Έμεινε από δυνάμεις και λύσεις στο φινάλε

Φεβρουάριος 08, 2015

Παρόλο που για 35λεπτά ο Ιπποκράτης κατάφερε να δει στα μάτια τον Πρωτέα Βούλας και να τον δυσκολέψει αρκετά στο τέλος η ομάδα του νησιού μας ξέμεινε από δυνάμεις και λύσεις στην επίθεση και ηττήθηκε τελικά με 52-63

απ' την ομάδα της Βούλας και πλέον ισοβαθμεί στην 7η θέση της βαθμολογίας με τον Αθηναϊκό. O Πρωτέας είχε σε καλή μέρα τις Φασούλα και Σπυριδοπούλου, πήρε πόντους όποτε χρειάστηκε απ' τις υπόλοιπες αθλήτριες ενώ απ' την άλλη πλευρά ο Ιπποκράτης μπορεί να είχε σε μεγάλη μέρα τις Χελιώτη και Γούναρη αλλά σε συνδυασμό με το γεγονός ότι η πρώτη σκόρερ της στο πρωτάθλημα Κάλντγουελ δεν έκανε μια απ' τις γνωστές της εμφανίσεις ήταν δύσκολο να φανεί ανταγωνιστικός μέχρι το φινάλε.

Η εικόνα του ματς σε συνεργασία με το sdna.gr

Ο Ιπποκράτης προηγήθηκε με 4-2 στο ξεκίνημα και οι δυο ομάδες ξεκίνησαν να βρίσκουν ρυθμό φτάνοντας στο 6-6 στο 4'. O Πρωτέας γρήγορα πήρε τα ηνία στο σκορ (8-12 στο 6' και 12-16 στο 8'). Τελικά, το δεκάλεπτο «έκλεισε» με τον Πρωτέα στο +5 (13-18).

Ο Πρωτέας, στηριζόμενος στη Φασούλα, διατηρούσε το προβάδισμα στα επίπεδα, στα οποία «έκλεισε» η πρώτη περίοδος (21-26 στο 14'). Η Χελιώτη ανέλαβε να οδηγήσει τον Ιπποκράτη και μείωσε στον πόντο αρχικά και ισοφάρισε σε 26-26. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 29-28, αλλά δυο βολές της Μπράβαρντ διαμόρφωσαν το 29-30. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τον Πρωτέα στο +3 (31-34).

Οι δυο ομάδες ήταν άστοχες στα πρώτα λεπτά του τρίτου δεκαλέπτου, αλλά ο Πρωτέας βρήκε τον τρόπο να διευρύνει τη διαφορά (33-41 στο 25'). Ο Ιπποκράτης έδειξε αντανακλαστικά και μείωσε στους 2 (41-43). Η περίοδος έληξε με τις δυο ομάδες να βρίσκονται σε απόσταση αναπνοής και το 43-45 άφηνε ανοιχτά όλα τα ενδεχόμενα εν όψει του τελευταίου δεκαλέπτου.

Το καλάθι της Κουφογιάννη έστειλε το ματς στην ισοπαλία (45-45), μετά από πολλή ώρα, αλλά ο Πρωτέας αντέδρασε άμεσα για να πάει στο 45-50 με προσπάθειες της Κίτσιου και της Λύμουρα. Ένα τρίποντο της Σπυριδοπούλου διαμόρφωσε το 47-53 στο 35'. Στο 37ο λεπτό, ο Πρωτέας ήταν στο +7 (50-57), χάρη σε καλάθι της Φασούλα. Στα τελευταία λεπτά, ο Ιπποκράτης δεν κατάφερε να φανεί τόσο ανταγωνιστικός, όσο ήταν επι 35 λεπτά και ο Πρωτέας έφτασε, τελικά, στη νίκη με σκορ 52-63.

Τα δεκάλεπτα ήταν: 13-18, 31-34(ημ.), 43-45, 52-63

Διαιτητές: Ζακεστίδης- Αργυρούδης

ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ ΚΩ (Παπούλης): Χελιώτη 15, Μεταξά., Κασάπογλου 5, Πατμίου, Γούναρη 10(2), Κάλντγουελ 13, Σαράγια, Δρεττάκη, Γιαννακοπούλου 5, Κουφογιάννη 4.

ΠΡΩΤΕΑΣ ΒΟΥΛΑΣ (Κτιστάκης): Λύμουρα 5(1), Κίτσιου 8, Μπαρμπερίδου 2, Χατζηνικολάου 6, Σπυριδοπούλου 11(1), Νικολοπούλου 4, Μαντά, Φασούλα 14, Σωτηρίου 9(1), Μπράβαρντ 4.