6oς ο Μανώλης Πισσάρης και 8ος ο Αλέξανδρος Βαγιανός στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Kick Boxing της WAKO στην Ιταλία

Σεπτέμβριος 23, 2014
Από 6 έως 14 Σεπτεμβρίου έγινε, στο Ρίμινι της Ιταλίας, το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Kick Boxing της WAKO παίδων – έφηβων. Η εθνική ομάδα πήρε μέρος με 60 αθλητές, ενώ, από το Νησί μας συμμετείχαν οι πρωταθλητές μας, Μανώλης Πισσάρης και Αλέξανδρος Βαγιανός, με προπονητή τον Χρήστο Νεοχωρίτη.

Οι πρωταθλητές μας δεν κατάφεραν να είναι στα μετάλλια αφού και οι 2 έχασαν στα προημιτελικά, ο Μανώλης από τον πρωταθλητή Ιταλίας με σκορ 16 -12. Να σημειωθεί ότι ο Μανώλης ήταν ο μικρότερος (και 5 κιλά ελαφρύτερος) σε αυτή την κατηγορία αφού οι αντίπαλοί του ήταν 2 χρόνια μεγαλύτεροι από αυτόν. Ο Αλέξανδρος έχασε από τον πρωταθλητή Ιρλανδίας με σκορ 20-21. Θα πρέπει να σημειωθεί ότι ο Αλέξανδρος 20 δευτερόλεπτα πριν την λήξη του παιχνιδιού κέρδιζε, αλλά δεν κατάφερε να κρατήσει το αποτέλεσμα που θα του χάριζε ένα μετάλλιο.

Ο προπονητής των αθλητών θέλει να τους συγχαρεί για την αφοσίωση που έδειξαν κατά την 3μηνη περίοδο της προετοιμασίας τους. Τον χαρακτήρα που έδειξαν στις δύσκολες και πολύωρες προπονήσεις τους. Ακόμα νιώθει πολύ υπερήφανος για τον χαρακτήρα που έδειξαν μέσα και έξω από τους αγωνιστικούς χώρους δείχνοντας ότι δεν είναι τυχαία στους κορυφαίους αθλητές στην κατηγορίες τους με σπάνιο χαρακτήρα.

Με την εμφάνιση που έκαναν οι αθλητές μας σε αυτό το παγκόσμιο πρωτάθλημα όλα δείχνουν ότι στα επόμενα πρωτάθλημα εντός και εκτός Ελλάδος θα είναι πρωταγωνιστές στις κατηγορίες στους και οι διεκδικητές των μεταλλίων.