Κύπελλο Ελλάδας: Μεγάλη πρόκριση του Ηρακλή στα ημιτελικά

Μάρτιος 05, 2015

Το εισιτήριο για τους ημιτελικούς του Κυπέλλου Ελλάδας εξασφάλισε απόψε ο Ηρακλής στη διαδικασία των πέναλτι (ο αγώνας στην κανονική του διάρκεια και στην παράταση τελείωσε με 2-0 υπέρ του Πανιωνίου), όπου επικράτησε με 4-3 του Πανιωνίου στο δεύτερο ματς των προημιτελικών της διοργάνωσης.

Ο «γηραιός» είχε επικρατήσει στο Καυτανζόγλειο με 2-0.

Το ματς ήταν ανοικτό από το ξεκίνημά του και στο 19΄ ο Πανιώνιος πήρε το προβάδισμα με το πέναλτι του Κολοβού, που κέρδισε ο ίδιος όταν ανατράπηκε από τον Χουάντερσον.

Το γκολ έδωσε... φτερά στους γηπεδούχους που στο 35΄ «άγγιξαν» το δεύτερο τέρμα, αλλά ο Χουάντερσον έκανε σπουδαία επέμβαση στο τακουνάκι του Γιάννου.

Τελικά, στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου οι «κυανέρυθροι» ισοφάρισαν το σκορ του πρώτου αγώνα (2-0) με το τυχερό γκολ του Μπουμάλ (η μπάλα μετά το σουτ που επιχείρησε βρήκε στον Ζιάμπαρη κι άλλαξε πορεία).

Το πρόγραμμα των δεύτερων αναμετρήσεων των ομάδων για την προημιτελική φάση του Κυπέλλου Ελλάδας:

Πανιώνιος-Ηρακλής 2-0 (0-2)
*Προκρίθηκε ο Ηρακλής με 4-3 στα πέναλτι

Απόλλων Σμύρνης-Χανιά 5/03 (1-1)

Ξάνθη-ΟΦΗ 5/03 (1-1)

ΑΕΚ-Ολυμπιακός 11/03 (1-1)