«Λύγισε» από την Ρεάλ Μαδρίτης ο Ολυμπιακός που έχασε με 94-78 για την Euroleague

Ιανουάριος 11, 2019

Υπέκυψε στην ανωτερότητα της Ρεάλ Μαδρίτης ο Ολυμπιακός, γνωρίζοντας την ήττα με 94-78 στο “ Wizink Center”
Με τους Μπόγρη, Πρίντεζη, Παπανικολάου, Σπανούλη και Γουίλιαμς-Γκος ξεκίνησε ο Ολυμπιακός. Πολύ γρήγορο ρυθμό είχε από νωρίς η αναμέτρηση, με τους «ερυθρόλευκους» να τον ορίζουν, όπου χτυπώντας μέσα από τη ρακέτα με Πρίντεζη και Μπόγρη, αλλά και τον Σπανούλη σε κέφια πήραν το προβάδισμα, φτάνοντας το ακόμη και στο +5 (8-13), στα πρώτα τρία λεπτά.

Στη συνέχεια, οι παίκτες του Μπλατ έκαναν λάθη, επιτρέποντας αιφνιδιασμούς στη Ρεάλ και εκείνη πέρασε μπροστά (16-15). Το τρίποντο του Γουίλιαμς-Γκος έδωσε προσωρινά το προβάδισμα στους «ερυθρόλευκους» (16-18), αλλά η μέτρια άμυνά τους έδωσε το δικαίωμα στους Τέιλορ και Ρέγες να σπρώξουν τους γηπεδούχους στο +5 (23-18), με το οποίο έκλεισαν την πρώτη περίοδο κι αυτό γιατί ο αρχηγός τους κρατούσε επιθετικά.

Με τον Σπανούλη να είχε την ίδια… φόρα, ο Ολυμπιακός μπήκε στη δεύτερη περίοδο με ένα 5-0 και έφερε το ματς στα ίσα (28-28). Η απάντηση της Ρεάλ ήρθε με την είσοδο του Καμπάτσο από τον πάγκο, ο οποίος την έσπρωξε στο +5 (33-28), αλλά από εκείνο το σημείο και έπειτα, το παιχνίδι απέκτησε έναν… ξέφρενο ρυθμό. Οι «ερυθρόλευκοι» τα… έτρωγαν με μεγάλη ευκολία πίσω, αλλά χάρη στα τρίποντά τους κρατούνταν πολύ κοντά (40-38), μέχρι τα μισά. Ωστόσο, στη συνέχεια οι παίκτες του Μπλατ ήταν πολύ άστοχοι, όχι όμως εκείνοι της «βασίλισσας», οι οποίοι ήταν εκνευριστικά εύστοχοι (δεν έχαναν σουτ!) και έτσι η διαφορά εκτοξεύθηκε στο +13 (54-41), στο 18’. Στα τελευταία δύο λεπτά, οι Πειραιώτες έσφιξαν κάπως την άμυνά τους, πήραν τα ριμπάουντ και με τον Γουίλιαμς-Γκος να δίνει λύσεις, έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο στο -8 (54-46).

Τα ίδια αμυντικά προβλήματα αντιμετώπιζε ο Ολυμπιακός και στην αρχή του δεύτερου ημίχρονου και έτσι λόγω Αγιόν βρέθηκε στο -10 (60-50), αλλά χάρη στον «καυτό» Πρίντεζη κατάφερε να μειώσει στο -6 (60-54), στο 23’. Ωστόσο, η «βασίλισσα» συνέχισε να ακουμπά την μπάλα στο «ζωγραφιστό» (με τον Καμπάτσο να δημιουργεί), οι «ερυθρόλευκοι» δεν μπορούσαν να την σταματήσουν και έτσι η διαφορά ξέφυγε ξανά σε διψήφια απόσταση (67-56), στα μισά. Ο Μεξικανός εξακολουθούσε να κάνει… πάρτι στη ρακέτα και έτσι οι γηπεδούχοι πήγαν ξανά στο +13 (71-58), στο 27’. Πάλι στα τελευταία λεπτά, οι παίκτες του Μπλατ αποφάσισαν να σφίξουν λίγο στα… μετόπισθεν και βρίσκοντας σκορ με τον Στρέλνιεκς, έκλεισαν την τρίτη περίοδο στο -9 (72-63).

Με καλάθια του Μπόγρη ύστερα από δημιουργίες του Σπανούλη, ο Ολυμπιακός προσπαθούσε να κρατηθεί κοντά στη Ρεάλ, η οποία όμως έπαιρνε σκορ από τον Ρούντι (78-70). Ωστόσο, οι «ερυθρόλευκοι» έμειναν μέχρι το 34’ στο ματς, καθώς από εκείνο το σημείο και έπειτα, η «βασίλισσα» άρχισε να σκοράρει έξω από τα 6,75μ., να τιμωρεί το κάθε λάθος και έτσι η διαφορά να ξεφεύγει στο +19 (91-72), στο 38’. Τα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης ήταν διαδικαστικά, με την ομάδα του Μπλατ να είχε αποδεχθεί τη… μοίρα της και έτσι να γνωρίζει την ήττα με το τελικό 94-78.

Τα δεκάλεπτα: 28-23, 54-46, 72-63, 94-78

Πηγή: sport-fm.gr