Δεν τα κατάφερε η Ε.Α.ΚΑ

Απρίλιος 24, 2019

Εμφανώς καλύτερος ο Αιγέας Χίου κέρδισε εύκολα με σκορ 58-38 την Ε.Α. Καλύμνου, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής για το γ’ όμιλο της προκριματικής φάσης του πανελληνίου πρωταθλήματος.

Οι πρωταθλήτριες Χίου δεν συνάντησαν ιδιαίτερες δυσκολίες για να πάρουν την πρώτη τους νίκη στο Μετς, κάτι το οποίο σημαίνει ότι η ομάδα του Γιάννη Κοσσαρή θα τερματίσει τρίτη, αφού αύριο θα αντιμετωπίσει τον πανίσχυρο Ο.Α. Χανίων. Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο μέχρι και το 7’, με τις Καλυμνιές να προηγούνται 7-4 και τον Αιγέα να παίρνει το προβάδισμα (7-8 στο 8’). Το α’ δεκάλεπτο έληξε με 9-14, με τις Χιώτισσες να επιβάλλουν πλήρως το ρυθμό τους και να κάνουν το 9-20 στο 13’). Μάλιστα, ο Αιγέας έκλεισε σχεδόν με νταμπλ-σκορ το ημίχρονο (14-27), με την Ε.Α.ΚΑ. να πετυχαίνει μόλις πέντε πόντους στο β’ δεκάλεπτο.

Στο β’ ημίχρονο, η ψαλίδα άνοιξε κι άλλο… Ο Αιγέας Χίου ήταν πιο γεμάτος και πιο ποιοτικός και ξέφυγε με 21-35 (25’), ενώ η διαφορά έφτασε τους 18 πόντους (21-39 στο 26’). Η Ε.Α.ΚΑ. κατέρρευσε στο γ’ δεκάλεπτο και βρέθηκε να χάνει με 21-43, με τον Αιγέα να κάνει ότι θέλει μέσα στο παρκέ (21-46 στο 31’). Το υπόλοιπο του αγώνα αποτέλεσε τυπική διαδικασία, με τις πρωταθλήτριες Δωδεκανήσου να μειώνουν από 25-48 (32’) σε 32-48 (35’). Ο Αιγέας απάντησε (32-56 στο 36’) και πανηγύρισε μία άνετη νίκη και μαζί τη δεύτερη θέση στο γ’ όμιλο. Η Ε.Α.ΚΑ. στερήθηκε τους πόντους της Νίννη, που έμεινε σε χαμηλές πτήσεις, ενώ πρώτη σκόρερ ήταν η Χρυσάκη.

Τα δεκάλεπτα ήταν: 9-14, 14-27(ημ.), 21-43, 38-58

Διαιτητές: Γρίβα- Παρασκευόπουλος

Ε.Α. ΚΑΛΥΜΝΟΥ (Κοσσαρής): Γεωργαρά Γ. 6. Νίννη 7(1), Βαρδαούλη 5, Αλαχούζου 2, Σπύρτου, Σμαλιού, Γεωργαρά Μ. 2, Χρυσάκη 16.

ΑΙΓΕΑΣ ΧΙΟΥ (Γιασεμή): Χαλιά 2, Δανδούλα 2, Καρατζάνου 15(3), Λοΐζου 6(1), Αγιωργούση, Άγκο 11(1), Γιαννιώδη Σ., Ντεντάι 4, Μπάτση, Φιλιππάκη 8, Γιαννιώδη Μ., Σβορώνου 10.

Πηγή: 12sports.gr