Το μεγάλο come back του Ολυμπιακού, 89-77 την Κίμκι στο Φάληρο

Φεβρουάριος 06, 2016
Ο Ολυμπιακός με εκπληκτική άμυνα και ανατροπή στο τελευταίο δεκάλεπτο κατέκτησε μία σημαντική νίκη
Η Χίμκι έκανε τα πάντα για να δυσκολέψει τον Ολυμπιακό, αλλά οι Πρωταθλητές Ελλάδας με εκπληκτική άμυνα στα τελευταία 15΄του ματς, κατάφεραν όχι μόνο να ισορροπήσουν το σκορ, αλλά να πανηγυρίσουν μία σημαντική νίκη με 89-77.

Πλέον οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν στο 3-3 και ατενίζουν με περισσότερη αισιοδοξία την πορεία τους προς τα playoffs της Ευρωλίγκας.

Στο πρώτο δεκάλεπτο η Χίμκι εκμεταλλεύτηκε τις τραγικές επιστροφές στην άμυνα του Ολυμπιακού και με συνεχόμενα lay up έτρεξε σερί 14-0 και προηγήθηκε με 7-19 (6’). Η είσοδος του Ματ Λοτζέσκι ταυτόχρονα με τις επιθετικές λύσεις που πρόσφεραν Σπανούλης και Πρίντεζης έδωσαν ρυθμό στους Πειραιώτες οι οποίοι με τη σειρά τους σκόραραν 10 αναπάντητους πόντους και ισορρόπησαν κάπως την κατάσταση (17-19, 8’).

Η Χίμκι στην επίθεση είχε εξαιρετικές επιλογές και με σταθερά καλά ποσοστά κατάφερε και πάλι να χτίσει διψήφια διαφορά πόντων (29-41, 17΄), ωστόσο οι «ερυθρόλευκοι» βρήκαν τρόπο να μειώσουν πηγαίνοντας στα αποδυτήρια.

Στην τρίτη περίοδο η άμυνα του Ολυμπιακού ήταν σκληρή, αλλά η Χίμκι εκμεταλλευόταν κάθε λάθος του με αποτέλεσμα το 44-48 να γίνει γρήγορα 44-56 με δύο τρίποντα του Μόνια. Ο Ντάνιελ Χάκετ ξεκίνησε να ποστάρει τους κοντύτερους αντιπάλους του και με σκορ και δημιουργία ήταν όχι μόνο η αιτία που ισοφάρισε στους 58 πόντους (29’), αλλά και που πήρε το προβάδισμα με 62-60.

Στην τελευταία περίοδο οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου έτρωγαν… σίδερα. Ο Όντομ μηδένισε τον Ράις, ο Χάκετ έκανε πλάκα σε άμυνα κι επίθεση και με «πεντάρι» τον Πρίντεζη ο Ολυμπιακός αύξησε τη διαφορά κάνοντας τη ζωή των Ρώσων δύσκολη. Ο Ολυμπιακός φρόντισε μέχρι τέλους να παίξει με πάθος στα μετόπισθεν και έφυγε πανηγυρίζοντας μετά από τρεις σερί ήττες στην Ευρώπη.