Βόλεϊ: Κυπελλούχος Ελλάδας ο ΠΑΟΚ | Θρίαμβος με 3-1 σετ επί του ΟΣΦΠ

Μάρτιος 17, 2015

Κυπελλούχος Ελλάδας στο βόλεϊ για πρώτη φορά στην ιστορία του αναδείχθηκε ο ΠΑΟΚ στη Σύρο.

Η ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη ήταν πιο ψύχραιμη στα κρίσιμα σημεία και επικράτησε 3-1 σετ του Ολυμπιακού, στον τελικό του φάιναλ-φορ που έγινε στην Ερμούπολη, πανηγυρίζοντας το πρώτο τρόπαιο στην ιστορία του τμήματος, ενώ παράλληλα «εκθρόνισε» τους Πειραιώτες που είχαν κατακτήσει τους δύο τελευταίους τίτλους.

Αξίζει να σημειωθεί ότι αυτή ήταν μόλις η δεύτερη παρουσία του «Δικεφάλου του Βορρά» σε τελικό κυπέλλου, 32 χρόνια μετά την προηγούμενη (1983), όταν ο ΠΑΟΚ είχε ηττηθεί από τον Ολυμπιακό στο Αλεξάνδρειο.

Τα σετ: 25-21, 26-28, 25-22, 25-22

Στο πρώτο σετ ο «δικέφαλος» με τρεις πόντους του Χιμένες (δύο άσσοι και επίθεση) προηγήθηκε με 11-9 αλλά ο Ολυμπιακός ισοφάρισε 11-11 με άσσο του Προύσαλη.

Ο ΠΑΟΚ ξαναέφυγε με 3, 18-15 με άουτ επίθεση του Κλαρκ αλλά οι άστοχες επιθέσεις (2) του Ραγκέλ έφεραν και πάλι ισορροπία (20-20) στο σετ. Ο αποτελεσματικός Σαφράνοβιτς και το λάθος του Κόιστρα έδωσαν αέρα τριών πόντων (23-20) στον ΠΑΟΚ που πάτησε στην διαφορά και πήρε το πρώτο σετ.

Οι «ερυθρόλευκοι» αν και βρέθηκαν με την πλάτη στο τοίχο και στο δεύτερο σετ κατάφεραν με σούπερ τον Ουκρανό Αντρέι Ντιάτσκοφ να ισοφαρίσουν τον ΠΑΟΚ που προηγήθηκε με 23-21 αλλά έχασε την ευκαιρία να τελειώσει το σετ. Ο Χιμένεζ στο δεύτερο σετ συνέχισε τη δουλειά που είχε ξεκινήσει στο πρώτο και μαζί με τον Γκόμεζ έκαναν μέχρι το 14-10 τη ζωή δύσκολη των μπλοκέρ του Ολυμπιακού. Εκεί ξύπνησε ο Κυπελλούχος με τον Κοκκινάκη να ηρεμεί την ομάδα και να της δίνει πάθος. Οι «ερυθρόλευκοι» πίεσαν στην υποδοχή και στο μπλοκ τον ΠΑΟΚ και με σερί 4-0 και ζεστό τον Ντιάτσκοφ (έκανε μεγάλο δεύτερο σετ) έφθασαν στην ισοφάριση (14-14). Μάλιστα με μπλοκ του Κόιστρα στον Γκόμεζ πέρασε μπροστά με 17-16. Ο ΠΑΟΚ με άουτ επίθεση του Κλαρκ ξαναπήρε το προβάδισμα (21-20) και με εκπληκτικό μονό μπλοκ του Χιμένες (5/9 επ., 2 μπλοκ στο σετ) στον Κοκκινάκη πήρε αέρα δύο πόντων (23-21). Ο Κλαρκ με μπλοκ στον Γκόμεζ (έχασε σημαντική κόντρα επίθεση) έδωσε φιλί ζωής στον Ολυμπιακό (23-22) και ο Κοκκινάκης με άσσο έφερε την ισοφάριση (23-23). Εκεί άρχισε το .πινγκ-πονγκ των δύο ομάδων με στόχο την κατάκτηση του σετ. Στο 26-26 ο Ντιάτσκοφ έβγαλε επίθεση και στην επόμενη φάση με δικό του άσσο στον Χιμένες «έντυσε» στα ερυθρόλευκα» χρώματα το σετ.

Και το τρίτο σετ κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Ο «δικέφαλος» με σταθερά πολύ καλούς τους Χιμένες και Γκόμεζ και με πολύ καλή υποδοχή πήρε προβάδισμα με 3, 17-14 με τον Καζάζη να προσπαθεί να βρει λύσεις στα σερβίς του ΠΑΟΚ. Σε εκείνο το σημείο κόλλησε ο ΠΑΟΚ και ανέβηκε ο Ολυμπιακός με το ποιοτικό σέρβις του Κλαρκ στον Χιμένες. Ο Σαφράνοβιτς έγινε αλλαγή με τον Εφραιμίδη και ο Ολυμπιακός προσπέρασε με 19-17 με δύο πόντους του Ντιάτσκοφ που κρατούσε το ρόλο του κορυφαίου στους Κυπελλούχους. Ο Γκόμεζ ισοφάρισε σε 20-20 και οι δύο μονομάχοι έμπαιναν και πάλι στην μάχη του σετ πόντο πόντο. Δύο λάθη του Κοκκινάκη (μπλοκ του Ραγκέλ και άουτ επίθεση) και μια επίθεση του Γκόμεζ έδωσαν το σετ με 25-22 στον ΠΑΟΚ που και σε αυτό το σετ ήταν συνολικά καλύτερος και πιο σταθερός του αντιπάλου του.

Το ντέρμπι στον τελικό ολοκληρώθηκε με τέταρτο σετ και αυτό λεπτομερειών. Ο ΠΑΟΚ με τον Κουρνέτα να μοιράζει υπέροχα και με διαβήτη σε Χιμένες, Γκόμεζ αλλά και Σαφράνοβιτς κράτησε την ποιότητά του απέναντι στον Ολυμπιακό που έδειχνε να θέλει αλλά να μην μπορεί. Ο «δικέφαλος» πάτησε .γκάζι όταν το σκορ ήταν ισόπαλο 14-14. Οι τρεις συνεχόμενοι πόντοι των Σαλονικιών έφεραν το 17-14. Ο Ολυμπιακός με Ντιάτσκοφ μείωσε 17-16 αλλά το μπλοκ του Ραγκέλ στον Κλαρκ κράτησε το +2 (18-16) για τον ΠΑΟΚ με τον Χιμένεζ να βάζει ακόμη πιο δύσκολα στον Ολυμπιακό (21-18). Δύο μπλοκ των Χιμένες και Γκόμεζ έστειλαν την κούπα στον πάγκο του ΠΑΟΚ με τους παίκτες του να πανηγυρίσουν έξαλλα την κατάκτηση του πρώτου τίτλου.

ΟΙ ΤΕΛΙΚΟΙ

1981 (Αθήνα): Ολυμπιακός - Εθνικός Αλεξανδρούπολης 3-0 (16-14, 15-10, 15-11)
1982 (Αθήνα): Παναθηναϊκός - Εσπερος Βυζαντίου 3-0 (15-04, 15-02, 17-15)
1983 (Θεσσαλονίκη): Ολυμπιακός - ΠΑΟΚ 3-1 (16-14, 15-11, 04-15, 15-08)
1984 (Αθήνα): Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός 3-1 (15-11, 09-15, 15-09, 15-13)
1985 (Πειραιάς): Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός 3-0 (15-13, 16-14, 15-07)
1987* (Μίκρα): Δημόκριτος - ΧΑΝΘ 3-0 (15-06, 15-13, 15-12)
1989 (Ν.Σμύρνη): Ολυμπιακός - Άρης 3-0 (15-06, 15-13, 15-12)
1990 (Ν.Σμύρνη): Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός 3-0 (15-11, 15-12, 17-15)
1992 (Θεσσαλονίκη): Ολυμπιακός - Άρης 3-0 (15-04, 15-10, 15-05)
1993 (Θεσσαλονίκη): Ολυμπιακός - Ορεστιάδα 3-0 (15-7, 15-12, 15-05)
1994* (Λουτράκι): Ολυμπιακός - Άρης 3-0 (15-08, 15-12, 15-06)
1997 (Λαμία): Ολυμπιακός - Άρης 3-1 (06-15, 15-03, 15-08, 15-07)
1998 (Πύργος): Ολυμπιακός - Άρης 3-0 (15-13, 17-16, 15-04)
1999 (Δράμα): Ολυμπιακός - ΑΕΚ 3-1 (25-16, 21-25, 26-17, 26-24)
2000 (Πάτρα): Ηρακλής - Ολυμπιακός 3-0 (25-20, 25-21, 25-21)
2001 (Ξάνθη): Ολυμπιακός - Ηρακλής 3-0 (27-25, 25-21, 25-16)
2002 (Θεσσαλονίκη): Ηρακλής - Άρης 3-1 (25-20, 25-27, 25-19, 25-19)
2003 (Καλαμάτα): Νίκαια - Παναθηναϊκός 3-2 (25-22, 25-27, 25-21, 22-25, 18-16)
2004 (Ορεστιάδα): Ηρακλής - Ολυμπιακός 3-1 (22-25, 25-23, 25-17, 25-19)
2005 (Ρέθυμνο): Ηρακλής - Ολυμπιακός 3-0 (27-25, 25-20, 25-21)
2006 (Αμαλιάδα): Ηρακλής - Παναθηναϊκός 3-0 (25-19, 25-17, 25-22)
2007 (Πάτρα): Παναθηναϊκός - Λαμία 3-0 (25-17, 25-21, 26-24)
2008 (Ορεστιάδα): Παναθηναϊκός - Ε.Α.Πάτρας 3-1 (21-25, 25-16, 25-18, 25-17)
2009 (Φάληρο-Τροκαντερό): Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός 3-2 (25-23, 22-25, 23-25, 25-20, 17-15)
2010 (Φάληρο-Τροκαντερό): Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός 3-2 (20-25, 25-22, 22-25, 25-23, 18-16)
2011 (Ορεστιάδα): Ολυμπιακός - Ηρακλής 3-1 (21-25, 25-20, 25-21, 25-12)
2012 (Ερμούπολη): Ηρακλής - Λαμία 3-0 (25-21, 25-20, 25-19)
2013 (Ρέθυμνο): Ολυμπιακός - Φοίνικας Σύρου 3-0 (28-26, 25-21, 25-22)
2014 (Καλαμάτα): Ολυμπιακός - Α.Ο.Κηφισιάς 3-1 (19-25, 25-18, 25-20, 25-23)
2015 (Σύρος): ΠΑΟΚ-Ολυμπιακός 3-1 (25-21, 26-28, 25-22, 25-22)