4ος ο Χρήστος Βολικάκης, «έχασε στα σημεία» το μετάλλιο στο Παγκόσμιο Κύπελλο της Κολομβίας

Ιανουάριος 20, 2015

Ο Χρήστος Βολικάκης απέδειξε για μια ακόμα φορά την παγκόσμια κλάση του. Κατέκτησε την 4η θέση στο κέιριν, στο 3ο Παγκόσμιο Κύπελλο ποδηλασίας πίστας, στο μακρινό Κάλι της Κολομβίας. Μια 4η θέση που τον έφερε μάλιστα στην 2η θέση στην γενική βαθμολογική κατάταξη των Παγκοσμίων Κυπέλλων πίστας 2014-2015.

Ο Βολιώτης πρωταθλητής έκανε μια ακόμα εντυπωσιακή εμφάνιση, χάνοντας μάλιστα κυριολεκτικά «στα σημεία» το χάλκινο μετάλλιο, αφού για το σύνολο των ειδικών θα μπορούσε ν’ ακυρωθεί ο Μάθιου Μπαρανόσκι (ΗΠΑ), που είχε αντικανονική αλλαγή πορείας στο τελευταίο βιράζ, παίρνοντάς του το μετάλλιο.

Ο Βολικάκης μετά από την 3η θέση στον 1ο γύρο (σ.σ. λάθος τακτική λόγω του δυνατού αέρα, στο ημίκλειστο ποδηλατοδρόμιο) και πρωτιά στα ρεπεσάζ πέρασε στους ημιτελικούς-12άδα. Εκεί αγωνίζονται δύο 6άδες, οι 3 καλύτεροι κάθε σειράς πάνε τελικό (1-6η θέση) και οι χαμένοι στον μικρό τελικό (7-12η θέση).

Μια 12άδα που ήταν ιδιαίτερα σημαντική για τον Βολικάκη ώστε να μαζέψει και extra βαθμούς για την πρόκριση στους Ολυμπιακούς του Ρίο (Βραζιλία 2016). Έτσι στους ημιτελικούς με μία έξυπνη και γρήγορη κούρσα κέρδισε την 2η θέση (πίσω από τον Αυστραλό Σέιν Πέρκινς) και προκρίθηκε στους τελικούς του αγωνίσματος.
Στον τελικό, ήταν το αστέρι της Κολομβίας, o περσινός 2ος Παγκόσμιος Πρωταθλητής Φάμπιαν-Ερνάντο Πουέρτα-Ζαπάτα και οι επίσης Παγκόσμιοι πρωταθλητές ο Αυστραλός Σέιν Πέρκινς και ο Γερμανός Λέβι Μαξιμίλιαν, o 3ος Ολυμπιονίκης (Λονδίνο) Νεοζηλανδός Σάιμον Βαν Βελτχούβεν και ο Αμερικάνος Μάθιου Μπαρανόσκι έκαναν μία πολλή γρήγορη κούρσα, όπου όλοι τους ήθελαν να πάρουν από την αρχή την πρωτοπορία στον αγώνα.

Ο Χρήστος Βολικάκης με επιτάχυνση πήρε εκείνος την πρωτοπορία την οποία κράτησε σχεδόν έως την τελευταία ευθεία, όπου τον πέρασαν ο Ζαπάτα και ο Πέρκινς. Ο Αμερικάνος έκλεισε στην εσωτερική του τελευταίου βιράζ τον Βολικάκη και τζαρτζαρίστηκε μαζί του. Ο Χρήστος έχασε τον ρυθμό του και ταυτόχρονα την 3η θέση, χωρίς να δοθεί η ποινή που αναμενόταν στον Αμερικανό και στερώντας του το μετάλλιο.

Η τελική 6άδα του κέιριν: 1) Πουέρτα-Ζαπάτα Φάμπιαν-Ερνάντο (Κολομβία), 2) Πέρκινς Σέιν (Αυστραλία) +0.002, 3) Μπαρανόσκι Μάθιου (ΗΠΑ) +0.096, 4) Βολικάκης Χρήστος (Ελλάδα) +0.164, 5) Βαν Βελτχούβεν Σάιμον (Νεοζηλανδός) +0.225, 6) Μαξιμίλιαν Λέβι (Γερμανία) +0.405.

● Το άλλο Σάββατο (31 Ιανουαρίου), στις 12 το μεσημέρι, η Ε.Ο.Π. θα τιμήσει τους κορυφαίους της χρονιάς, στην Ε.Ο.Ε. στην ετήσια γιορτή κοπή της πίττας.