Πάτησε "γκάζι" στο φινάλε

Νοέμβριος 08, 2015

Όταν η μπάλα «έκαιγε» μίλησε ο Νώντας Γκοράτσας!

Μ’ ένα απίστευτο σερί 19-0 (!) στα τελευταία κρίσιμα λεπτά, ο Ιπποκράτης Κω κέρδισε πιο δύσκολα απ’ ότι δείχνει το τελικό 68-51 την Αγία Παρασκευή, παίρνοντας μία πολύτιμη νίκη σ’ ένα εξαιρετικά δύσκολο παιχνίδι.

Ο έμπειρος γκαρντ ήταν ο παίκτης που… διέλυσε την άμυνα ζώνης της Αγίας Παρασκευής, κερδίζοντας δύο αντιαθλητικά φάουλ, ευστοχώντας σε τρίποντα και κάνοντας καθοριστικά κλεψίματα σε κρίσιμες φάσεις. Παρά την απουσία λοιπόν του τραυματία Παναγιώτη Τσατάλα, ο Ιπποκράτης έδιωξε τα σύννεφα που είχαν μαζευτεί στο τελευταίο δεκάλεπτο πάνω από το κλειστό γυμναστήριο τη Κω και πέτυχε μία σπουδαία νίκη στο δρόμο για την άνοδο του στη Β’ Εθνική. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυνατά (6-2 στο 3’), αλλά με τον Παπουλίδη, η Αγία Παρασκευή ισοφάρισε σε 6-6 (4’). Ο Ιπποκράτης από κει και πέρα επέβαλε το ρυθμό του και ξέφυγε με 19-10 στο δεκάλεπτο, κάνοντας σερί 9-2. Στη συνέχεια το σκηνικό δεν άλλαξε με τους Ασημακόπουλο και Κουκουράβα να δημιουργούν προβλήματα στην Αγία Παρασκευή και η διαφορά έφτασε σε διψήφιο αριθμό (24-14 στο 13’), ενώ το ημίχρονο βρήκε τους Κώους να προηγούνται με 32-21.

Ο Ιπποκράτης στην «επανάληψη» παρουσίασε τα συμπτώματα που εμφάνισε στο παιχνίδι με τον Πρωτέα Βούλας. Οι Κώοι «κόλλησαν» στην άμυνα ζώνη και η ομάδα του Περικλή Ταυρόπουλου άρχισε να ροκανίζει τη διαφορά. Το 34-26 (23’) έγινε 41-36 (26’) και 45-42 στο γ’ δεκάλεπτο. Μάλιστα, η «Σάντα» προσπέρασε με 46-48 (34’) προκαλώντας ταχυπαλμία στον Ιπποκράτη. Και φτάνουμε στο σημείο που μίλησε ο Γκοράτσας… Με 2/2 βολές μετά από αντιαθλητικό φάουλ που κέρδισε ισοφάρισε σε 48-48 και στην επόμενη επίθεση με τρίποντο έκανε το 51-48. Στην επίθεση της Αγίας Παρασκευής έκλεψε τη μπάλα και με 1/2 βολές διαμόρφωσε το 52-48. Νέο κλέψιμο από τον Γκοράτσα και με ½ βολές ο Χαρίσης έκανε το 53-48. Η Αγία Παρασκευή τα είχε… χάσει, Σκούφης και Ασημακόπουλος με τρίποντα έκαναν το 59-48 (38’) και η σεμνή τελετή έλαβε τέλος…Γκοράτσας και Κουκουράβας με νέα τρίποντα μεγάλωσαν τη ψαλίδα στο +18 (68-50) και μία αγχωτική νίκη, στο τέλος… έμοιαζε με περίπατο.

Τα δεκάλεπτα ήταν: 19-10, 32-21(ημ.), 45-42, 68-51

Διαιτητές: Τσαχάκης- Τσολάκος

ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ ΚΩ (Κανενόπουλος): Δημητρίεβιτς, Κουκουράβας 10(2), Τσιλιγκίρης 1, Σκούφης 8(2), Μελεούνης, Ασημακόπουλος 21(2), Χαρίσης 11, Ψάλτου, Χρήστου, Γκοράτσας 17(3).

ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ (Ταυρόπουλος): Σκάνδαλος Χ. 5, Σκάνδαλος Γ., Βασιλόπουλος 8(2), Δρίβας 7(1), Γρύλλης 5(1), Παπουλίδης 21, Σκούταρης 5(1), Ψωμαδέρης.