Έπαιξε με την φωτιά, αλλά δεν... κάηκε! (vds)

Μάρτιος 28, 2015

Ο Παναθηναϊκός επιβεβαίωσε για μία ακόμη φορά την αδυναμία του μακριά από το ΟΑΚΑ, όμως ευτυχώς απέφυγε την αυτοκτονία. Σε ένα ματς που κρίθηκε στο τελευταίο δευτερόλεπτο απέναντι στην αποδεκατισμένη Γαλατάσαραϊ (κατέβηκε με 10άδα αντί 12άδα, όμως τελικά αγωνίστηκαν μόνο οι 7 παίκτες που ήταν επαγγελματίες) το τριφύλλι επικράτησε με 86-84 και έφτασε στην 2η εκτός έδρας νίκη του στο Top-16 της Ευρωλίγκα.

Πλέον η ομάδα του Ντούσκο Ιβάνοβιτς έχει ρεκόρ 7-5, ενώ η Άλμπα την οποία οι πράσινοι υποδέχονται στις 2 Απριλίου στο ΟΑΚΑ,ακολουθεί με 6-6. Ωστόσο το ελληνικό συγκρότημα έχει παρακαταθήκη τη νίκη του πρώτου γύρου στο Βερολίνο με 65-59.

Η πολυφωνία και η διαφορά στις βολές
Αν κάτι κρατά ο Παναθηναϊκός από αυτό το ματς εκτός από τη νίκη, ήταν η επιθετική του πολυφωνία, καθώς πέντε παίκτες του είχαν διψήφιο αριθμό πόντων, ενώ ο Μπλουμς ακολούθησε με 9.

Αξίζει να σημειώσουμε ότι για 37:50 λεπτά ο Παναθηναϊκός είχε εκτελέσει μόλις μία βολή στο ματς και αυτή ήταν άστοχη. Το τέλος του ματς βρήκε τους Τούρκους με 22/28 συνολικά και το τριφύλλι με 3/7!

Σούπερ στην επίθεση, κακός στην άμυνα
Πολύ καλό βαθμό στην επιθετική του λειτουργία, αλλά κακό στην αμυντική του, πήρε ο Παναθηναϊκός στο πρώτο ημίχρονο. Οι πράσινοι έτρεξαν στο ανοικτό γήπεδο, έβγαλαν αιφνιδιασμούς και παράλληλα ήταν εύστοχοι από τα 6,75μ. (4/10 στο α' μέρος).
Έτσι προηγήθηκαν με 11-18 και 16-25 ( στο 11'), δείχνοντας πως θα έχουν ένα εύκολο βράδυ. Εν συνεχεία όμως οι παίκτες του Ιβάνοβιτς χαλάρωσαν αδικαιολόγητα στην άμυνα, επιτρέποντας στους Τούρκους να είναι εξίσουν αποτελεσματικοί στην επίθεση με το τριφύλλι
Η Γαλατά απάντησε με 11-0 προσπερνώντας με 27-25 ενώ παρέμεινε «στενός κορσές» μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου (38-43).

«Κόλλησε» στην ζώνη...
Ιδιο σκηνικό είχαμε και στο τρίτο δεκάλεπτο στο οποίο το συγκρότημα του Ιβάνοβιτς αντιμετώπισε πολλά προβλήματα απέναντι στη ζώνη που εφάρμοσε η αντίπαλός του. Επίσης, όποτε ο Παναθηναϊκός προσπαθούσε να χτίσει διαφορά, επέτρεπε στην Γαλατά να τη «ροκανίσει» και να τον πλησιάσει σε απόσταση βολής.
Ο Γκιστ με δύο σερί τρίποντα έφερε τον Παναθηναϊκό για πρώτη φορά στο +10 (41-51 στο 23'), όμως η απάντηση της Γαλατά ήρθε με ζώνη και επιμέρους 18-6 για το προσπέρασμα με (59-57 στο 29').

Οπως και να 'χει οι πράσινοι απο τη συγκεκριμένη περίοδο, κράτησαν την καλή παρουσία του Μποχωρίδη, που ήταν από τους λίγους «πράσινους» που έβγαλαν νεύρο.

Τα έξι τρίποντα και το «θρίλερ»

Μπαίνοντας στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός είχε σύμμαχο το ότι ο Αρσλάν είχε φορτωθεί με 4 φάουλ και έτσι η ομάδα του Εργκίν Αταμάν δεν είχε άλλο καθαρό πόιντ γκαρντ. Με έξι τρίποντα (2 από Γιάνκοβιτς, 2 από Μπλουμς και από ένα Γκιστ και Διαμαντίδης), το τριφύλλι ξέφυγε με 11 (70-81) τρία λεπτά πριν το τέλος και όλα έδειχναν ότι το ματς είχε τελειώσει.

Ωστόσο η Γαλατά δεν κατέθεσε τα «όπλα» και με τους Γιάνγκ (έκανε ό,τι ήθελε απέναντι στον Μπατίστα πετυχαίνοντας προσωπικό ρεκόρ πόντων στην Ευρωλίγκα), Μίτσοφ και Ερτσέγκ επανήλθε εκ νέου! Ο Ερτσέγκ με βολές μείωσε στον πόντο (83-84) με 15'' πριν το τέλος και πλέον το ματς πήγε σε «ρουλέτα». Ο Διαμαντίδης με 1/2 έκανε το 83-85 και στη συνέχεια το τριφύλλι «έστειλε» στην γραμμή τον Γιάνγκ που ως τότε είχε 10/10!

Ο Αμερικανός σέντερ ευστόχησε όμως μόνο στην πρώτη (84-85), για να τον «μιμηθεί» ο Γκιστ που με επίσης 1/2 έκανε το 84-86 στα 10''. Κατόπιν ο Παναθηναϊκός «έστειλε» στις βολές τον Κάρτερ (με 8'' για το φινάλε) ο οποίος όμως έχασε και τις δύο, με τη μπάλα να καταλήγει στα χέρια του Μπλουμς και τα πάντα να τελειώνουν εκεί.

Τα δεκάλεπτα: 16-23, 38-40, 59-59, 84-86

ΓΑΛΑΤΑΣΑΡΑΪ (Έργκιν Αταμάν): Κάρτερ 10 (1), Γιανγκ 24, Μίτσοβ 17 (1), Έρτσεγκ 19 (2), Γκονλούμ 2, Πότσιους 7 (1), Αρσλάν 5 (1).
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ντούσκο Ιβάνοβιτς): Σλότερ, Μποχωρίδης 5, Γιάνκοβιτς 13 (3), Φώτσης 2, Νέλσον 2, Παππάς 4, Μαυροκεφαλίδης 10, Διαμαντίδης 11 (3), Γκιστ 14 (3), Μπατίστα 14, Μπλουμς 9 (3), Λαουάλ 2