Ο Ιπποκράτης Κω ''κατάπιε'' τον Ολυμπιακό Βόλου (69-59)

Ιανουάριος 24, 2015

Ο Ιπποκράτης Κω ''κατάπιε'' τον Ολυμπιακό Βόλου (69-59), κάλυψε τη διαφορά της ήττας στον α' γύρο και κρατάει στα χέρια του την υπόθεση- παραμονή!

Τόσο καιρό αδίκησαν τους εαυτούς τους, τώρα παίρνουν πίσω το αίμα τους!

Οι αθλήτριες του Ιπποκράτη κέρδισαν και τον Ολυμπιακό Βόλου με 69-59 και έδειξαν για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι χαρακτήρα πρωταθλητή αλλά και μεγάλη καρδιά. Οι Κώες ήταν εξαιρετικές στο β’ ημίχρονο και όχι μόνο κέρδισαν τις Βολιώτισσες, αλλά κάλυψαν και τη διαφορά των 9 πόντων (63-54), με την οποία είχαν ηττηθεί στον α’ γύρο.

Με πρώτα… βιολιά της Κεχαγιά και Κάλντγουελ (πέτυχαν 21 και 18 πόντους, αντίστοιχα), η ομάδα του Γιάννη Παπούλη κέρδισαν ακόμη έναν «τελικό», τον δεύτερο κατά σειρά μετά τη σπουδαία νίκη επί της Τερψιθέας στη Γλυφάδα και πλέον κρατούν την τύχη στα χέρια τους, όσον αφορά την αποφυγή των πλέι-άουτ.

Με τη δύναμη της έδρας, όταν απόβαλλαν το άγχος και έπαιξαν καλύτερη άμυνα, οι αθλήτριες του Γιάννη Παπούλη «ξεφορτώθηκαν» τον ενοχλητικό (στο α’ ημίχρονο), Ολυμπιακό Βόλου, φτάνοντας τις 5 νίκες στο πρωτάθλημα της Α1 Γυναικών, στην πιο κρίσιμη καμπή του πρωταθλήματος. Εκτός από τις Κεχαγιά και Καλντγουελ, όλα τα κορίτσια βοήθησαν σημαντικά, ενώ το ντεμπούτο της με τη φανέλα του Ιπποκράτη έκανε η Κατερίνα Καλλέργη.

Στο α’ δεκάλεπτο, οι «ερυθρόλευκες» ήταν καλύτερες (12-16 στο 7’) και είχαν το προβάδισμα, αλλά σταδιακά ο Ιπποκράτης βελτίωσε την άμυνα του και προσπέρασε στο ημίχρονο με 34-32. Η μεγάλη διαφορά ανάμεσα στις δύο ομάδες έγινε μετά τι 25’, όταν ο Ιπποκράτης έλεγξε πλήρως το ρυθμό του αγώνα και ξέφυγε με 51-41 (28’), ενώ η μέγιστη τιμή ήταν το +15 (66-51 στο 37’)… Στο τέλος λίγο έλειψε ο Ιπποκράτης να χάσει τη διαφορά της ήττας στον α’ γύρο, αλλά η Δεληγιάννη ευστόχησε μόνο σε μία βολή.

Τα δεκάλεπτα ήταν: 17-20, 34-32(ημ.), 53-45, 69-59

Διαιτητές: Γρίβα- Χρηστίδης Ηλ.

ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ ΚΩ (Παπούλης): Κασάπογλου 6, Χελιώτη 5, Κεχαγιά 21(2), Γούναρη 9, Γιαννακοπούλου 4, Κουφογιάννη 4, Σαράγια, Καλλέργη, Κάλντγουελ 18, Πατμίου, Δρεττάκη 2, Ντούλα.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ (Καπουρνιώτης): Κυριατζίδου 11(1), Αγαγιώτη, Σουλτάνη 4, Ταντουρόφσκα 17(3), Ζέρβα 13, Ζήτη 2, Δεληγιάννη 12, Σαρακατσάνη, Χατζηγιάννη, Θωμά.