Δεν άντεξε η Α.Ε Κως

Οκτώβριος 14, 2019

Πραγματοποιώντας καλή εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο, ο Αστέρας επικράτησε (3-1) της ΑΕ Κω για την 5η αγωνιστική της Α' Κατηγορίας και έπιασε στην κορυφή τον ΑΟ Πυλίου. Χαμένο πέναλτι με τον Φονσέκα για τους φιλοξενούμενους μετά την μείωση του σκορ.

Το ματς
Στο πρώτο ημίχρονο, το παιχνίδι ήταν αρκετά μοιρασμένο, με τις δύο ομάδες να δημιουργούν ευκαιρίες μπροστά από τις δύο εστίες. Η πρώτη καλή στιγμή στην αναμέτρηση ήρθε στο 4' για τους γηπεδούχους, όταν μετά από γύρισμα του Λιαμή, ο Χατζηβαλσάμης πάτησε για τον Καλαϊτζίδη, το σουτ του οποίου σταμάτησε στα χέρια του Ντιμιτρίεβιτς. Η απάντηση των φιλοξενούμενων ήρθε στο 10', με τον Ζαίμι να κάνει τη σέντρα, τον Χατζηφούντα να παίρνει την κεφαλιά, η οποία μετά την επέμβαση του Ροδανάκη, κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του έμπειρου γκολκίπερ. Ο Αστέρας στάθηκε άτυχος στο 14' όταν μετά από σέντρα του Λεωνίδου, ο Χατζηβαλσάμης πήρε την κεφαλιά, όμως για κακή του τύχη ο Ντιμιτρίεβιτς με την βοήθεια και του δοκαριού απομάκρυνε σε κόρνερ. Η ΑΕ Κώς, η οποία παρατάχθηκε στον αγωνιστικό χώρο του γηπέδου Κρεμαστής με αρκετές αλλαγές, λόγω απουσιών, απείλησε εκ' νέου στο 43', όταν ο Χατζηφούντας με κεφαλιά πάσα, τροφοδότησε τον Φονσέκα, όμως το σουτ του Βραζιλιάνου μεσοεπιθετικού πέρασε πάνω από τα δοκάρια.

Το παίχνιδι απέκτησε "τρελό" ρυθμό στην επανάληψη, γεγονός που ευνόησε το Αστέρα. Οι ποδοσφαιριστές του Χρυσόστομου Χάσταλη πήραν το προβάδισμα στο 59', όταν μετά από βαθιά μπαλιά, ο Κυρίτσης έφυγε στην πλάτη της άμυνας και με ψύχραιμο πλασέ, νίκησε τον Ντιμιτρίεβιτς για το (1-0). Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι και κατάφεραν να κάνουν δύο τα τέρματα τους στο 75' με σουτ του Λιαμή, το οποίο δεν υπολόγισε σωτά ο γκολκίπερ της ΑΕ Κω. Το (3-0) για τους παίκτες του Αστέρα ήρθε στο 81' με δράστη τον Σερμπίνη, ο οποίος με δυνατό σουτ μέσα από τη μεγάλη περιοχή, δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον πορτιέρε των φιλοξενούμενων. Το μόνο που κατάφεραν οι παίκτες του Λεωνίδα Κούτσικα, ήταν να μειώσουν σε 3-1 στο 85' με σκόρερ τον Χατζηφούντα, ενώ δύο λεπτά αργότερα, ο Φονσέκα αστόχησε από την άσπρη βούλα σε πέναλτι που κέρδισε ο Τογρού και έχασε μεγάλη ευκαιρία να βάλει και πάλι στο παιχνίδι την ομάδα του.

ΜVP

O Μιχάλης Λιαμής ήταν ο κορυφαίος ποδοσφαιριστής του παιχνιδιού. Ο νεαρός μεσοεπιθετικός του Αστέρα ήταν αρκετά δραστήριος στο πρώτο ημίχρονο, δημιούργησε πολλά προβλήματα στους αμυντικούς της ΑΕ Κω, ενώ σημείωσε και ένα από τα τρία τέρματα της ομάδας του.