για την 5η αγωνιστική της Α' κατηγορίας .

Αρκετά προσηλωμένες στα αμυντικά τους καθήκοντα οι δύο ομάδες με κορυφαία στιγμή του ματς το δοκάρι του Διακουράκη στο 58’. Στο τελευταίο τέταρτο οι φιλοξενούμενοι έδειξαν να έχουν δυνάμεις για να κλέψουν το τρίποντο αλλά υστερούσαν στην τελική πάσα. Στους 13 βαθμούς πλέον ο Α.Ο Πυλίου έχοντας συγκάτοικο στην κορυφή τον Αστέρα Παστίδας .

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα στο ματς προσπαθώντας να επιβάλουν τον δικό τους ρυθμό έχοντας την πρώτη καλή στιγμή στο 2’ με τον Δρόσο. Όσο περνούσε η ώρα οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν και απείλησαν με την σειρά τους στο 13’ ενώ στο 17’ το σουτ του Χατζησουλεϊμάν κατέληξε άουτ.

Η μεγαλύτερη φάση του πρώτου μέρους για τον Α.Ο Πυλίου ήρθε στο 22’ όταν από σέντρα του Χατζηβασίλη η μπάλα κατέληξε στον Μπεκιρλάρι ο οποίος έκανε το πλασέ με τον Ροδίτη να διώχνει με τα πόδια.

Ο Μαργαρίτης πέντε λεπτά αργότερα δοκίμασε τα πόδια του με την μπάλα να σκάει μπροστά από τον Ροδίτη αλλά να περνά λίγο έξω από το αριστερό του δοκάρι ενώ η τελευταία καλή στιγμή του ημιχρόνου ανήκει στον Απόλλων Καλυθιών .

Στο 28ο λεπτό ο Μαγιόγλου βρέθηκε στην περιοχή από τις κόντρες η μπάλα στρώθηκε στο αριστερό και το πλασέ πέρασε ελάχιστα έξω από το αριστερό δοκάρι του του Μιχαλάκη.

Στο δεύτερο μέρος η ομάδα του κ. Ζούνη μπήκε πιο δυναμικά και στο 55’ έφτασε κοντά στο γκολ όταν ο Ιντρίζι έκανε ωραία προσωπική ενέργεια και πλασέ αλλά ο Μιχαλάκης κράτησε το μηδέν. Μάλιστα τρία λεπτά αργότερα ο Απόλλων έφτασε μια ανάσα από το 1-0 όταν ο Μαγιόγλου έκανε την παράλληλη σέντρα και ο Διακουράκης που κινήθηκε σαν φορ σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι του Μιχαλάκη.

Μετά το 60’ ο Α.Ο Πυλίου ισορρόπησε και έψαξε να βγάλει περισσότερους παίκτες στην επίθεση έχοντας ευκαιρία στο 61’ με τον Χατζησουλεϊμάν. Οι φιλοξενούμενοι είχαν δυνάμεις κρατούσαν την κατοχή δεν απειλήθηκαν ωστόσο υστέρησαν στην τελική πάσα είτε ήταν αρκετά επιπόλαιοι και έτσι το 0-0 παρέμεινε μέχρι το τέλος .

Ο κορυφαίος
Ο Μιχάλης Φυλακούρης ήταν κυριολεκτικά παντού . Ο έμπειρος αρχηγός του Απόλλων ανέκοψε αρκετές φάσεις του Α.Ο Πυλίου ενώ από τα πόδια ξεκίνησαν πολλές επιθετικές προσπάθειες της ομάδας του.

Στο ύψος του
Αγωνιζόμενος ως στόπερ στο σημερινό ματς ο Μάρτιν Βλαντιμίροφ είχε καλές τοποθετήσεις και διακρίθηκε σε διάρκεια από τους φιλοξενούμενους.

Κοντά στις φάσεις ο Γιαννουκάς που ήταν καλός σε σχετικές γραμμές. Χωρίς πρόβλημα οι Κόττορος και Σπάρταλης.

Απόλλων Καλυθιών: Ροδίτης , Διακουράκης, Στέλλας, Πέπα Ο., Φυλακούρης, Σαββούλης, Ιντρίζι (90’ Καστρινάκης), Θεοχαρόπουλος, Πλακίδας (80’ Πέπα Γ.), Μαγιόγλου, Αρέτογλου.

Α.Ο Πυλίου : Μιχαλάκης , Κεφαλιανός Μ., Βλαντιμίροφ, Νικήτας (92’ Συντιχάκης), Χατζηβασίλης, Μαργαρίτης, Χατζησουλεϊμάν, Γεωργιάδης, Δρόσος (72’ Κεφαλιανός Γ.), Μπεκιρλάρι (87’ Ιωαννίδης), Στεφανίδης.