Ένατοι στο Πανευρωπαϊκό οι Χατζηνικολάου/Κώστογλου

Αύγουστος 09, 2015

Σημαντική νίκη πήραν το Σάββατο το πρωί, οι Κώστογλου/Χατζηνικολάου απέναντι στους Σλοβένους Κούμερ/Τέπιτς και προκρίθηκαν στις 16 καλύτερες ομάδες του Ερωπαικού Πρωταθλήματος Beach Volley K18 που πραγματοποιείται στη Ρίγα της Λετονίας.

Όπως τα κορίτσια, έτσι και τα αγόρια κατάφεραν να αποκλείσουν τους αντιπάλους τους στο τάι μπρέικ και να εξασφαλίσουν μονοθέσια κατάταξη στα τελικά του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος Μπιτς Βόλεϊ Κ18 στην Ρίγα της Λετονίας.

Οι Πρωταθλητές Ελλάδας Κ19, είαχαν σωστή τακτική απέναντι στον αντίπαλο και κέρδισαν το πρώτο σετ με 21-19, όμως στη συνέχεια έχασαν το 2ο με 22-20. Ωστόσο στο τάι μπρέικ ήταν ψύχραιμοι και νίκησαν με 15-8 παίρνοντας έτσι την πρόκριση για τους 16.

Η πορεία των εθνικών ομάδων Κ18 στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα της Λετονίας ολοκληρώθηκε το μεσημέρι του Σαββάτου, με τις Κλέπκου / Κουρτίδου και τους Χατζηνικολάου / Κώστογλου να καταλαμβάνουν την 9η θέση στην τελική κατάταξη.

Το μεσημέρι του Σαββάτου αντιμετώπισαν τους Λιθουανούς Αούντριους/Αουρίμας σε αγώνα που θα έδινε την πρόκριση στους οκτώ. Τα κορίτσια στον β’ γύρο των νοκ άουτ αγώνων έχασαν από τις Ιταλίδες Θέι, Όρσι Τοθ με 2-0 (21-14, 21-17) ενώ τα αγόρια ηττήθηκαν από τους Λιθουανούς επίσης με 2-0 (21-16, 21-12). Η εθνική μας εμφανίστηκε κουρασμένη ψυχολογικά και δεν άντεξε στην πίεση των Λιθουανών ολοκληρώνοντας την παρουσία της στη διοργάνωση καταλαμβάνοντας τελικά την ένατη θέση στην Ευρώπη.