Εθνική... πρώτης κατηγορίας! Νίκησαν τους Κροάτες οι μικροί

Ιούλιος 25, 2016

Η Εθνική Νέων Ανδρών έκανε την... ανατροπή και νίκησε την Κροατία (73-67) στον μικρό τελικό του Πανευρωπαϊκού της Χαλκίδας και προκρίθηκε στην Α' Κατηγορία!
Η ελληνική ομάδα ήταν πίσω στο σκορ με 15 πόντους, αλλά με τρομερή παρουσία στην άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο
ανατροπή στο γ' δεκάλεπτο, από τους παίκτες της "γαλανόλευκης".

Η ελληνική ομάδα είχε θλιβερή εικόνα στο πρώτο ημίχρονο. Πλησίασε στους εννεά πόντους (35-26, 19’15’’) με τρίποντο του Βασίλη Χαραλαμπόπουλου, αλλά μέχρι τη λήξη βρέθηκε στο -15 (41-26).

Το τρίτο δεκάλεπτο φάνηκε να είναι μια διαφορετική υπόθεση. Η διαφορά άρχισε να μειώνεται με καλύτερη άμυνα και ριμπάουντ. Το 41-26 έγινε 41-36 (22’25’’) και το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε στο 49-58.

Η ελληνική ομάδα ανέβασε τη διαφορά ως το +10 για πρώτη φορά (55-65, 33’25’’), οι Κροάτες μείωσαν (60-65, 36’) με τον Σταμάτη να δίνει μια ανάσα από τη γραμμή (60-67, 37’10’’). Το παιχνίδι έγινε θρίλερ στα τελευταία λεπτά με σειρά βολών και τελικά η Εθνική πήρε την άνοδο.

Τα δεκάλεπτα: 15-11, 41-26, 49-58, 67-73.
ΚΡΟΑΤΙΑ: Κάπουστα 2, Φιλίποβιτς 4, Μαϊτσουνιτς 3 (1), Μπάτζιμ 12 (2), Κάρασιτς 7 (1), Πέρκοβιτς, Βουϊτσεβιτς 6, Μίκσιτς 3 (1), Μάτζαλιν 30 (1 τρίπ., 14 ριμπ.).
ΕΛΛΑΔΑ: Τολιόπουλος 17 (5), Κώττας 5, Κόνιαρης 8 (2), Τσαλμπούρης 5, Σκουλίδας, Μπιλλής, Σταμάτης 12 (1), Χαραλαμπόπουλος 16 (2 τρίπ., 10 ριμπ.), Δίπλαρος 2, Μουράτος 6, Λούντζης 2.