Μεγάλο "διπλό" του Ανταγόρα στα Καμίνια

Οκτώβριος 22, 2017
Η ομάδα του Γιάννη Παπούλη κέρδισε με 64-56 τον Προφήτη Ηλία, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής για το πρωτάθλημα της Α2 Γυναικών (όμιλος νότου), πετυχαίνοντας την πρώτη και ιστορική νίκη της στις εθνικές κατηγορίες.
Οι Κώες με ,κορυφαία την Γεωργία Βελούδου και παίρνοντας πολλές βοήθειες από τις Τόσκα και Κασάπογλου, πανηγύρισαν μία σπουδαία νίκη, η οποία μάλιστα έχει διπλή σημασία, αφού επιτεύχθηκε απέναντι σ’ έναν αντίπαλο που έχει ακριβώς τους ίδιους στόχους, δηλαδή την παραμονή στην κατηγορία. Ο Ανταγόρας στο β’ ημίχρονο είχε πολύ καλή παρουσία, αφού βρήκε λύσεις απέναντι στην άμυνα ζώνης των γηπεδούχων και μάλιστα στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου με +16. Ας πάρουμε τα πράγματα από την αρχή. Ο Ανταγόρας ξεκίνησε καλά και πήρε το προβάδισμα στο σκορ, ωστόσο όταν ο Προφήτης Ηλίας γύρισε την άμυνα του σε ζώνη, οι Κώες «κόλλησαν» επιθετικά και έτσι οι γηπεδούχες προηγήθηκαν με +5 στο ημίχρονο.
Κάποια καθοριστικά τρίποντα της Τόσκα, αλλά και η πολύ καλή Βελούδου, ώστε ο Ανταγόρας να γυρίσει το παιχνίδι. Είναι χαρακτηριστικό ότι ο Προφήτης Ηλίας πέτυχε μόλις έξι πόντους στο γ’ δεκάλεπτο, το οποίο έληξε με 41-48. Ήταν φανερό ότι η ψυχολογία είχε αλλάξει με τον Ανταγόρα να κάνει ότι θέλει στο παρκέ και να προηγείται ακόμη και με +16. Στο φινάλε, οι Κώες έπαιξαν με το χρόνο, έκαναν καλή διαχείριση της διαφοράς και πανηγύρισαν μία νίκη- χρυσάφι, η οποία μάλιστα είναι και ιστορική στην Α2 Κατηγορία. Το σημαντικό πάντως εκτός από τη νίκη είναι ότι βελτίωσαν αισθητά την εικόνα τους σε σχέση με το παιχνίδι κόντρα στον Σπόρτιγκ.
Τα δεκάλεπτα ήταν: 15-17, 35-30(ημ.), 41-48, 56-64
Διαιτητές: Καρανικόλα- Κατσαπρακάκης
ΠΡΟΦΗΤΗΣ ΗΛΙΑΣ (Χλιαουτάκης): Παπαϊωάννου 2, Δροσοτάκη 13(3), Τζάρου 2, Νεαρχάκου 17(3), Οικονομάκη 14(1), Πούλη 8(2), Τσελεπίδου.
ΑΝΤΑΓΟΡΑΣ ΚΩ (Παπούλης): Κασάπογλου 11(1), Σαράγια 2, Πατμίου 4, Βελούδου 27(2), Τόσκα 18(2), Σβύνου, Στάκκου, Δρεττάκη 2.