Με το δεξί ο Ιπποκράτης Casa Cook Hotel

Ιανουάριος 05, 2017

Με το δεξί ξεκίνησε τις αγωνιστικές υποχρεώσεις του το 2017, ο Ιπποκράτης Κω, ο οποίος αν και δυσκολεύτηκε και έχοντας αρκετές μεταπτώσεις στην απόδοση του, κέρδισε με 75-70 την Α.Ε. Πεντέλης στο εξ αναβολής παιχνίδι της 7ης αγωνιστικής στον 2ο όμιλο νότου της Γ’ Εθνικής.

Με κορυφαίο μακράν του γηπέδου τον Κώστα Χαρίση (έκανε την καλύτερη φετινή του εμφάνιση) και βρίσκοντας βοήθειες από τους Κουκουράβα και Τρύπα, ο Ιπποκράτης έκανε καλό… «ποδαρικό», παίρνοντας τη νίκη με την οποία «σκαρφάλωσε» στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα. Η νίκη για τον Ιπποκράτη δεν ήρθε εύκολα, αφού όποτε κατάφερνε να πάρει μία σημαντική διαφορά, πάντα οι Αθηναίοι έβρισκαν τον τρόπο να μικρύνουν τη ψαλίδα. Σημαντικό ρόλο πάντως στην εξέλιξη του αγώνα έπαιξε η άμυνα των γηπεδούχων στο γ’ δεκάλεπτο όταν ο Ιπποκράτης ξέφυγε για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν κάπως καλύτερα και πήραν ένα μικρό προβάδισμα (5-7 στο 3’ και 8-10 ), ωστόσο η «μηχανή» του Ιπποκράτη πήρε μπροστά και με μικρό σερί 6-0, το σκορ έγινε 14-10 (7’) για να λήξει το α’ δεκάλεπτο με το «εύθραυστο» 18-15. Στη συνέχειας η Α.Ε. Πεντέλης στάθηκε καλύτερα και μείωσε σε 22-21 (13’), για να ακολουθήσει ένα δίλεπτο αφλογιστίας για τις δύο ομάδες, με το παιχνίδι να πηγαίνει πόντο- πόντο. Το 26-23 (17’), έγινε 28-27 (18’), ενώ οι Αθηναίοι κατάφεραν να προηγηθούν με 30-34 στο ημίχρονο, βελτιώνοντας την άμυνα τους στο τελευταίο τρίλεπτο. Ο Ιπποκράτης ήταν αρκετά άστοχος και νευρικός στο α’ ημίχρονο, με την Α.Ε. Πεντέλης να ελέγχει το ρυθμό του αγώνα, καταφέρνοντας να πάρει το προβάδισμα στο σκορ με +4.

Ο Ιπποκράτης Κω με το καλημέρα του β’ ημιχρόνου άλλαξε άρδην την εικόνα του, δείχνοντας αρκετά βελτιωμένος σε όλους τους τομείς και κυρίως από την άμυνα του. Η ομάδα του Μιχάλη Καπλανίδη ξεκίνησε με σερί 10-3 και προηγήθηκε με 40-37 (24’), ενώ τα καλύτερα έγιναν στη συνέχεια. Το 43-39 (26’) έγινε 49-40, με τους γηπεδούχους να περνούν «χειροπέδες» στους αντιπάλους τους και έτσι η διαφορά έφτασε και σε διψήφιο αριθμό με τη συμπλήρωση της τρίτης περιόδου (54-43). Οι Κώοι πίεσαν στην άμυνα, είχαν σαφώς καλύτερες λύσεις στην επίθεση και είχαν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα, κάνοντας επιμέρους σκορ 24-9!

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, η Α.Ε. Πεντέλης έκανε μία τελευταία προσπάθεια να «γυρίσει» το παιχνίδι μειώνοντας σε 54-47 στο 32’, ωστόσο ο Ιπποκράτης Κω ήταν σοβαρός, δεν είχε διάθεσή γι’ αστεία και ξέφυγε εκ νέου με 62-50 (34’). Πάντως οι Αθηναίοι δεν το έβαλαν κάτω και μείωσαν σε 64-60 (36’) εκμεταλλευόμενοι τα πολλά λάθη του Ιπποκράτη. Στα κρίσιμα σημεία πάντως οι γηπεδούχοι δεν θέλησαν να χύσουν την καρδάρα και έκαναν το σκορ 70-62 (38’) και 73-66 (39’), «καθαρίζοντας» την υπόθεση- νίκη σ’ ένα ιδιαίτερα δύσκολο παιχνίδι και έχοντας αρκετές μεταπτώσεις στην απόδοση τους.

Τα δεκάλεπτα ήταν: 18-15, 30-34 (ημ.), 54-43, 75-70

Διαιτητές: Νάστος- Τσιμπούρης

ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ ΚΩ (Καπλανίδης): Κουκουράβας 13(3), Τρύπας 13(3), Πλευράκης, Παπαδημητρίου, Ασημακόπουλος 9(2), Γκοράτσας 3(1), Χαρίσης 26(1), Χρύσης 9, Χατζηγιακουμής, Χρήστου 2.

Α.Ε. ΠΕΝΤΕΛΗΣ (Χαρτοματσίδης): Κέκης, Μάντζιος, Γρατσιάτος 22(4), Λίτσο 4(1), Αποστολόπουλος 17(2), Πορτελάνος, Καρούζος 3(1), Κωνσταντάκος, Καλογερόπουλος 17(3), Μπιγκός, Σαλτουρίδης 2, Μαλούκος 5.