«Κόκκινος σίφουνας» στην Κω

Δεκέμβριος 07, 2015

Δείχνοντας τον λόγο που είναι το απόλυτο φαβορί για το πρωτάθλημα ο Ολυμπιακός πέρασε εύκολα απ’ το Κλειστό γυμναστήριο Κω επικρατώντας με 51-83 του Ιπποκράτη Kos Hotel στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής της Α1 γυναικών.

Οι «ερυθρόλευκες» και με την υποστήριξη του συνδέσμου του Ολυμπιακού που έδωσε δυναμικό παρών ήταν ανώτερες απ’ την αρχή , έχοντας σε καλή μέρα την Κριστόφερσον που πέτυχε 19 πόντους και γενικά πολυφωνία στην επίθεση και δεν άφησαν το δικαίωμα στον Ιπποκράτη να ελπίζει ότι μπορεί να διεκδικήσει κάτι απ’ το ματς. Η ομάδα μας που έχει σαν στόχο παιχνίδια με ομάδες που είναι στα μέτρα της κοιτάζει πλέον το επόμενο παιχνίδι με τον Αθηναϊκό.

Απ’ την αρχή του παιχνιδιού ο Ολυμπιακός φάνηκε ότι θα είναι το αφεντικό της αναμέτρησης αφού κατάφερε με Τζόνσον και Κριστόφερσον να προηγηθεί με 4-13 μόλις στο 4ο λεπτό με τον Ιπποκράτη να μην μπορεί να βρει λύσεις στην επίθεση και το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με 14-23.

Στην αρχή του δεύτερου δεκαλέπτου οι γηπεδούχες προσπάθησαν κυρίως με Κάμπελ και Γούναρη να μειώσουν την διαφορά όμως ο Ολυμπιακός είχε πολυφωνία στην επίθεση έχοντας υψηλά ποσοστά ευστοχίας και σε μεγάλη μέρα της Κριστόφερσον που έκανε πάρτι και κατάφερε να πάει στο ημίχρονο με το υπέρ του 27-53.

Χατζηνικολάου και Σταμάτη ανέλαβαν δράση στο τρίτο δεκάλεπτο σκοράροντας ακατάπαυστα για τον Ολυμπιακό με τον Ιπποκράτη Kos Hotel να μην μπορεί να βρει λύση στην επίθεση αφού οι «κόκκινες» ήταν καλές και στον αμυντικό τομέα. Κάμπελ και Σίντι εκμεταλλεύτηκαν την χαλαρότητα τους στο τελευταίο δίλεπτο και μείωσαν για τον Ιπποκράτη με τον Ολυμπιακό πάντως να έχει το +30 (38-68).

Με την διαφορά να βρίσκεται σε τόσο υψηλά επίπεδο το μόνο που απέμενε ουσιαστικά ήταν το τελικό αποτέλεσμα. Ο Ολυμπιακός έχοντας τεράστιο βάθος στον πάγκο του έβρισκε λύσεις στην επίθεση με τον Ιπποκράτη Kos Hotel να προσπαθεί με τις Σίντι και Κάμπελ και όπως ήταν λογικό οι «κόκκινες» πέτυχαν μια εύκολη νίκη με 51-83.

Τα δεκάλεπτα: 14-23, 27-53 (ημίχρ.), 38-58, 51-83

Διαιτητές: Μαραμής - Μαγκουνής

Ιπποκράτης Kos Hotel (Παπούλης Γιάννης): Κασάπογλου 3, Σίντι 16 (2) , Κάμπελ 18, Δρεττάκη, Σβύνου, Σαράγια 2, Γούναρη 10 (2), Καλυμιοναρή, Κουζούκα, Ντούλα, Πατμίου 2

Ολυμπιακός (Καπογιάννη Ελένη): Γκοτζή, Σταμάτη 11 (1), Μπόνη 7 (1), Χατζηνικολάου 9 (1), Καλογήρου 4, Μπαλτά 6 (2), Χαλιβέρα 6 (1), Τζόνσον 10, Κοσμά 7 (1), Παπαμιχαήλ 4, Κριστόφερσον 19.