Εύκολη νίκη για τον ΔΙΑ

Απρίλιος 15, 2018
Χωρίς να συναντήσει δυσκολίες ο ΔΙ.ΑΣ επικράτησε με 3-0 του Διγενή Κοσκινού για την 26η αγωνιστική της Α’ κατηγορίας Δωδεκανήσου και συνεχίζει στο κυνήγι του Φοίβου ο οποίος επικράτησε με το εμφατικό 7-1 του Αστέρα Παστίδας.
Πανόπουλος και Θωνιάτης (2) τα γκολ για την ομάδα του Γιάννη Μανούσογλου.
Εικόνα
Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που ξεκίνησαν καλύτερα στο ματς και κατάφεραν μόλις στο 13ο λεπτό να πάρουν προβάδισμα στο σκορ με τον Πανόπουλο να εκτελεί το έμμεσο που είχε κερδίσει η ομάδα του και να νικά τον Μανωλάγκα κάνοντας το 1-0 για την ομάδα του.
Ο ΔΙ.ΑΣ ήταν κυρίαρχος στο πρώτο μέρος, είχε την κατοχή και δέκα λεπτά αργότερα πέτυχε και δεύτερο τέρμα με τον Ματθαίο Θωνιάτη να είναι αυτός που έκανε το 2-0 βάζοντας σε θέση οδηγού πλέον την ομάδα του.
Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν κυρίως με στημένες μπάλες να απειλήσουν με το 2-0 να παραμένει μέχρι το φινάλε του πρώτο μέρους.
Όπως ξεκίνησε στο πρώτο έτσι ξεκίνησε και στο δεύτερο ο ΔΙ.ΑΣ που ήθελε ένα γκολ για να «κλειδώσει» την αναμέτρηση και το πέτυχε αρκετά νωρίς αφού στο 53’ ο Χατζησουλεϊμάν έκανε το πρώτο σουτ με τον Θωνιάτη με προβολή να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 3-0.
Μετά το 65’ ο ρυθμός του αγώνα έπεσε αρκετά, ο Γιάννης Μανούσογλου ξεκούρασε κάποιους παίκτες του, ο Διγενής έψαξε το γκολ και με την είσοδο του Διακάκη αλλά δεν κατάφερε να το πετύχει και έτσι το 3-0 ήταν το τελικό αποτέλεσμα.
Ο κορυφαίος
Ο Ματθαίος Θωνιάτης απ’ τα πόδια του οποίου πέρασαν και πάλι αρκετές επιθέσεις της ομάδας του ήταν ο κορυφαίος της αναμέτρησης, σκοράροντας μάλιστα και δύο φορές.