Δεύτερη σερί νίκη για ΑΕΚ με υπογραφή Κρισάντους

Οκτώβριος 05, 2015

Με γκολ του Κρισάντους στο 80', η ΑΕΚ "λύγισε" τον Ατρόμητο στο ΟΑΚΑ, επικρατώντας με 1-0 για την 6η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκα. Δεύτερη σερί νίκη για την Ένωση, η οποία βρίσκεται σε ανοδική πορεία.

Σύμφωνα με το Newsit.gr η ΑΕΚ μπήκε αποφασισμένη να πετύχει το γρήγορο γκολ, το οποίο θα έλυνε τα πόδια των παίκτων της. Με το “καλημέρα”, ο Βάργκας, μετά από εξαιρετική μπαλιά του Ντίντακ, βρήκε απέναντι από τον Γκορμπούνοφ, με τον τερματοφύλακα του Ατρομήτου να αναδεικνύεται νικητής, διώχνοντας το πλασέ του παίκτη της Ένωσης με τα πόδια. Στο 5' ήταν η σειρά των φιλοξενούμενων να απειλήσουν την εστία της ΑΕΚ. Ο Γοδόι, μάλιστα, έστειλα τη μπάλα στα δίχτυα του Μπαρόχα, αλλά το γκολ δεν μέτρησε, καθώς ο μεσοεπιθετικός του Ατρομήτου ήταν σε θέση οφσάιντ.

Οι παίκτες του Δέλλα είχαν τον πλήρη έλεγχο του παιχνιδιού μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου και έχασαν αρκετές ευκαιρίες για γκολ, με κορυφαία αυτή του Μάνταλου. Ο Έλληνας μέσος σημάδεψε το δοκάρι του Γκορμπούνοφ στο 32', με τον τερματοφύλα του Ατρομήτου να είναι ο MVP της ομάδας στο πρώτο ημίχρονο, νικώντας το 45' και τον Πλατέλλα, ο οποίος επιχείρησε με κοντινή προβολή να ανοίξει το σκορ.

Στο δεύτερο μέρος, ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, με τις δύο ομάδες να μην καταφέρνουν να κάνουν επικίνδυνες τελικές προσπάθειες και να περιορίζονται σε ένα παιχνίδι κέντρου. Η ΑΕΚ είχε και πάλι την πρωτοβουλία των κινήσεων, δίχως να φτάνει, όμως, με αξιώσεις στην εστία του Γκορμπούνοφ, όπως στο πρώτο ημίχρονο.

Η ώρα περνούσε και ο Δέλλας αποφάσισε στο 80' να περάσει τον Κρισάντους στο παιχνίδι. Ο φορ της Ένωσης τον δικαίωσε μόλις δύο λεπτά μετά την είσοδο του στον αγωνιστικό χώρο. Έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Γκάλο στο 82', ο Κρισάντους πέτυχε το χρυσό γκολ, νικώντας με κεφαλιά τον Γκορμπούνοφ. Ο Κρισάντους, μάλιστα, είχε την ευκαιρία στο 86' να διπλασιάσει τα προσωπικά του τέρματα αλλά και της ΑΕΚ, το πλασέ, όμως που επιχείρησε από πλεονεκτική θέση, πέρασε λίγο άουτ.

Οι “κιτρινόμαυροι” κράτησαν το 1-0 μέχρι το τέλος του αγώνα, όντας τυχεροί στο 92', όταν ο Μπάλλας έπιασε την κεφαλιά στο κέντρο της άμυνας της ΑΕΚ και έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι.

ΑΕΚ (Δέλλας): Μπαρόχα, Ντίντακ, Τζανετόπουλος, Λαμπρόπουλος, Γκάλο, Γιόχανσον, Βάργκας(79’ Κρισάντους), Μάνταλος, Μπαρμπόζα (88’ Κορδέρο), Πλατέλλας (60’ Μπουονανότε), Αραβίδης.

Ατρόμητος: (Γρηγορίου): Γκορμπούνοφ, Κιβρακίδης, Φυτανίδης, Λαζαρίδης, Κοντοές, Γοδόϊ(83’ Λε Ταλέκ), Ουσέρο(69’ Μπάλλας), Γκαρσία,Ούμπιντες, Ναπολεόνι, Μαρσελίνιο(80’ Μπρίτο).