ΛΑΜΠΟΡΑΛ ΚΟΥΤΣΑ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 76-82: Με άμυνα που «τσακίζει» και πάλι ο Ολυμπιακός - ΒΙΝΤΕΟ

Ιανουάριος 08, 2016

Έχοντας ως βασικό του «όπλο» τη γνωστή άκρως επιθετική άμυνα του Γιάννη Σφαιρόπουλου που «εγκλωβίζει» κάθε του αντίπαλο, ο Ολυμπιακός πέρασε και από τη Βιτόρια, επικρατώντας της Λαμποράλ Κούτσα με 82-76.

Ετσι οι πρωταθλητές Ελλάδας έκαναν το 2Χ2 στον 6ο όμιλο της Ευρωλίγκα, περνώντας από μία παραδοσιακά δύσκολη έδρα.

Αρχηγική εμφάνιση από τον Βασίλη Σπανούλη (19π., 2ασ., 1κλ.), κυρίαρχος κάτω από τα δύο καλάθια ο Οθέλο Χάντερ (17π., 5/8διπ., 7/7β., 3ριμπ., 2κλ.),«εργαλείο» ο Μάντζαρης (14π., 3/4τριπ., 3ασ.), καθοριστικός στο δεύτερο ημίχρονο ο Γιώργος Πρίντεζης (15π., 2ασ., 2κλ. ).

Η ομάδα του Σφαιρόπουλου έκανε 11 κλεψίματα, υποχρέωσε τους Βάσκους σε 18 λάθη και τους κράτησε στις μόλις 9 ασίστ, ενώ τους «επέτρεψε» να ευστοχήσουν σε μόλις 5 από τα 22 τρίποντα που επιχείρησαν, ποσοστό δηλαδή 22%

Επηρεασμένος από τον θάνατο του Ψωμιάδη ο Μπουρούσης

Με άμυνα που «τσακίζει» και πάλι ο Ολυμπιακός (vid)!

Να σημειώσουμε οτι οι ερυθρόλευκοι εκμεταλλεύθηκαν και την κακή κατάσταση στην οποία βρέθηκε ο ηγέτης της φετινής Λαμποράλ Γιάννης Μπουρούσης (σ.σ. βρέθηκε στην Ελλάδα με ταξίδι-αστραπή και έφτασε στο γήπεδο λίγη ώρα πριν το τζάμπολ), ο οποίος ήταν εμφανώς επηρεασμένος ψυχολογικά από τον πρόσφατο χαμό του πεθερού του, Μάκη Ψωμιάδη.

Ο Ελληνας σέντερ αγωνίστηκε 23:16 λεπτά, στα οποία είχε μεν 12π. (10/10β., 1/3διπ.), 7ριμπ., 2κλ., 1ασ. Και 2 λάθη, όμως ήταν μακριά από τον καλό του εαυτό.

«Αφεντικό» στο πρώτο ημίχρονο

Με εξαίρεση τα πρώτα 2.5 λεπτά που έδειξε νωθρός (σ.σ. σκορά 7-3 η Λαμποράλ), σε όλο σχεδόν το υπόλοιπο του πρώτου ημιχρόνου, ο Ολυμπιακός ήλεγξε απόλυτα τον ρυθμό. Με την πιεστική του άμυνα, ο πρωταθλητής Ελλάδας έβγαλε εκτός ρυθμού στην επίθεση τους Βάσκους, που επιδίδονταν σε ατομικές και τις περισσότερες φορές βεβιασμένες ενέργειες.

Παράλληλα οι πειραιώτες ανανέωσαν αρκετές επιθέσεις από επιθετικά ριμπάουντ, υπέπεσαν σε μόλις 4 λάθη, την ίδια ώρα που ανάγκαζαν τους αντιπάλους τους να υποπέσουν σε 9.

Επιπλέον, Σπανούλης (9π.), Χάντερ (10π.) και Μάντζαρης (11π.) έδιναν πολύτιμες επιθετικές λύσεις, με το συγκρότημα του Γιάννη Σφαιρόπουλου να έχει στα δύο πρώτα δεκάλεπτα σχεδόν το απόλυτο στις βολές (11/12).

Ετσι ο Ολυμπιακός βρισκόταν διαρκώς μπροστά στο σκορ (12-20, 28-37), ενώ το +11 (32-43), λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου, ήταν το μεγαλύτερο προβάδισμα στο πρώτο μισό του αγώνα.

Από το+17 στο μπλακ-άουτ, αλλά και στον «killer» Σπανούλη!

Στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου, το ελληνικό συγκρότημα μπήκε με την ίδια ακριβώς προσήλωση στην άμυνα, εκτοξεύοντας την διαφορά ακόμη και στους 17π. (38-55 στο 25').

Κάπου εκεί όμως επήλθε μια χαλάρωση, που έδωσε την ευκαιρία στην Λαμποράλ (σ.σ. παρότι ο Μπουρούσης παρέμενε εκτός κλίματος αγώνα) να μειώσει ακόμη και στους 6 (49-55), έχοντας ηγέτη τον Τζέιμς που έβαζε μεγάλα καλάθια.

Ωστόσο ο Ολυμπιακός αντέδρασε, χάρη στην προσωπικότητα του Βασίλη Σπανούλη. Ο αρχηγός, έβαλε με ένα καλάθι και λίγο αργότερα με δύο τρίποντα έκανε το (56-65), επαναφέροντας τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα 9 λεπτά πριν τη λήξη του ματς.

Αυτό ήταν! Το ματς είχε έρθει και πάλι εκεί που ήθελαν οι Πειραιώτες. Με εξαιρετικές συνεργασίες που σε αρκετές περιπτώσεις οδήγησαν σε καλάθια και κερδισμένο φάουλ, προηγήθηκαν με 12π. (68-80 από βολές του Χάντερ), 2 λεπτά πριν τη λήξη και κάπου εκεί όλα έληξαν...

Τα δεκάλεπτα: 18-24, 34-43, 56-62, 76-82

ΛΑΜΠΟΡΑΛ ΚΟΥΤΣΑ (Περάσοβιτς): Τζέιμς 16, Κοζέρ 7, Πλάνινιτς 4, Σενγκέιλα 7, Χανγκά 7, Μπουρούσης 12, Μπλάζιτς 7, Ντιόπ 4, Τιγιέ 7, Άνταμς 5, Κορμπάτσο.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Τζόνσον-Όντομ, Τζέιμς 7, Χάντερ 17, Παπαπέτρου 1, Σπανούλης 19 (3), Στρόμπερι, Μιλουτίνοβ, Πρίντεζης 15, Αγραβάνης 5, Μάντζαρης 14 (3), Χάκετ 4.