«Ανατροπή» και πρεμιέρα με το δεξί για τον Α.Ο Πυλίου

Σεπτέμβριος 15, 2019

Ιδανική πρεμιέρα για τον Α.Ο Πυλίου ο οποίος παρόλο που βρέθηκε πίσω στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο με το γκολ του Ευγενικού, στο δεύτερο έβγαλε αντίδραση και έκανε την ανατροπή με τους Στεφανίδη, Δρόσο και Μπεκιρλάρι επικρατώντας τελικά με 3-1 του Άρη Αρχαγγέλου στο ματς που άνοιξε την αυλαία στην Α' κατηγορία.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα στο ματς και κατάφεραν μόλις στο 3ο λεπτό να απειλήσουν με τον Χατζησουλεϊμάν ο οποίος εκτέλεσε το φάουλ αλλά ο Καραγιάννης απομάκρυνε. Λίγα λεπτά αργότερα η μπάλα έφτασε στον Δρόσο στην περιοχή εκείνος δοκίμασε το ανάποδο ψαλίδι με τους αμυντικούς να απομακρύνουν πριν η μπάλα πέρασε την γραμμή .

Ο Άρης είχε κλείσει καλά τους χώρους αλλά ο Α.Ο Πυλίου απειλούσε από στημένες μπάλες με τον Καραγιάννη να μπλοκάρει το φάουλ του Γιώργου Κεφαλιανού και να βγάζει στην συνέχεια εντυπωσιακά στο αριστερό του παραθυράκι το φάουλ του Χατζησουλεϊμάν. Ότι δεν εκαναν οι γηπεδούχοι σε τόσες φάσεις το έκανε ο Άρης στην πρώτη του.

Ο Χατζηλιόντας με μια μπάλα στην πλάτη της άμυνας βρήκε τον Ευγενικό και εκείνος απέναντι από τον Μιχαλάκη έκανε το 0-1 που ήταν και το αποτέλεσμα του πρώτου μέρους.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου οι φιλοξενούμενοι έφτασαν κοντά στο 0-2, όταν σε παράλληλη πάσα του Παπαοικονόμου απ' τα αριστερά ο Μάλλιος βρέθηκε στο δεύτερο δοκάρι έκανε το πλασέ με τον Μιχαλάκη να αποκρούει εντυπωσιακά στην αριστερή του γωνία. Ο Α.Ο Πυλίου όσο περνούσε η ώρα είχε την κατοχή και στο 58' έφτασε κοντά στο γκολ όταν ο Δρόσος έκανε το διαγώνιο σουτ και ο Καραγιάννης απομάκρυνε στην αριστερή του γωνία. Η πίεση των γηπεδούχων είχε αποτέλεσμα αφού στο 63' κατάφεραν να ισοφαρίσουν.

Από μια εντυπωσιακή ενέργεια του Χατζηβασίλη απ' τα δεξιά και σέντρα πάρε- βάλε του Χατζησουλεϊμάν ο Στεφανίδης με κεφαλιά έφερε το ματς στα ίσια. Παρά την ισοφάριση ο Άρης είχε το καθαρό μυαλό να βγάλει φάση, και στο 74', Χατζηλιόντας, Ευγενικός και Αμανατίδης έκρυψαν την μπάλα με τον τελευταίο να πλασάρει από πλεονεκτική θέση άουτ.

Η ομάδα του Δημήτρη Χρυσόπουλου έψαχνε πιο ορθολογικά πλέον το δεύτερο γκολ, πήγε το παιχνίδι στα πλάγια, απείλησε με τον Δρόσο, με τον Καραγιάννη για ακόμη μια φορά να του λέει "όχι" και στο 76' ήρθε το 2-1. Ο Μανώλης Κεφαλιανός έκανε την σέντρα και ο Δρόσος με ωραία κίνηση και πλασέ στο πρώτο δοκάρι έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του.

Στον χρόνο που έμεινε ο Άρης προσπαθούσε με στημένες φάσεις να φτάσει στην ισοφάριση, και με κάποιες προσωπικές ενέργειες του Αμανατίδη και το 3-1 έγινε στην τελευταία φάση του ματς, ο Χατζηλιόντας εκτέλεσε το φάουλ, οι αμυντικοί του Α.Ο Πυλίου απομάκρυναν, ο Χατζηβασίλης πήγε δυνατά στην φάση (με υποψία φάουλ) και η μπάλα κατέληξε στον Μπεκιρλάρι ο οποίος σε κενή εστία έκανε το 3-1 με τον διαιτητή της αναμέτρησης να σφυρίζει την λήξη της αναμέτρησης.

Ο κορυφαίος

Σε ένα ματς με πολλές μονομαχίες στον χώρο της μεσαίας γραμμής, ο Γεωργιάδης κατάφερε να οργανώσει το παιχνίδι της ομάδας του, και σε πολλές περιπτώσεις ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο να ανοίγει το ματς στα άκρα για τους γηπεδούχους. Από κοντά σε απόδοση και ο Χατζησουλεϊμάν.

Στο ύψος του

Παρόλο που όλες οι ομάδες ξέρουν ότι όλα ξεκινούν από αυτόν, ο Ανδρέας Χατζηλιόντας είναι ένας εξαιρετικός ποδοσφαιριστής, κέρδισε αρκετές μονομαχίες, πολλά φάουλ, και απ' τα δικά του πόδια ξεκίνησε το 0-1. Φυσικά εξαιρετική και η παρουσία του Καραγιάννη κάτω απ' τα δοκάρια.

Δεν απέφυγε τα λάθη και στις δύο πλευρές ο Χρήστος Κακουλίδης, με τους φιλοξενούμενους ορθώς να διαμαρτύρονται για την φάση του 3-1 αφού είχε δείξει χαρακτηριστικά ότι ήταν η τελευταία φάση του παιχνιδιού. Χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα Φραγκιαδάκης και Αλέκος.

Α.Ο Πυλίου: Μιχαλάκης, Μποϊλής (80' Συντιχάκης), Κεφαλιανός Μ., Νικήτας, Χατζηβασίλης, Γεωργιάδης, Κεφαλιανός Γ. (52' Μπεκιρλάρι), Χατζησουλεϊμάν, Στεφανίδης (86' Χατζηφούντας), Βλαντιμίροφ, Δρόσος (91' Τρικοίλης).

Άρης Αρχαγγέλου: Καραγιάννης, Πομπού, Μαγιόγλου, Καλοπήτας (80' Χότζα), Ευαγγελίδης, Γαϊτάνος (84' Δημητριάδης), Κοντόγιαννος, Χατζηλιόντας, Μάλλιος, Ευγενικός, Παπαποικονόμου (62' Αμανατίδης)