Ευρωπαίος …Κολοσσός…

Μάιος 17, 2015

Τη μεγαλύτερη νίκη του στη φετινή σεζόν πανηγύρισε ο Κολοσσός Ρόδου, ο οποίος επικράτησε του Παναθηναϊκού, των πολλών απουσιών, με 75-73, ισοφαρίζοντας την σειρά των πλέι οφ σε 1-1.

«Έχασαν» τον Νίκο Παππά στα μέσα της τρίτης περιόδου οι «πράσινοι» με τραυματισμό.

Ο Ρέιμαρ Μόργκαν ξεκίνησε βασικός στο ντεμπούτο του και έδειξε καλά στοιχεία στο ξεκίνημα του αγώνα. 4 πόντοι και 3 ριμπάουντ από τον Αμερικανό, με τους «πράσινους» να… χτίζουν διαφορά από νωρίς (3-8, 3′). Οι γηπεδούχοι, όμως, αντέδρασαν. Έπαιξαν καλή άμυνα και χάρη σε επί μέρους 8-0 από Λαρεντζάκη και Σμιθ πήραν τα ηνία του αγώνα (11-8, 6′).

Ο Μανωλόπουλος μπήκε στην… εξίσωση, ο Σμιθ συνέχισε να δίνει λύσεις και η διαφορά αυξήθηκε (18-10, 8′). Το δεκάλεπτο, μάλιστα, ολοκληρώθηκε με τον καλύτερο τρόπο για τους Ροδίτες, οι οποίοι χάρη στον Ρόμπινσον έστειλαν στο +11 το προβάδισμά τους (21-10)!

Όλοι περίμεναν την αντίδραση του Παναθηναϊκού στο δεύτερο δεκάλεπτο. Αυτή άργησε να έρθει, Μέχρι τότε, όμως, είχαν φροντίσει να αναλάβουν δράση οι Ρόμπινσον και Μανωλόπουλος, οι οποίοι «εκτόξευσαν» τη διαφορά στους 15 πόντους (29-14, 13′). Ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης πήρε την κατάσταση στα χέρια του. Με διαδοχικές προσπάθειες και με τους Μπατίστα-Μποχωρίδη να ακολουθούν, μάζεψαν άμεσα τη διαφορά (31-27, 16′).

Τα καλάθια των Σκοτ και Τσάμη έδωσαν «ανάσα» στους Ροδίτες (37-31, 18′). Ο Νέλσον ανέλαβε δράση και η διαφορά μειώθηκε στην ελάχιστη τιμή της (37-36, 19′). Η απάντηση των γηπεδούχων δεν άργησε να έρθει. Με επί μέρους 6-0 από Χάγκινς, Λαρεντζάκη και Ουότερς το πρώτο μέρος έκλεισε με 43-36 υπέρ των «θαλασσί».

Ο Χάγκινς συνέχισε με την ίδια διάθεση το δεύτερο μέρος, με το επί μέρους σκορ των γηπεδούχων να φτάνει στο 10-0 (47-36, 21′). Οι προσπάθειες των Παππά και Μαυροκεφαλίδη ανέλαβαν δράση και η διαφορά μειώθηκε (53-47, 25′). Ο Παππάς συνέχισε να… κουβαλάει την ομάδα του, επιθετικά, όμως όχι για πολύ. Αιτία ήταν ένα άτσαλο πέσιμο στο παρκέ, 3’33” για το τέλος του δεκάλεπτου.

Ο Σλότερ πήρε τη θέση του και μαζί με τον Νέλσον έκαναν και πάλι… ντέρμπι το παιχνίδι (55-54, 27′). Ο Σλότερ έβαλε, μετά από ώρα, την ομάδα του μπροστά στο σκορ λίγο αργότερα (55-56, 28′). Η απάντηση των γηπεδούχων ήταν άμεση και χάρη σε καλάθια των Ρόμπινσον και Λαρεντζάκη έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ (61-59).

Δυνατά μπήκαν οι «θαλασσί» και στο τέταρτο δεκάλεπτο. Με επί μέρους 6-0 από Τολιόπουλο και Ρόμπινσον πήραν διαφορά… ασφαλείας (67-59, 32′). Σλότερ, Μαυροκεφαλίδης και Μόργκαν έδωσαν και πάλι λύσεις στην ομάδα τους. Με δικές τους προσπάθειες άλλαξαν τα δεδομένα του δεκαλέπτου (68-70, 36′). Το «πράσινο» προβάδισμα δεν κράτησε για πολύ. Λαρεντζάκης και Τσάμης με 6 αναπάντητους πόντους έφεραν στο +4 την ομάδα τους σε κρίσιμο σημείο (74-70, 37′). Ο Μόργκαν με τον 9ο πόντο του στην αναμέτρηση επανέφερε τη διαφορά στον πόντο (74-73, 38′).

Στο τελευταίο λεπτό η αγωνία βρισκόταν στο κατακόρυφο. Με το σκορ στο 75-73 ο Μπλουμς αστόχησε σε τρίποντο στα 47” για το τέλος, ενώ και ο Άγγελος Τσάμης αστόχησε σε τρίποντο, 27” πριν από τη λήξη του αγώνα. Ο Μαυροκεφαλίδης αστόχησε στο τελευταίο σουτ του αγώνα και έτσι ο Κολοσσός πανηγύρισε μια πολύ σπουδαία νίκη με 75-73, ισοφαρίζοντας σε 1-1 τη σειρά των πλέι οφ. Τουλάχιστον με την ήττα αυτή ο Παναθηναϊκός θα εκτίσει και δεύτερη αγωνιστική από την ποινή του (έχει τιμωρηθεί με τρεις αγωνιστικές) στο ματς με τον Κολοσσό στο ΟΑΚΑ. Αρα ουδέν κακό, αμιγές καλού.

Δεκάλεπτα: 21-10, 43-36, 61-59, 75-73.

Κολοσσός (Λυκογιάννης): Τολιόπουλος  2, Λαρεντζάκης 13, Γουότερς 6, Μανωλόπουλος 12, Σμιθ 9, Στεφανίδης, Λίντεν 5, Σκοτ 4, Τσάμης 6, Χάγκινς 9, Ρόμπινσον 9

Παναθηναϊκός (Μανωλόπουλος): Σλότερ 8, Μποχωρίδης 2, Νέλσον 8, Παππάς 16, Μαυροκεφαλίδης 23, Μπατίστα 5, Μπλουμς 2, Λούντζης, Κούπερ, Μόργκαν 9