Mεγάλη πρόκριση για την Α.Ε Δικαίου, με τον Ιπποκράτη στον τελικό

Απρίλιος 25, 2015

Παρόλο που τα προγνωστικά έλεγαν ότι η Ελπίδα Πεταλουδών που τερμάτισε πρώτη στον Όμιλο της Ρόδου ήταν το φαβορί για να περάσει στον τελικό κόντρα στον Ιπποκράτη, η Α.Ε Δικαίου με άμυνα για σεμινάριο την περιόρισε στους 31 (!!) πόντους,

επικράτησε με 49-31 και πέρασε στον αυριανό τελικό εκείνη κόντρα στον Ιπποκράτη για να αναδειχτεί έτσι ο πρωταθλητής Δωδεκανήσου. Τεράστια επιτυχία για την ομάδα του Δημήτρη Τζομάκα και φυσικά τεράστια επιτυχία για το Κωακό μπάσκετ που θα δει δύο ομάδες της να διεκδικούν τον τίτλο.

Οι κυανόλευκοι δείχνοντας ότι πιστεύουν την πρόκριση έπαιξαν απ’ την αρχή άμυνα σαν «σκυλιά» και περιόρισαν όλα τα ατού της Ελπίδας με τους Ροδίτες να είναι ιδιαίτερα άστοχοι, στο δεύτερο δεκάλεπτο πέτυχαν 4 πόντους, και να κάνουν πάρα πολλά λάθη στην επίθεση.

Οι κυανόλευκοι μπορεί να μην ήταν ούτε και εκείνοι σε μεγάλη μέρα επιθετικά όμως κατάφερναν με προσοχή να κρατούν το προβάδισμα παίρνοντας πόντους από Τριτσάρη και Χατζηγιακουμή και πολλά βοήθειες απ’ το νεαρό Λάμπρου που βοήθησε και σε άμυνα και σε ριμπάουντ.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Α.Ε Δικαίου παίρνοντας πόντους και απ’ τον Τρύπα κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ με 21-33 με την ίδια πίεση παντού στην άμυνα και στο τελευταίο δεκάλεπτο η Ελπίδα που έδειχνε ότι δε μπορεί να αντιδράσει κόντρα στους κυανόλευκους που έδειχναν πραγματικά ακούραστοι πέταξαν λευκή πετσέτα και γνώρισαν τελικά την ήττα με 31-49.

Διαιτητές: Πλατέλλα, Νικηφορίδης.

Δεκάλεπτα: 10-11, 14-24, 21-33, 31-49