"Ρόλαρε" με σούπερ Βάργκας η ΑΕΚ!

Ιούλιος 27, 2015
Η ΑΕΚ φάνηκε βελτιωμένη, αλλά έδειξε ότι πράγματι χρειάζεσαι ενίσχυση... Δεν ήταν καλή στο πρώτο ημίχρονο, μα ξεδιπλώθηκε στο δεύτερο, κατά τη διάρκεια του οποίου ο Μακόλεϊ Κρισάντους δεν σκόραρε μόνο, αλλά κέρδισε και πέναλτι στο 64'. Το εκτέλεσε ο Βάργκας, αλλά ο Οτσέινα έπεσε σωστά και μπλόκαρε.

Στο πρώτο ημίχρονο ο "Δικέφαλος" έπαιξε καλά για περίπου 20 λεπτά, αλλά έπειτα δεν ήταν πειστικός... Αντιθέτως, στο επόμενο 45λεπτό και ειδικά μετά το 60’ είχε καλή παρουσία και βγήκαν και οι δοκιμές του Τραϊανού Δέλλα.
Από το χαμένο πέναλτι και μετά η Ενωση ξεδιπλώθηκε στο γήπεδο και ήταν θέμα χρόνου να πετύχει το γκολ, καθώς πίεζε αρκετά γι' αυτό και δημιουργούσε ευκαιρίες.

Στο 70’ άνοιξε ο Ανάκογλου έβγαλε πολύ καλή ασίστ στον Κρισάντους, ο ποίος πλάσαρε κι έκανε το 1-0. Δύο λεπτά αργότερα, στο 72’ ο Ζόριτς μοίρασε στον Κρισάντους κι αυτός με τη σειρά του στον Βάργκας που με πλασέ "έγραψε" το 2-0.

ΑΕΚ: Ανέστης (32’ Μπαρόχα), Βασιλαντωνόπουλος, Αρθο, Κολοβέτσιος, Πεταυράκης, Σιμόες, Γιόχανσον, Πλατέλλας, Μπαρμπόσα, Αραβίδης, Τζεμπούρ

Στο δεύτερο μέρος: Μπαρόχα (62’ Βούρας), Σβάρνας, Γροντής, Λαμπρόπουλος, Τζανετόπουλος, Σιμόες (70’ Πλατέλλας), Ανάκογλου, Γκάλο, Ζόριτς, Βάργκας, Κρισάντους

Κορόνα Κιέλτσε: Οτσέινα, Κομπρίλ, Κίερτς, Βρενσιένσκι, Κρζελακ, Ζατέφσκι, Ρογκάλα, Σιέρπινα, Ζάγκατς, Άανκουρ, Τρίτκο