Επέστρεψε ο ευρωπαίος ΠΑΟ με νίκη επί της ΑΪΚ Στοκχόλμης [βίντεο]

Ιούλιος 29, 2016

Σημαντικό προβάδισμα πρόκρισης στα play off του Europa League απέκτησε ο Παναθηναϊκός έναντι της ΑΪΚ μετά την αποψινή του νίκη με 1-0 στο «Απόστολος Νικολαΐδης».

Το γκολ που έκρινε την πρώτη αναμέτρηση του Γ΄ προκριματικού πέτυχε ο Μολέδο στο 79΄. Η ρεβάνς των δύο ομάδων είναι προγραμματισμένη για τις 4 Αυγούστου στη Στοκχόλμη.

Απέναντι σε μία ομάδα που είναι σαφώς πιο έτοιμη, αλλά σε καμία περίπτωση ανώτερη, ο Παναθηναϊκός ήταν σε γενικές γραμμές καλός. Δεν θα πρέπει να ξεχνάει κανείς ότι το «τριφύλλι» έδωσε το πρώτο του επίσημο ματς στη νέα σεζόν και τα περιθώρια βελτίωσης στην απόδοσή του είναι μεγάλα, ωστόσο, ιδιαίτερη με την εμφάνισή του στην επανάληψη και τις ευκαιρίες που έχασε πήρε αυτό που δικαιούταν και, πλέον, έχει το «πάνω χέρι» για να συνεχίσει στη διοργάνωση.

Σε ένα πρώτο 45λεπτο που δεν είχε ρυθμό, ο Παναθηναϊκός ήταν η ομάδα που πλησίασε τρεις φορές κοντά στο γκολ, ενώ η ΑΪΚ έχασε μία ευκαιρία. Με 3-4-2-1 ξεκίνησαν οι «πράσινοι» (τρία στόπερ οι Κουτρουμπής, Μολέδο και Ιβάνοφ), ενώ στη μεσαία γραμμή προτιμήθηκε ο Γουακάσο αντί του Λουντ. Η ελληνική ομάδα είναι ακόμη ανέτοιμη, παρ΄ όλα αυτά στα πρώτα 10 λεπτά πλησίασε δύο φορές κοντά στο γκολ, αρχικά με τον Μπεργκ στο 5΄ (σουτ από καλή θέση στην περιοχή άουτ) και στο 9΄ με τον Ιμπάρμπο να αστοχεί από εξαιρετικά πλεονεκτική θέση.

Η «απάντηση» των Σουηδών ήρθε στο 12΄, όταν ο Μαρκάνεν έπιασε την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι κι έστειλε τη μπάλα ελάχιστα άουτ. Οι Σκανδιναβοί με 19 επίσημα ματς στα πόδια τους πατούσαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο μετά το 15λεπτο, επιθετικά δεν φάνηκαν εκτός την φάση με τον Μαρκάνεν, αλλά κατάφεραν να φέρυον το ματς στα μέτρα τους και να μπουν με το μηδέν στ΄ αποδυτήρια.

Η καλύτερη στιγμή του πρώτου 45λεπτου ανήκε και πάλι στον Παναθηναϊκό με πρωταγωνιστή τον Ιμπάρμπο. Ο Κολομβιανός έφυγε στην πλάτη της άμυνας των Σουηδών, πλάσαρε από πλάγια αλλά ο Κάλγκρεν έκανε σπουδαία επέμβαση σε κόρνερ.

Βλέποντας τον Παναθηναϊκό να «χωλαίνει» από τη μεσαία γραμμή και μπροστά, ο Στραματσόνι έβγαλε από το ματς τον Κουτρουμπή κι έβαλε τον Βιγιαφάνιες με την έναρξη του δεύτερου μέρους. Οι «πράσινοι» έγιναν πιο επιθετικοί, πίεσαν ψηλά και δημιούργησαν δύο καλές φάσεις με τον Μπεργκ και τον Αργεντινό, ωστόσο, την κλασική ευκαιρία έχασαν οι Σουηδοί στο 56΄. Ο Χουλτ δεν είδε στην πλάτη του τον Μπλόμπεργκ, το σουτ του οποίου από το ύψος της μικρής περιοχής έδιωξε ενστικτωδώς ο Στιλ.

Στο 66΄ ακυρώθηκε σωστά το γκολ που πέτυχε ο Μπεργκ (ο Σουηδός ήταν οφσάιντ), ενώ στο 75΄ ο Στιλ έκανε την απόκρουση του αγώνα στην καρφωτή κεφαλιά του Μαρκάνεν. Η ανωτερότητα των γηπεδούχων στο δεύτερο ημίχρονο επιβραβεύτηκε στο 79΄ με τον Μολέδο να κάνει το 1-0 με καλοζυγισμένη κεφαλιά μετά από σέντρα του Μέστο.