Χάνει την 2η θέση ο Ιπποκράτης (ΒΙΝΤΕΟ)

Μάρτιος 18, 2018
Ήττα με διπλή σημασία που τον απομακρύνει από τη δεύτερη προνομιούχο θέση γνώρισε ο Ιπποκράτης στο Αιγάλεω από τον Διαγόρα Δρυοπιδέων.
Οι Κώοι ηττήθηκαν με 77-63 από τους καλύτερους γηπεδούχους και μάλιστα έχασαν και τη διαφορά των επτά πόντων που είχαν κερδίσει στον α’ γύρο (στην παράταση) στην Κω. Αυτό σημαίνει ότι η ομάδα του Χάρη Κουλουριώτη θα πρέπει να πετύχει τρεις νίκες περισσότερες από τον Διαγόρα Δρυοπιδέων, αφού ακόμη και η ισοβαθμία δεν ευνοεί τον Ιπποκράτη. Οι γηπεδούχοι είχαν το προβάδισμα σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, ξέφυγαν ακόμη και με +15 (61-46), ο Ιπποκράτης επέστρεψε με τον Τσακαλέρη (66-61 στο 36’), αλλά στο φινάλε τα έκανε όλα λάθος και με επιμέρους σκορ 11-2, οι γηπεδούχοι πήραν τη νίκη και τη διαφορά.
Η ομάδα του Σπύρου Σαμόλη προηγήθηκε με 15-9, ενώ ανέβασε στροφές και έκλεισε το α’ δεκάλεπτο με 21-11. Ο Ιπποκράτης επανήλθε και μείωσε σε 23-18, αλλά ο Διαγόρας Δρυοπιδέων βρήκε τις λύσεις και παίζοντας καλή άμυνα ξέφυγε με 31-20. Οι Κώοι όμως αντέδρασαν και μέχρι το τέλος του ημιχρόνου ροκάνισαν τη διαφορά στο 33-28. Στο β’ ημίχρονο οι γηπεδούχοι με τρίποντο του Πέττα έκαναν το 47-37, ενώ ξέφυγαν τρεις φορές με +15 (55-40, 61-46 και 63-48.). Εκεί που πίστεψαν οι γηπεδούχοι ότι θα έπαιρναν εύκολα τη νίκη, ο Ιπποκράτης με τον εξαιρετικό Τσακαλέρη μείωσε αρχικά σε 65-58 και στη συνέχεια σε 66-61 με τρίποντο του Ονάσογλου στο 36’, προκαλώντας ταχυπαλμία στην… κερκίδα. Στο σημείο εκείνο όμως οι Κώοι έπαθαν μπλακ-άουτ. Κατιάκος και Πέττας οδήγησαν σ’ ένα απίστευτο σερί 11-2 τον Διαγόρα στα τελευταία τέσσερα λεπτά. Οι κακές επιλογές και τα συνεχόμενα λάθη, έδωσαν το δικαίωμα στους Αθηναίους να βγάζουν μόνο αιφινιδιασμούς και να σκοράρουν εύκολα, παίρνοντας τη νίκη και τη διαφορά και κάνοντας το πιο σημαντικό βήμα για την άνοδο τους στην Α2 Κατηγορία. Ο Ιπποκράτης θα προσπαθήσει μέχρι το τέλος και αν δεν τα καταφέρει θα επιδιώξει να τερματίσει τρίτος, παίζοντας μπαράζ στο ενδεχόμενο να αδειάσουν θέσεις στην Α2 και να πάρει το εισιτήριο. Από τους γηπεδούχους εξαιρετική παρουσία είχαν οι Πέττας και Κατιάκος και από τον Ιπποκράτη ο Τσακαλέρης.
Τα δεκάλεπτα ήταν: 21-11, 33-28(ημ.), 59-44, 77-63
Διαιτητές: Κυριακόπουλος- Λιότσος
ΔΙΑΓΟΡΑΣ ΔΡΥΟΠΙΔΕΩΝ (Σαμόλης): Κουκάς 9(1), Λυκογιάννης 5, Καραλής 8(2), Κωνσταντώνης, Πέττας 29(2), Μαυροειδάκος 1, Καρασταμάτης 3, Παπαδολιάς 2, Κατιάκος 18, Καραβανάς 2,
ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ ΚΩ (Κουλουριώτης): Κουμπούρας 11, Τρύπας 2, Ονάσογλου 14(2), Σκούφης 3(1), Καταβαίνης, Ασημακόπουλος 4, Λεκάκης, Χαρίσης 4, Τσακαλέρης 25(1).