Ευρωπαϊκοί αγώνες Μπακού 2015: Χρυσός ο Πετρούνιας στους κρίκους

Ιούνιος 21, 2015

Το πρώτο χρυσό μετάλλιο στους 1ους Ευρωπαϊκούς Αγώνες “Μπακού 2015” κατέκτησε η Ελλάδα, με τον Λευτέρη Πετρούνια στους κρίκους

Στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου για μια ακόμη φορά ο ελληνικός αθλητισμός, αφού ο Λευτέρης Πετρούνιας κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στους κρίκους, στους Ευρωπαϊκούς Αγώνες που διεξάγονται στο Μπακού.

Ο πρωταθλητής Ευρώπης, που ήταν και ο σημαιοφόρος της ελληνικής ομάδας στην τελετή έναρξης στους Αγώνες που γίνονται στο Αζερμπαϊτζάν, ήταν φανταστικός στον τελικό των κρίκων και με 15.633 βαθμούς κατέκτησε την πρώτη θέση και το χρυσό μετάλλιο.

Ακολούθησαν στην δεύτερη θέση ο Ρώσος Νικίτα Ιγκνάτιεβ με 15.333, και στην τρίτη ο Τούρκος Ιμπραχίμ Τσολάκ με 15.133.

Το χρυσό του Πετρούνια είναι το δεύτερο μετάλλιο για τα ελληνικά χρώματα στο Μπακού, μετά το ασημένιο του Τζάνη στο καράτε