Ευρωλίγκα: Ο Παναθηναϊκός νίκησε άνετα τη Ζαλγκίρις στο ΟΑΚΑ

Ιανουάριος 17, 2015
Τη δεύτερη νίκη του στη φάση των «16» της Ευρωλίγκα πανηγύρισε στο ΟΑΚΑ ο Παναθηναϊκός. Οι «πράσινοι» επικράτησαν άνετα 77-58 της Ζαλγκίρις Κάουνας, για την 3η αγωνιστική του 5ου ομίλου, υποχρεώνοντας τους Λιθουανούς στη δεύτερη ήττα τους.

Κορυφαίος της ομάδας του Ντούσκο Ιβάνοβιτς ο Νίκος Παππάς με 14 πόντους. Ωστόσο, ο Ιβάνοβιτς ο οποίος έδωσε χρόνο συμμετοχής σε Χαραλαμπόπουλο και Διαμαντάκο, είδε την ατυχία να επιστρέφει στο «στρατόπεδο» του Παναθηναϊκού, καθώς στο πρώτο δεκάλεπτο ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης αποχώρησε με τραυματισμό στον προσαγωγό.
Από τη Ζαλγκίρις ξεχώρισε ο Γουίλ Τσέρι με 13 πόντους. Αποθεώθηκε από τον κόσμο του Παναθηναϊκού ο Σαρούνας Γιασικεβίτσιους, ο οποίος επέστρεψε στο ΟΑΚΑ ως βοηθός προπονητή στη λιθουανική ομάδα.

Δύο ξεσπάσματα του Παναθηναϊκού σε άμυνα και επίθεση στο πρώτο ημίχρονο ήταν αρκετά για τους «πράσινους», προκειμένου να οικοδομήσουν μία διαφορά ασφαλείας και να εξασφαλίσουν γρήγορα τη νίκη. Ο επιθετικός πλουραλισμός και η ευστοχία των παικτών του Ντούσκο Ιβάνοβιτς από τα 6.75 μέχρι το 20΄ (6/7 τρίποντα) έφερε τον Παναθηναϊκό με το... καλημέρα σε θέση ισχύος, όταν στο 7΄ προηγήθηκε με 20-6!

Μία χαλάρωση στην άμυνα έβαλε τη Ζαλγκίρις και πάλι σε απειλητική θέση (28-24 στο 14΄), αλλά με ρεσιτάλ παραγωγικότητας οι «πράσινοι» έτρεξαν επιμέρους σκορ 18-9 και πήραν το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +13 (46-33).

Στην τρίτη περίοδο, με την επίθεση να παίρνει... ανάσες ανέλαβε δράση η «πράσινη» άμυνα, η οποία κράτησε στους εννέα πόντους του Λιθουανούς, που τα έσπασαν από τα 6.75 (1/5 τρίποντα), και ο Παναθηναϊκός μπήκε το τελευταίο δεκάλεπτο στο +21 (63-42). Τυπικής διαδικασίας ο επίλογος της αναμέτρησης, με την ομάδα του Ντούσκο Ιβάνοβιτς να φτάνει σε μία απρόσκοπτη νίκη με 77-58.

Τα δεκάλεπτα: 24-16, 46-33, 63-42, 77-58

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ντούσκο Ιβάνοβιτς): Χαραλαμπόπουλος, Σλότερ 11 (3), Γιάνκοβιτς 11 (1), Φώτσης 10 (1), Νέλσον, Παππάς 14, Μαυροκεφαλίδης, Διαμαντίδης 7 (2), Γκιστ 13 (1), Μπατίστα 11, Διαμαντάκος, Μπλουμς.

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ ΚΑΟΥΝΑΣ (Γκιντάρας Κραπίκας): Τσέρι 13 (2), Λεκαβίτσιους 2, Βένε, Γκουντάιτις 8, Καρινιάουσκας, Σονγκάιλα 4, Γιανκούνας 3, Γιαβτόκας, Μιλάκνις 9 (3), Αντερσον 5, Ντίμσα 4, Ουλανόβας 10.