Τρίτη η ΤΣΣΚΑ

Μάιος 18, 2015

Μπορεί η ΤΣΣΚΑ Μόσχας να βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 27 πόντους όμως καρδιοχτύπησε το τέλος… Μετά από ένα παιχνίδι θρίλερ νίκησε τελικά τη Φενερμπαχτσέ με 86-80 και κατέλαβε την 3η θέση στο final-4 της Μαδρίτης.

Από την αρχή του αγώνα, η ΤΣΣΚΑ μπήκε με διάθεση και συγκέντρωση, ενώ η Φενέρ, έδειχνε να κάνει αγγαρεία. Χαρακτηριστικό είναι πως οι Ρώσοι προηγήθηκαν με 12-0 και 24-4 (στο 7:30) ενώ το σκορ στο ημίχρονο διαμορφώθηκε στο 48-24 με την ομάδα του Ιτούδη να σκοράρει όποτε… ήθελε!

Το σκηνικό άλλαξε εντελώς όμως δεύτερο δεκάλεπτο με τη Φενέρ να πραγματοποιεί επική ανατροπή. Ηταν ξεκάθαρο οτι τα «γκάζια» του Ζοτς στην ανάπαυλα έπιασαν τόπο, με τη Φενέρ να σκληραίνει κατά πολύ την άμυνα της και να τρέχει ένα απίστευτο επιμέρους σκορ.

Για την ακρίβεια, οι Τούρκοι μετέτρεψαν το 18-45 με το οποίο έχαναν στο 18' στο 70-70 του 34' με την ομάδα του Ομπράτοβιτς να σημειώνει 52 πόνους και να δέχεται μόλις 25!

Στο διάστημα αυτό ο Αντριου Γκάουντλοκ το πήρε… προσωπικά, φορτώνοντας συνεχώς το ρωσικό καλάθι με πόντους. Παράλληλα σπουδαία βοήθεια πρόσφερε και ο Ζήσης με πολλή δουλειά σε διάφορους τομείς και εξαιρετική άμυνα πάνω στον Ντε Κολό, τον οποίο και εκνεύρισε!

Η Φενέρμπαχτσε ισοφάρισε και τρία λεπτά πριν το φινάλε σε 77-77, όμως μέχρι εκεί. Με βολές των Τζάκσον και Ντε Κολό και ένα τρίποντο του Νίκολς από τη γωνία, οι Ρώσοι ξέφυγαν με 84-78 στα 36'' και έτσι έφτασαν στη νίκη

Τα δεκάλεπτα: 13-27, 24-48, 55-66, 80-86

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Ομπράντοβιτς): Γκαόυντλακ 24(4), Ζήσης 12(2 τρ., 6 ασίστ), Μπιέλιτσα 18(1 τρ., 10 ριμπ.), Ερντέν 8, Μαχμούτογλου, Μπογκντάνοβιτς 5(1), Τσετίν, Σαβάς, Ζόριτς 8, Βέσελι 5, Σιπάχι, Πρέλντζιτς.
ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Ιτούδης): Ντε Κολό 17(1), Φριτζόν 9(1), Νίκολς 14(2), Τζάκσον 12(1), Μαρκοϊσβίλι 1, Ουίμς 6, Βορόντσεβιτς 3, Κάουν 9, Χριάπα 2, Χάινς 8, Κιριλένκο 5.