ΑΔΙΚΙΑ! Έχασε ο Ατρόμητος, “σπρώχτηκε” η Φενέρμπαχτσε

Αύγουστος 21, 2015

Οι Τούρκοι ήταν το μεγάλο φαβορί της αναμέτρησης του Περιστερίου, αλλά η νίκη της (1-0) επί του Ατρόμητου δεν ήρθε δίκαια! Έδωσαν... μάχη οι “κυανόλευκοι”, έχασαν ευκαιρίες, αλλά το πέναλτι που δεν τους δόθηκε και το γκολ του φαν Πέρσι -δεν έπρεπε να μετρήσει- έστειλε ακόμα πιο κοντά στους ομίλους του Europa League στη Φενέρ

Η αναμέτρηση... γιορτή στο Περιστέρι τα είχε όλα. Ο Ατρόμητος δεν μπήκε φοβισμένα στο ματς, αποφάσισε να αφήσει χώρο στην Φενέρ, αλλά ήταν πολύ επικίνδυνος στις αντεπιθέσεις, κυρίως με τον... διάολο που ακούει στο όνομα Μαρσελίνιο.

Ο ρυθμός του ημιχρόνου ήταν πολύ καλός, με τους Τούρκους να φτάνουν μια ανάσα από το γκολ στο 29', με την κεφαλιά του Φερναντίνιο να αποκρούεται αρχικά από τον Γκορμπούνοφ και στη συνέχεια να βρίσκει και στο δοκάρι του. Στο αμέσως επόμενο λεπτό όμως ήρθε και η απάντηση των γηπεδούχων, με τον Ναπολεόνι να χάνει ανεπανάληπτο τετ-α-τετ.

Στο 39 είχαμε μια φάση που ξεσήκωσε τον πάγκο της ομάδας του Γρηγορίου. Ο Ερκίν τράβηξε – ανέτρεψε τον Μαρσελίνιο, με τον διαιτητή Ορσάτο να... κλείνει τα μάτια και να μην δίνει την παράβαση. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τον Γκορμπούνοφ να “σώζει” τους “κυανόλευκους”, διώχνοντας με απίστευτη επέμβαση τη κεφαλιά του Σο.

Ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε αρκετά στο δεύτερο μέρος. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να απειλούν κυρίως μέσω αντεπιθέσεων, ενώ οι παίκτες του Περέιρα θέλησαν να "χτυπήσουν" από τα άκρα, ώστε να εκμεταλλευτούν την ταχύτητα του Νάνι.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Φενέρ πίεσε για το πολυπόθητο γκολ και κατάφεραν να... αποδράσουν -με τη βοήθεια του διαιτητή- χάρη σε γκολ του νεοεισελθόντα Ρόμπιν Φαν Πέρσι, ο οποίος με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Γκορμπούνοφ. Το ριπλέι της φάσης αποδεικνύει πως το γκολ δεν έπρεπε να μετρήσει, καθώς ο Ολλανδός άσος έσπρωξε τον Μπιτόλο.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Γρηγορίου): Γκορμπούνοφ, Κιβρακίδης, Μπιτόλο, Φυτανίδης, Λαζαρίδης, Ουσέρο (90' Εμπό), Πίτου Γκαρσία (85' Λε Ταλέκ), Γοδόι, Ουμπίδες, Ναπολεόνι, Μαρσελίνιο (76' Μπρίτο).

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Περέιρα): Βολκάν, Σόουζα, Σο (80' Φαν Πέρσι), Φερναντάο, Ντιέγκο, Μεϊρέλες (71' Τοπάλ), Νανί (87' Σεν), Οζμπαϊρακλί, Άλβες, Αμπντουλάγιε, Κανέρ.