Basket League, Ήφαιστος Λήμνου-Πανιώνιος 86-64: Πάτησε τον Πανιώνιο και έγραψε ιστορία ο Ήφαιστος!

Οκτώβριος 14, 2018
Μεγάλη ημέρα για το μπάσκετ της Λήμνου καθώς ο Ήφαιστος σάρωσε με 86-64 τον Πανιώνιο στο πρώτο εντός έδρας ματς στο νησί

Ο Ήφαιστος Λήμνου επικράτησε 86-64 του Πανιωνίου (που έδειξε και πάλι ότι ο στόχος που έχουν θέσει είναι εξαιρετικά δύσκολος και φέτος) για τη 2η αγωνιστική της Α1, πετυχαίνοντας νίκη ιστορικής σημασίας.
Οι νησιώτες κράτησαν για πρώτη φορά… ροζ φύλλο αγώνα στη Λήμνο σε ματς πρώτης κατηγορίας, αφού στην πρεμιέρα είχαν ηττηθεί εύκολα από τον Παναθηναϊκό, δείχνοντας ότι μπορούν να διεκδικήσουν την παραμονή στην Basket League.
Αντιθέτως, οι «κυανέρυθροι» δεν έχουν νίκη ακόμη στο πρωτάθλημα, διότι είχαν ηττηθεί (πολύ πιο δύσκολα) στην πρεμιέρα από την Κύμη.
Ο Φρεμάνις με 19 πόντους, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα, οι Σμιθ-Μπράζελτον με 16 και 14 αντίστοιχα ξεχώρισαν για τους νικητές του Σωτήρη Μανωλόπουλου. Για την ομάδα του Κρις Χουγκάζ, ο Μπέρι με τον Σινγκλέρ είχαν από 14 πόντους (και 5 ριμπάουντ) και ο Μπράουν 13.
Το ματς ήταν ντέρμπι μόνο στο πρώτο ημίχρονο, όπου οι δύο ομάδες πήγαν στο σκορ χέρι-χέρι και δεν κατάφερε καμία να πάρει σημαντική διαφορά. Πέραν του 17-12 στα 3:45’’ και 19-14 στο 2:23’’ κι ενώ οι φιλοξενούμενοι μπόρεσαν μόνο σε δύο περιπτώσεις να πάρουν κεφάλι στο σκορ (0-3, 3-5) στο πρώτο δεκάλεπτο. Στο δεύτερο, δεν κατάφερε να ξεφύγει με περισσότερους από έξι πόντους η ομάδα της Λήμνου, δείχνοντας συνολικά, πάντως, μια μικρή υπεροχή, αλλά όχι αρκετή για να της εξασφαλίσει τη νίκη.
Αρκετά διαφορετικά ήταν τα δεδομένα στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Ήφαιστος ήταν λίγο καλύτερος στο πρώτο μισό της τρίτης περιόδου και από τα μέσα και μετά άρχισε να χτίσει διαφορά ασφαλείας, η οποία έγινε διψήφια τρία λεπτά πριν το τέλος του δεκαλέπτου, με το 58-47 που διαμόρφωσε ο Γκότσερ και στη συνέχεια παίρνοντας σκορ από Φρεϊμάνις, Γουίγκινς και Μπράζελτον ξέφυγε στο +17 (65-48).
Στην τελευταία περίοδο ο Ήφαιστος είχε τον απόλυτο έλεγχο, ο αντίπαλός του δεν κατάφερε να μπει στη διεκδίκηση της αναμέτρησης σε κανένα σημείο του αγώνα και ουσιαστικά από τις αρχές παραδόθηκε στις ορέξεις των παικτών του Ήφαιστου Λήμνου, που από πολύ νωρίς πήγαν τη διαφορά στο+20. Άφησαν αρκετά το πόδι από το… γκάζι και οδηγήθηκαν σε μια εύκολη νίκη σε γενικές γραμμές.
Τα δεκάλεπτα: 24-23, 41-38, 65-48, 86-64
Ήφαιστος Λήμνου (Σωτήρης Μανωλόπουλος): Μανωλόπουλος 7, Γκότσερ 9 (3), Έβανς 8, Ουίγκινς 6, Μπρέιζελτον 14 (3), Μούρτος, Σταμάτης 3 (1), Χαριτόπουλος 4, Γόντικας, Σμιθ 16 (4), Φρεϊμάνις 19 (3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ).
Πανιώνιος (Κρις Χουγκάζ): Δίπλαρος 9 (2), Μπέρι 14 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Τέιλορ 2 (8 ριμπάουντ), Χάρις 6 (10 ριμπάουντ), Σινγκλέρ 14 (2), Καμαριανός, Καμπερίδης, Δημητρακόπουλος, Μπράουν 13 (3), Ρουμελιώτης, Χουγκάζ 6, Τζονς.