«Αφεντικό» της Ευρώπης σε μυθικό τελικό! (βίντεο)

Αύγουστος 12, 2015

Σε έναν από τους πιο εντυπωσιακούς σε εξέλιξη τελικούς (με εννέα τέρματα, τα τρία από εκτέλεση φάουλ) για το ευρωπαϊκό σούπερ καπ (στην Τιφλίδα της Γεωργίας), η Μπαρτσελόνα επικράτησε με 5-4 της Σεβίλλης στην παράταση και κατέκτησε την 5η κούπα στον θεσμό!

Το νικητήριο γκολ σημείωσε ο Πέδρο στο 115ο λεπτό, που εξελίχθηκε σε πρόσωπο του ματς, παρότι ο Λιονέλ Μέσι σημείωσε δύο τέρματά σε μία ακόμη μαγική εμφάνιση.

Η εξέλιξη της αναμέτρησης ήταν... τρελή. Οι Καταλανοί προηγήθηκαν με 4-1 (παρότι βρέθηκαν πίσω στο σκορ μόλις στο 3' από το γκολ του Μπανέγα), ωστόσο οι σεβιγιάνοι κατάφεραν να φέρουν το ματς στα ίσα (4-4)! Αρχικά ο Μέσι απάντησε στην εξαιρετική εκτέλεση φάουλ του Μπανέγκ με δύο δικές του στο 7’ και το 16’ βάζοντας μπροστά την Μπάρτσα με 2-1, εν ριπή οφθαλμού!

Δύο γκολ σημείωσε ο Λιονέλ Μέσι

Η ψυχολογία ήταν με το μέρος των Καταλανών πλέον που στο 44’ και το 52’ σημείωσαν ακόμη δύο τέρματά, με τους Ραφίνια και Σουάρες δίνοντας την εντύπωση ότι το ματς δεν γυρίζει με τίποτα!

Ποτέ μην λες ποτέ όμως στον αθλητισμό και δη στο ποδόσφαιρο. Οι «μπλαουγκράνα» χαλάρωσαν θεωρώντας την κούπα... σίγουρη και έτσι επέτρεψαν στην Σεβίλλη να πετύχει μια επική επιστροφή.

Στο 57’ ο Ρέγες μείωσε με πλασέ σε 4-2, στο 72’ έγινε το 4-3 από πέναλτι του Γκαμέρο, με του σεβιγιάνους να πιέζουν έντονα πλέον και τους κατόχους του Champions Leageu να έχουν υποχωρήσει αδικαιολόγητα. Ετσι στο 81’ ήρθε το 4-4(!) από τον Κονπλιάνκα που είχε περάσει ως αλλαγή!

Το 90λεπτο ολοκληρώθηκε χωρίς νικητή, όμως στην παράταση που ακολούθησε, οι «μπλαουγκράνα» ανέβασαν και πάλι ρυθμούς, έχοντας την υπεροχή. Τελικά η «λύτρωση» ήρθε στο 115 από τον Πέδρο. Ο Ισπανός ακραίος επωφελήθηκε από εκτέλεση φάουλ του Μέσι που βρήκε στο τείχος και από κοντά έγραψε το 5-4 που χάρισε μία ακόμη κούπα στην Μπάρτσα!

Πάντως λίγο έλειψε να έχουν και πέναλτι, καθώς στο τελευταίο πεντάλεπτο, η ομάδα του Ουνάι Εμερι έχασε δυο φοβερές ευκαιρίες, στο 118 με τον Κόκε και στο 121’ με τον Ραμί!

ΣΚΟΡΕΡ: 7’,16’ Μέσι, 44’ Ραφίνια, 52’ Σουάρες, 115’ Πέδρο – 3’ Μπανέγκα, 57’ Ρέγες, 72’πεν. Γκαμέιρο, 81’ Κονοπλιάνκα
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Κρικόβιακ 14' , Ματιέ 70', Κόκε 88', Μπανέγα 93', Πέδρο 95', Μπουσκέτς 117', Κρον-Ντέλι 120', Άλβες 120'

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Λουίς Ενρίκε): Τερ Στέγκεν, Πικέ, Ράκιτιτς, Μπουσκέτς, Ντάνι Άλβες, Ινιέστα (63’ Σέρχι Ρομπέρτο), Σουάρες, Μέσι, Ραφίνια (78’ Μπαρτρά), Μασεράνο (93’ Πέδρο), Ματιέ.
ΣΕΒΙΛΛΗ (Έμερι): Μπέτο, Τρεμουλινάς, Ραμί, Κόκε, Κριχόβιακ, Κρον-Ντέλι, Ιμπόρα (79’ Μαριάνο), Ρέγες (68’ Κονοπλιάνκα), Μπανέγα, Βιτόλο, Γκαμεϊρό (79’ Ιμόμπιλε)