ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ - ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ 69-67: «Λύγισε» και παίζει... τελικό με τον Μπαρτζώκα! (vid)

Μάρτιος 12, 2016

Μεγάλη ευκαιρία προκειμένου να κάνει ένα σπουδαίο βήμα για την εξασφάλιση της 2ης προνομιούχου θέσης στον Ε' όμιλο του Top-16, έχασε ο Παναθηναϊκός.

Πληρώνοντας ένα κάκιστο τρίτο δεκάλεπτο, ένα νεκρό διάστημα στο τέταρτο, την αστοχία του στα τρίποντα (4/22), αλλά και τα 17 λάθη στα οποία υπέπεσε, το τριφύλλι ηττήθηκε στην κατάμεστη «Κόμπανκ Αρίνα» με 69-67.

Πλέον βρίσκεται στο 6-4 ρεκόρ στο οποίο έφτασε και ο Αστέρας, που όμως υπερέχει στην μεταξύ τους ισοβαθμία καθώς είχε νικήσει και στο ματς του ΟΑΚΑ. Ετσι η επόμενη αγωνιστική (11η) στην οποία ο Παναθηναϊκός υποδέχεται (17/3, 21:15) την Λοκομοτίβ Κουμπάν (σ.σ. 7-3 το ρεκόρ της), έχει πλέον αποκτήσει χαρακτήρα τελικού για την μάχη της 2ης θέσης.

Κορυφαίος για την ελληνική ομάδα ο Ελιοτ Γουίλιαμς, που σημείωσε τους 14 από τους 17 πόντους του στο τέταρτο δεκάλεπτο. Ντεμπούτο για τον Βινς Χάντερ που αγωνίστηκε 10:30 λεπτά, στα οποία είχε 4π. (2/4διπ.) και 2 ριμπάουντ, δείχνοντας οτι χρειάζεται χρόνο προσαρμογής. Παντως ο Αμερικανός βοήθησε αρκετά στην άμυνα και στις περιστροφές αυτής, καλύπτοντας πολλά κενά.

Αγνώριστος στο τρίτο δεκάλεπτο
Στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα του Τζόρτζεβιτς ήταν κυριολεκτικά αγνώριστη. Η ενέργεια που κατέθεσε στην άμυνα και γενικότερα η μαχητικότητα που παρουσίασε στο πρώτο ημίχρονο απουσίασαν παντελώς. Παράλληλα η αστοχία στα τρίποντα συνεχιζόταν, ενώ και τα λάθη έρχονταν το ένα μετά το άλλο.
Ετσι ο Παναθηναϊκός επέτρεψε στους αντιπάλους να τρέξουν ένα εντυπωσιακό 25-11(!), με τον Τάρενς Κίνσεϊ να «φορτώνει» με πόντους το πράσινο καλάθι. Οι Σέρβοι άρχισαν να ξεφεύγουν επικίνδυνα και με 9:42 για το τέλος του ματς. σημειώθηκε μεγαλύτερη διαφορά που ήταν το +13 (55-42). Συν τοις άλλοις, ο Γκιστ είχε φορτωθεί με 4 φάουλ.
Το γύρισε… μόνος του o Γουίλιαμς, αλλά δεν έφτανε...
Το τριφύλλι βρισκόταν με την πλάτη στον τοίχο, όμως τότε ήρθε μια εκπληκτική αντίδραση που βασίστηκε σε δύο σημεία. Το ένα η εξαιρετική επιθετική άμυνα που προκάλεσε νέα… ασφυξία στους Σέρβους και το άλλο, ο… τρελός ρυθμός που έπιασε στην επίθεση ο Γουίλιαμς. Ο ως τότε αρνητικός Αμερικανός, άρχισε με ατομικές ενέργειες να «χορεύει» μόνος του όλη την άμυνα του Αστέρα, οδηγώντας το τριφύλλι σε ένα εντυπωσιακό 13-0 (55-55 με 5.57 για την λήξη), σημειώνοντας ο ίδιος στο διάστημα αυτό 11 πόντους!
Ένα «νεκρό» διάστημα όμως στη συνέχεια έδωσε τη δυνατότητα στην… αγχωμένη πλέον ομάδα του Ράντονιτς να ξεφύγει εκ νέου (64-57 στα 55'') όμως ένα τρίποντο του Γουίλιμας (σ.σ. στην επόμενη φάση αποβλήθηκε με 5ο φάουλ) με 27'' για το φινάλε έβαλε φωτιά στο ματς μειώνοντας στον πόντο (64-63)! Ωστόσο ο Χάντερ υπέπεσε σε φάουλ που συνοδεύθηκε και από φάουλ στον Μίλερ, με το σκορ να διαμορφώνεται στο 69-67 στα 9.7'' και ουσιαστικά τα πάντα να λήγουν εκεί.
%PHOTO2%
Αμυνα «τανάλια», αλλά και αστοχία από τα 6,75μ.
Με εξαίρεση τα πρώτα 3,5 λεπτά διάστημα στο οποίο έμεινε άποντος υποπίπτοντας σε 5 λάθη, ο Παναθηναϊκός είχε τον έλεγχο του ματς στο πρώτο ημίχρονο. Η είσοδος του Ραντούλιτσα (σ.σ. προτιμήθηκε ο Κούζμιτς για τη βασική 5άδα) και η ασφυκτική άμυνα των πράσινων έδωσε τη δυνατότητα στην ομάδα του Τζόρτζεβιτς να διατηρεί ένα πολύτιμο μονοψήφιο προβάδισμα (9-16, 19-27) που έφτασε μέχρι και το +9 (11-20)
Οι πράσινοι στο μεγαλύτερο διάστημα έβγαλαν εκτός ρυθμού τα ατού των γηπεδούχων, αναγκάζοντάς τους να υποπέσουν σε 13 λάθη (σ.σ. 10 όμως και ο Παναθηναϊκός). Για δύο όμως λόγους πήγαν στην ανάπαυλα του ημιχρόνου έχοντας προβάδισμα μόλις 3π. (σ.σ. 31-28) Το ένα ήταν η μεγάλη αστοχία στα τρίποντα (μόλις 1/11) και το άλλο ήταν το τίμημα των πολλών φάουλ, το οποίο «μεταφράστηκε» σε 16/20, βολές για του Σέρβους και μόλις 4/5 για το τριφύλλι, αλλά και σε 3 φάουλ εις βάρος του πολύτιμου Ραντούλιτσα σε μόλις 6 λεπτά συμμετοχής!

Τα δεκάλεπτα: 10-18, 28-31, 53-42, 69-67
ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Ράντονιτς): Κίνσεϊ 19 (1), Ντάνγκουμπιτς 9 (1), Λάζιτς 2, Μίσιτς 6, Σιμόνοβιτς 2, Γκούντουριτς 2, Γιόβιτς 4, Μίλερ 16 (1), Τσίρμπες 6, Στίματς 3.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Τζόρτζεβιτς): Χέινς 5 (1), Πάβλοβιτς 7 (1), Γιάνκοβιτς, Φώτσης, Ραντούλιτσα 11 (7 ριμπ.), Φελντέιν 4, Διαμαντίδης, Γκιστ 9 (1), Καλάθης 5 (2/10 σουτ), Κούζμιτς 5, Ουίλιαμς 17 (1), Χάντερ 4.
* Ενός λεπτού σιγή κρατήθηκε πριν την έναρξη του ματς για το θάνατο ενός δημοφιλούς Σέρβου ηθοποιού που μάλιστα ήταν οπαδός του Ερυθρού Αστερά.