Εντυπωσιακή εμφάνιση αλλά ήττα στο τάι μπρέικ με αρνητικούς πρωταγωνιστές τους διαιτητές

Φεβρουάριος 19, 2016

Στο τάι μπρέικ κρίθηκαν και οι δύο αναμετρήσεις της 2ης αγωνιστικής του Β’ ομίλου της ημιτελικής φάσης του Πανελληνίου πρωταθλήματος Εφήβων, με την Ερυθραία να κάνει το 2χ2 και τον Μίλωνα να πανηγυρίζει την πρώτη του νίκη.

Δραματική εξέλιξη είχε η αναμέτρηση του Πανερυθραϊκού με τον ΑΟ Αθλοπαιδιών Κω. Η ομάδα από το νησί του Ιπποκράτη προηγήθηκε με 1-0 και ήταν μπροστά με 24-22 στο β’ σετ, αλλά η Ερυθραία το γύρισε σε 24-26 με την αρωγή των διαιτητών που έκαναν εξόφθαλμα λάθη σε τρείς περιπτώσεις σε βάρος του Α.Ο. Αθλοπαιδιών, από το 23-21 που ο Α.Ο. Αθλοπαιδιών ήταν μπροστά και ισοφάρισε σε 1-1. Στο τρίτο σετ το σκηνικό επαναλήφθηκε με τον διαιτητή να δίνει κόκκινη κάρτα στον προπονητή της ομάδας της Κω, καθώς διαμαρτυρήθηκε για τις αποφάσεις του διαιτητή, ο οποίος επέμενε να σφυρίζει εις βάρος της ομάδας μας ειδικά μετά το 20 και έτσι η Ερυθραία προηγήθηκε με 2-1.

Οι αθλητές της ομάδας μας όμως είχαν μεγάλα ψυχικά αποθέματα και έκαναν την αντεπίθεση τους στο τέταρτο σετ αν και αυτό ξεκίνησε με κόκκινη του διαιτητή σε βάρος του αρχηγού της ομάδας και μετά από μεγάλη μάχη ισοφάρισαν σε 2-2 και το θρίλερ συνεχίστηκε ως το τέλος με τον Πανερυθραϊκό να επικρατεί με 15-12 στο τάι μπρέικ.

Το τέλος του παιχνιδιού βρήκε τους πολλούς θεατές να καταχειροκροτούν τον Α.Ο. Αθλοπαιδιών για την υπερπροσπάθεια που κατέβαλε και να μοιράζουν συγχαρητήρια στα παιδιά για την εξαιρετική τους εμφάνιση.

Τα σετ: 3-2 (23-25, 26-24, 25-22, 23-25, 15-12)

ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΣ (Ρουσάκης): Σεβδαλής, Βήτας Ι., Χατζηγεωργίου, Μάρκου, Λαρσινός, Φιλιππoπουλίτης/ Βελούδης -λ, Γοντικας -λ, Μπαλουγιάς, Βήτας Σ., Σκοτίδας.
ΑΟ ΑΘΛΟΠΑΙΔΙΩΝ ΚΩ(Χατζηνικολάου): Γιαννόπουλος, Χατζηνικολάου, Κωνσταντόπουλος, Χλαπάνης, Κώστογλου, Μωρές/ Παπαστεριάδης -λ, Περρής, Ζαμάγιας, Σταμόγλου.

Στο πρώτο χρονικά ματς ο Μίλωνας προηγήθηκε εύκολα με 1-0 και 17-14 στο β’ σετ αλλά η ΓΕ Ηρακλείου αποδείχθηκε σκληρό καρύδι καταφέρνοντας να κάνει την μίνι ανατροπή, ωστόσο μετά το 1-2, η ομάδα της Νέας Σμύρνης επικράτησε σχετικά εύκολα.

Τα σετ: 2-3 (13-25, 25-23, 25-22, 15-25, 10-15)

ΓΕ Η (Νικητάκης): Σφακιανάκης, Φουρναράκης, Σταυρόπουλος, Γιαννόπουλος, Σαμαριτάκης, Επιτροπάκης/ Γενειατάκης -λ, Μανούσακας, Πιτούλιας.
ΜΙΛΩΝ (Γεωργούντζος): Τσάλας, Σαλωνίτης, Παπασταματάτος, Παπαδόπουλος, Κανασάρος, Σπυριούνης/ Γεωργίου -λ, Φωστέρης-λ, Κωνσταντακόπουλος. Κοτοματάς, Φιλίππου.