Πέρασε απ' τη Νίκαια ο Ιπποκράτης Casa Cook Hotel

Ιανουάριος 16, 2017

Τι κι αν ταξίδεψε με εννέα παίκτες στη Νίκαια, τι κι αν οι λύσεις είναι πλέον περιορισμένες, ο Ιπποκράτης διαθέτει την ποιότητα και θα ανέβει στη Β’ Εθνική.

Η ομάδα του Μιχάλη Καπλανίδη πέρασε νικηφόρα και από τη Νίκαια, κερδίζοντας με 74-59 τον τοπικό Άρη, στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής για τον 2ο όμιλο νότου της Γ’ Εθνικής. Ο Ιπποκράτης ήταν καλύτερος μετά το α’ δεκάλεπτο και πανηγύρισε μία ακόμη νίκη, δείχνοντας ότι μόνο αν… «αυτοκτονήσει» θα χάσει το ένα από τα δύο εισιτήρια που οδηγούν στον όμιλο νότου της Β’ Εθνικής. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα και έλεγξαν το ρυθμό στο α’ δεκάλεπτο (10-6 στο 4’), κλείνοντας με 24-20. Όταν οι Κώοι βελτίωσαν την άμυνα τους και βρήκαν λύσεις με τους συνήθεις υπόπτους, τα πράγματα έγιναν πιο εύκολα. Ο Ιπποκράτης προσπέρασε στο ημίχρονο (40-46), ωστόσο τα πάντα κρίθηκαν στο ‘γ’ δεκάλεπτο. Οι Κώοι δέχθηκαν μόλις 10 πόντους στο διάστημα αυτό, ξέφυγαν με διψήφιο αριθμό και πήραν άνετα το ροζ φύλλο αγώνα σε μία δύσκολη έδρα. Αξίζει να σημειωθεί ότι δεν έπαιξαν οι Σκούφης, Πλευράκης (τραυματίες), Χρήστου (γαστρεντερίτιδα) και Τσιλιγκίρης (αποτελεί παρελθόν από την ομάδα).

Τα δεκάλεπτα ήταν: 24-20, 40-46(ημ.), 50-64, 59-74

Διαιτητές: Κοτσιμπός- Κιουλάφας

ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ (Κωνσταντινίδης): Γεωργουσόπουλος 6, Καρβούνης 16(4), Σκιαθίτης 4, Θαλασσινός 2, Αγγελίδης 7, Κόλλιας, Στέφος 9, Γρίβας 6(2), Καρυπίδης 9(1), Γαλίτης.

ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ ΚΩ (Καπλανίδης): Κουκουράβας 14(2), Τρύπας 6(2), Χατζηγιακουμής 3(1), Παπαδημητρίου, Ασημακόπουλος 25(3), Γκοράτσας 6(1), Χαρίσης 13, Χρύσης 7, Κατσούβας.