Επέστρεψε στις νίκες ο Ιπποκράτης Kos Hotel

Νοέμβριος 23, 2014

Αγχωτική αλλά πολύτιμη νίκη πέτυχε ο Ιπποκράτης Κω, ο οποίος λύγισε στο τέλος τη αντίσταση του Παναθλητικού Συκεών με σκορ 78-72.

Η νίκη αυτή αποτέλεσε «βάλσαμο» για τις Κώες μετά από μία δύσκολη εβδομάδα και η ομάδα απομακρύνθηκε αισθητά από την αντίστοιχη της Θεσσαλονίκης. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του, με τον Ιπποκράτη πάντως να έχει συνεχώς ένα μικρό προβάδισμα. Μετά το 6-7 (3’), η ομάδα του Μιχάλη Καπλανίδη προσπέρασε (17-15 στο 7’), ενώ ξέφυγε για πρώτη φορά με +8 (34-26 στο 16’) με αιχμές του δόρατος τις Κουφογιάννη και Κεχαγιά.

Ο Παναθλητικός όμως βρήκε λύσεις και κατάφερε να μειώσει στο ημίχρονο σε 40-37, δίνοντας και πάλι χαρακτήρα ντέρμπι στο παιχνίδι. Στο β’ ημίχρονο, οι γηπεδούχες ξεκίνησαν καλά (50-42 στο 24’), αλλά η αγωνιστική άνοδος της Τσαμπούρη (πέτυχε 11π στο γ’ δεκάλεπτο), έδωσε το δικαίωμα στις φιλοξενούμενες να ισοφαρίσουν σε 55-55 (27’).

Ο Ιπποκράτης στην τελευταία περίοδο προηγήθηκε με 63-59 (33’), η ομάδα της Συκεών ισοφάρισε σε 65-65, όμως στα κρίσιμα σημεία ένα γκολ-φάουλ της Κεχαγιά και μία προσπάθεια της Γούναρη, έδωσαν «πνοή» στον Ιπποκράτη που προηγήθηκε 74-69 και τελικά πήρε τη νίκη με 78-72, μετά από τρίποντο του Παναθλητικού στην εκπνοή. Κορυφαία του Ιπποκράτη ήταν η Βικτώρια Γούναρη, που πέτυχε 17 πόντους, ενώ βοήθησαν σημαντικά οι Χελιώη, Κεχαγιά, Κουφογιάννη και Κάλντγουελ.

Τα δεκάλεπτα ήταν: 22-20, 40-37(ημ.), 60-57, 78-72
Διαιτητές: Γιακείμη- Πολυχρόνης
ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ ΚΩ (Καπλανίδης): Χελιώτη 16(1), Καλυμνιοναρή, Πατμίου, Γούναρη 17(3), Κεχαγιά 14, Σβύνου, Σαράγια, Δρεττάκη, Γιαννακοπούλου 1, Κουφογιάννη 13(1), Καλντγουελ 17.
ΠΑΝΑΘΛΗΤΙΚΟΣ ΣΥΚΕΩΝ (Συρόπουλος): Κωτούλα, Αναστασιάδου 2, Καζαντζίδου 22(2), Τόσκα 6, Τσαμπούρη 11(3), Κωστανάκη, Ταρπάγκου 2, Γαϊτάνη 2, Κουλούμπρη 2, Γκιμπς 25.

Πηγή: 12sports.gr