Βόλεϊ-Κύπελλο Γυναικών (Τελικός): Οι «ερυθρόλευκες» κυριάρχησαν με 3-0 σετ επί του ΠΑΟ

Μάρτιος 30, 2015

Για 5η σερί χρονιά η γυναικεία ομάδα του Ολυμπιακού στέφθηκε Κυπέλλούχος Ελλάδας. Οι «ερυθρόλευκες» επικράτησαν στον τελικό του φάιναλ φορ του Αγρινίου με 3-0 σετ του Παναθηναϊκού και με το τρόπαιο αυτό ισοφάρισαν τις «πράσινες» στην κατακτήσεις (από 5 η καθεμία ομάδα).

Τα σετ: 21-25, 19-25, 22-25

Στο πρώτο σετ ο Παναθηναϊκός μπήκε φουριόζος από τον χθεσινό ημιτελικό και προηγήθηκε με 8-5 με άσσο της Βίλκου. Στην συνέχεια ο Ολυμπιακός έστησε το μπλοκ του και αφού προηγήθηκε με 10-9 με την Κωνσταντινίδου ξέφυγε με 3, 14-11 χάρη στο stop της Νέσοβιτς στη Βίλκου. Ο Παναθηναϊκός μείωσε στους 2, 15-13 αλλά τα λάθη των «πρασίνων» έβαλαν τον Ολυμπιακό με σερί 5-0 στο 20-13. Η ομάδα του Ρούση έριξε τη διαφορά στους 2 (20-18) με εκπληκτική άμυνα της Ρόγκα και επίθεση της Βίλκου, με την Βέσοβιτς να ξεκολλάει τον Ολυμπιακό για το 21-18 και τελικά το σετ να κλείνει με 25-21 κυρίως χάρη στην αποτελεσματικότητα των «ερυθρόλευκων» ακραίων.

Στο δεύτερο σετ ο Παναθηναϊκός συνέχιζε να ζει με τα προβλήματά του αφού δεν μπορούσε να τελειώσει τις φάσεις. Το 2-0 για τις «ερυθρόλευκες» άρχισε να φαίνεται όταν στο 13-11 η ομάδα του Νικολάκη πάτησε .γκάζι και πήρε προβάδισμα με 6 πόντους, 17-11. Με αυτή τη διαφορά προίκα και με πολλές λύσεις στην επίθεση, ο Ολυμπιακός δεν είχε πρόβλημα να φθάσει άνετα και στην κατάκτηση του δευτέρου σετ με 25-1 βάζοντας τις βάσεις για την κατάκτηση του Κυπέλλου.

Στο τρίτο σετ αυτό που έκανε η ομάδα του Πειραιά ήταν απλά να βάλει φαρδιά πλατιά την σφραγίδά της στην κούπα. Και το έκανε με επιβλητικό τρόπο αφού από το εύθραυστο 3-2 πήγε στο 8-2 και άρχισε να μετράει αντίστροφα για την κατάκτηση του Κυπέλλου. Ο Παναθηναϊκός αντέδρασε μειώνοντας σε 20-19 αλλά τελικά ο τελικός πήρε «ερυθρόλευκο» χρώμα με επίθεση πρώτα της Νέσοβιτς (24-22) και στο τέλος με άσσο της Μπραμπόροβα.