Άνετα στην 8αδα η Ελλάδα

Σεπτέμβριος 12, 2015

Το απολαυστικό δεύτερο ημίχρονο έστειλε την Εθνική στην 8αδα του Ευρωμπάσκετ και πλέον όλα επιτρέπονται. Και ικανοποίηση γιατί ο μίνιμουμ στόχος αποκλείεται να μην επιτευχθεί (πρόκριση στο Προολυμπιακό) και όνειρα, γιατί αυτή η Ελλάδα, όλα τα μπορεί.

Αποστολή στη Λιλ: Σπύρος Καβαλιεράτος

Το 75-54 απέναντι στο Βέλγιο και κυρίως το επιβλητικό 41-23 του δευτέρου ημιχρόνου, λένε πολλά για τη συνέχεια, διότι η ελληνική ομάδα έκανε μια σπουδαία εμφάνιση. Κουφός, Μπουρούσης και Αντετοκούνμπο είχαν εξαιρετική παρουσία, το σχήμα με τρεις περιφερειακούς και τον Γιάννη στο “4”, έκανε τη διαφορά στην επανάληψη.

Ο Ματ Λοτζέσκι έβαλε δύσκολα στην Εθνική στην αρχή του αγώνα και οι Βέλγοι προηγήθηκαν με 7-9. Ο Κουφός έκανε σπουδαία δουλειά μέσα στη ρακέτα, το ίδιο και ο Πρίντεζης και παρότι ο Σπανούλης ήταν άποντος, η ελληνική ομάδα πέρασε μπροστά με 12-9 στο 8′ και με 16-15 στο δεκάλεπτο.

Η Εθνική μπήκε δυνατά στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Ζήσης με τρίποντο έγραψε το 23-16, αλλά από εκεί και μετά η ελληνική ομάδα κόλλησε απέναντι στη ζώνη του επέλεξε ο Κάστελς. Σιγά, σιγά οι Βέλγοι ροκάνισαν τη διαφορά, με τον Βαν Ρόσομ να αποτελεί το μεγάλο πρόβλημα για την άμυνα της Ελλάδας.

Οι Βέλγοι ισοφάρισαν και εν τέλει το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκορ 34-31 για την Εθνική, χάρη κυρίως στα επιθετικά ριμπάουντ του Κώστα Κουφού.

Ο Κατσικάρης άλλαξε σχήμα στο δεύτερο μέρος… Αρχισε με τρία γκαρντ (Καλάθης, Σλούκας, Σπανούλης) και τον Αντετοκούνμπο στο “4”, κάτι που βοήθησε την Εθνική. Το σκορ έγινε 40-33 στο 22′ και 44-36 στο 25′, με τον Σλούκα να παίρνει την σκυτάλη στο σκοράρισμα.

Οι Βέλγοι γύρισαν πάλι σε ζώνη, προσπάθησαν με μακρινά σουτ, αλλά η Εθνική είχε βρει ρυθμό και στο 28′ έφτασε στο +12 (53-41), για να κλείσει το τρίτο δεκάλεπτο με σκορ 57-42. Ολα αυτά, με τρία γκαρντ στο παρκέ.

Το τέταρτο δεκάλεπτο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, ο Μπουρούσης έδωσε κι αυτός εξαιρετική παράσταση, η διαφορά έφτασε ακόμα και στους 27 (71-44) και ο Κατσικάρης είχε την ευκαιρία να μοιράσει το χρόνο συμμετοχής.

Η ΕΤΥΜΗΓΟΡΙΑ ΤΟΥ SPORTIT: Η επιλογή του Φώτη Κατσικάρη να παίξει με τρία γκαρντ και τον Αντετούνμπο στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου άλλαξε όλη του ροή του αγώνα. Η Εθνική βρήκε τον εαυτό της και το ματς πήρε το δρόμο του. Καλάθης, Σλούκας, Σπανούλης στην αρχή, μετά και οι Ζήσης, Μάντζαρης, πίεσαν στην άμυνα, η μπάλα γύρισε καλύτερα και η Ελλάδα συνδύασε ουσία και θέαμα, απέναντι στο Βέλγιο που δεν μπορούσε πλέον να αντιδράσει.

ΚΟΡΥΦΑΙΟΣ:  Δεν ήταν ένας, ήταν δύο. Οι σέντερ της Εθνικής έκαναν σπουδαία δουλειά και στις δύο πλευρές του παρκέ, ο καθένας σε ένα ημίχρονο. Ο Κώστας Κουφός είχε 13 πόντους και 9 ριμπάουντ, ο Μπουρούσης είχε 14 πόντους και 3 ριμπάουντ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-15, 34-31, 57-42, 75-54