Όχι μπάσκετ, μπασκετάρα ο Ολυμπιακός!

Ιανουάριος 21, 2017
Με ανελέητο εγωισμό μπήκε ο Ολυμπιακός στο ΣΕΦ.
Ηθελε να δείξει ότι δεν έχει καμία σχέση με την ομάδα που έχασε από τον Παναθηναϊκό στον ημιτελικό του Κυπέλλου και τα κατάφερε. Διέλυσε την... δύσμοιρη Μπασκόνια που έτυχε να βρεθεί στον δρόμο του τη στιγμή που έβγαζε αντίδραση και μάλιστα αλάνθαστη. Την ισοπέδωσε με 92-62, έκανε το 2 στα 2 στα μεταξύ τους ματς και έχει το πλεονέκτημα απέναντί της σε περίπτωση ισοβαθμίας.

Οι... κάποιοι πόντοι της Μπασκόνια στον αγώνα επιβεβαιώνουν το γεγονός ότι ήταν παρούσα. Διότι όποιος σχολιάσει ότι ήταν άφαντη δεν θα έχει και πολύ άδικο. Ο Ολυμπιακός έκανε το τέλειο ημίχρονο ενώ εξαιρετικός ήταν και στο δεύτερο και από την άλλη οι Βάσκοι ήταν εκτός τόπου και χρόνου. Συνδυασμός που... σκοτώνει αυτούς, οι οποίοι δεν μπορούν να συντονιστούν.

Ο αγώνας ήταν ανταγωνιστικός μόνο στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Επειτα, ο Ολυμπιακός βελτιώθηκε και στα αμυντικά ριμπάουντ, δεν είχε ψεγάδι και έφτασε σε μια θριαμβευτική νίκη.

Στο πρώτο10λεπτο ήταν δημιουργικός υπό τον συντονισμό του Σπανούλη (4 πόντοι, 5 ασίστ) και περιόρισε τους Λάρκιν (2 πόντοι με 1/4 σουτ) και Μπομπουά (2 πόντοι με 1/5 σουτ).

Ο Γκριν και ο Γιανγκ... σκότωσαν την προβληματική άμυνα της αντιπάλου τους στη δεύτερη περίοδο και η Μπασκόνια... έπαιρνε αναπνοές μόνο λόγω των καλών της αντιδράσεων στα επιθετικά ριμπάουντ. Σε κάθε περίπτωση ζημιά στον Ολυμπιακό που είχε πολυφωνία στην επίθεση δεν έδειχνε ότι μπορούσε να κάνει.

Ο Σίτο Αλόνσο προσπάθησε στο τρίτο δεκάλεπτο να βελτιώσει την ομάδα του, γυρίζοντας σε άμυνα ζώνης, αλλά και πάλι δεν τα κατάφερε. Ο Ολυμπιακός... ήταν απολύτως συγκεντρωμένος και ανελέητα εγωιστής. Ηθελε να δείξει ότι είναι πολύ καλύτερος από την ομάδα που έχασε από τον Παναθηναϊκό και τα κατάφερε. Εβγαλε αντίδραση.

Από το τέλος της τρίτης περιόδου και μετά, ο αγώνας ήταν τυπική διαδικασία και ίσως το μεγαλύτερο ενδιαφέρον να συγκέντρωνε η κερκίδα που το χάρηκε και... έδειξε να έχει ξεπεράσει και αυτή τον αποκλεισμό του Ολυμπιακού από το Κύπελλο.

Τα δεκάλεπτα: 24-17, 50-28, 76-43, 92-62

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Γκριν 11, Μπιρτς 9 (7ριμπ.), Γιανγκ 7, Παπαπέτρου 4, Σπανούλης 12 (2τρ., 7 ασ.), Γουότερς 2 (5ασ.), Αγραβάνης 2, Μιλουτίνοφ 3, Πρίντεζης 12 (7ριμπ.), Παπανικολάου 12 (2), Μάντζαρης 10 (2), Λοτζέσκι 8 (1).

Μπασκόνια (Αλόνσο): Λάρκιν 12, Μπαρνιάνι 2, Φόιγκτμαν 3, Χάνγκα 11, Σεντεκέρκις 3, Μπομπουά 9 (1), Μπλάζιτς 2, Ντιόπ, Τιγί 7 (1), Μπάντιντζερ 8, Λουζ 5.

Στις αναμετρήσεις για την 18η αγωνιστική της Euroleague, σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα: